Zaveďme standardy pro velikost klecí na ptačích burzách, navrhuje Asociace chovatelů exotického ptactva

Rosely na burze v BřeclaviUVNITŘ TABULKA – Jednou z prvních aktivit nové Asociace chovatelů exotického ptactva (ACHEP), jejíž ustavující konference proběhla uplynulou sobotu v Olomouci, bude snaha zavést standardy pro minimální rozměry klecí na tuzemských ptačích burzách. Asociace chce zároveň ve spolupráci s organizátory burz zlepšit hygienické podmínky, v nichž jsou ptáci nabízeni a přepravováni. Vážně přitom zvažuje přímou spolupráci s veterináři, kteří by měli na dodržování základních hygienických pravidel dohlížet. ACHEP chce spoléhat především na soukromé veterináře, protože zástupci Státní veterinární správy většinou účast na podobných aktivitách odmítají.

K TÉMATU: Mají časné začátky ptačích burz smysl, nebo to je jen přežitek z minulosti?

„Hygienické podmínky na ptačích burzách jsou příšerné, je čas, abychom se přiblížili standardům podobných akcí v zahraničí,“ prohlásil na sobotní ustavující konferenci ACHEP její novopečený předseda Ladislav Žoha. Chování prodejců na tuzemských ptačích burzách přitom kritizuje dlouhodobě, naposledy veřejně na podzimním semináři časopisu Papoušci v Jihlavě, kde shrnul základní nešvary chovatelů papoušků v Česku, včetně majitelů ochočených ptáků. Téma zavedení jasných pravidel pro prodejce ptáků na burzách nadneslo i aktuální prosincové číslo časopisu Nová Exota, kde je popsal člen výkonného výboru ACHEP Petr Zeman.

Na organizátory burz neexistují žádné páky

První tuzemská burza, která zavedla přísná pravidla pro velikost prodejních a bodovacích klecí, i hygienické normy, proběhla letos v říjnu během výstavy Exotika 2013 v Lysé nad Labem. Vycházela přitom z podmínek, které vyžadují pořadatelé obdobných akcí na západ od našich hranic. „Tam je naprosto běžné, že pokud někdo prodává ptáky v kleci, jejíž velikost nevyhovuje, organizátoři ho donutí koupit si přímo na místě klec odpovídajících rozměrů nebo ho z prostor burzy vykáží,“ popsal na konferenci ACHEP Petr Zeman. Stejnou zkušenost potvrdil i Ladislav Groda, nejúspěšnější chovatel výstavních andulek v České republice, který často vystavuje v zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ: Předsedou nové Asociace chovatelů exotického ptactva byl zvolen Ladislav Žoha

ACHEP chce při jednání o standardních velikostech klecí na ptačích burzách vycházet z rozměrů, které platí v sousedním Německu. Tam prodejci musí používat výstavní klece opatřené minimálně dvěma bidýlky, napáječkou, krmítkem a patřičně velkými dvířky. Výstavní klece jsou rozděleny do čtyř kategorií podle velikosti prodávaných ptáků – od andulek až po amazoňany a žaky (viz tabulka). Asociace ale nemá žádné páky na to, jak organizátory jednotlivých burz donutit, aby na nová pravidla přistoupili. Chce proto se všemi postupně vyjednávat a přesvědčit je o tom, že prodávaní ptáci si zaslouží lepší podmínky.

Návrh standardu velikosti výstavních a prodejních klecí (Zdroj: Nová Exota)
Návrh standardu velikosti výstavních a prodejních klecí (Zdroj: Nová Exota)

[poll id=“85″]

Předchozí článek

Silvie Ucová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: povinné testy parentit bychom chtěli i u kakaduů palmových

Dálší článek

Studenti veteriny z německého Giessenu specializovaní na exotické ptactvo jezdí na praxi do Loro Parque

8 Comments

 • Zdravím. Konečně někdo řeší to co jsme hromadu let nechtěli vydět.Jedno je ale jisté někeří chovatelé se ke svím papouškum chovají strašně co se týká chovu a následně převozu mladých popoušků na zmiňované burzy. A snad tento návrh přispěje ke zlepšení převozu a následně prodeji tak krásných papoušků.

 • Snad by to chtělo vložit přehlednější tabulku. Jinak s návrhem souhlasím.

 • Zdravím,

  souhlasím se zavedením pravidel a pevně stanovenými minimálními rozměry, ale 34x16x29 cm pro andulu nebo agáče? Na výstavu ok, ale už vidím jak na burzu někdo doveze 10 agapornisů v 10 takovýhle klecích (a pokud ano, pak by prostory burz vyhrazené pro exotické ptactvo musely být x krát tak větší).

  Pokud je možnost do jedné klece dát více ptáků, tak pak zase toto pravidlo ztrácí na významu, jelikož klece, sic budou odpovídat předepsaným rozměrům, tak na druhou stranu budou přeplněné.

  Co se krmítek týče, tak s tím souhlasím a musím podotknout, že čim dal tím více chovatelů dává do přenosek senegalské proso nebo nějaké to ovoce.

 • Už vidím jak má nějaká vyvolená skupinka nachystanou výrobu těchto normovaných přenosek.A čeká jen až se jim to podaří prosadit.Pokud ACHEPchce nařizovat jaké mají být přepravky.Tak potom by se mělo taky nařizovat v jak velkých klecích mohou chovat papoušky se kterýmy jezdí na výstavy. A né aby argumentovali s tím,že je chovají v malých klecich jen proto,aby si zvykli a nebáli se.Je to jen o jejich egu,ale že ten pták se nemůže ani trochu proletět to je nezajímá. A s hygienou se nedá taky ůplně souhlasit. Kolik je prodávajících na burze a kolik tam je těch zasviněných přenosek 5 možná 10.Tak prostě takovou přenostu obejdu a ptáka si nekoupím.Když je majitel prase,tak s tím nic nikdo nenadělá.Tak budou výkupčí stát před branou burzy a množitelé jim ptáky budou nosit v přeplněných přenoskách tam. A na burzu přijde půlka lidí a stejně si nic nekoupí,protože ptáci ve výstavních klecích budou předražení kvůli zvýšeným nákladům.

 • Taktiež pre človeka – predajcu zabezpečiť dostatočne veľký a kultúrny priestor.

 • Je to hloupost, a hloupý pokus opět někomu něco nařizovat. Klec výstavního typu s bidélky, krmením a napájením, je určena k dlouhodobějšímu vystavení ptáků. K přepravě je naprosto nevhodná. V případě burzy, kdy někdo ptáky určené k prodeji ráno chytí, a do cca 9 hodin jsou prodáni nebo absolvují cestu zpět, by bylo dvojí či čtvero přechytávání z přepravek do klecí a zpět pro ptáky zbytečným přínosem stresu, a mělo by z jejich hlediska větší újmu na místo přínosu. Též zbytečný problém pro chovatele, ohledně místa, a manipulace s dvojitým počtem beden. Myslím že pro účel burzy je plně vyhovující standardní čistá přenoska vhodné velikosti, kterou mnohý chovatel již má. Sami pořadatelé burz by si toto měli pohlídat, hlavně hygienu a stav ptáků. Doufám že o podobných hloupostech zmíněných v článku jednat s asociací nebudou, jsa si vědomi razantního snížení počtu návštěvníků, a tím i svého zisku. Naopak zlepšení a jejich zvýšený dohled nad hygienou, a zdravotním stavem ptactva by byl ku prospěchu.

 • Je to nesmysl dávat nějaké normy, určitě bych akorát akceptoval čistotu přepravek, už vidím jak někdo kdo jde prodávat na burzu 50 kusů agapornisů má 50 přepravek o rozměrech 34x16x29 a už zabere to více jak 0,7 kubíku prostoru a to neberu v potaz délku kdyby je chtěl chovatel vyskládat vedle sebe ( nevím kdo ty rozměry vymýšlel ale neuvedl ani jaký rozměr je šířka, výška a délka) jak říkám zase někdo kdo tomu nerozumí

 • Osm let uteklo jako voda a…. na kladenské burze nemá odpovídající výstavní klec ani jeden prodejce. Vládnou stále temné kobky, podivné homemade výrobky. Kde není dráb, tak mizí vůle se podrobit.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější