Mají časné začátky ptačích burz smysl, nebo to je jen přežitek z minulosti?

KOMENTÁŘ – Při první návštěvě ptačí burzy v Týništi nad Orlicí mě to nemile překvapilo. Z Pardubic jsem přijel okolo osmé ráno, na místě jsem ale narazil na poloprázdné místnosti. Většina chovatelů už zmizela, a jak jsem se později dočetl v internetových diskusích, kdo nedorazí na šestou ráno, nejpozději v sedm, má prostě smůlu. Prodejci jsou na místě od páté nebo půl šesté ráno, jakmile se jim do hodiny nepodaří prodat dovezené ptáky, většinou je dají „za babku“ do výkupu a jedou domů.

Po několika návštěvách Týniště jsem se prostě smířil s tím, že část prodejců asi nikdy neuvidím, protože jsa obyčejný návštěvník a ne prodávající, nemám potřebu vstávat v neděli v pět ráno a spěchat na burzu, abych tam byl v nekřesťanských šest hodin. Teď jsem na téma časných začátků ptačích burz narazil v souvislosti s chystanou novou pravidelnou burzou v Sobotce u Jičína. Organizátoři se totiž rozhodli vyjít vstříc normálním smrtelníkům a začátek svých fauna trhů stanovili na devátou dopoledne.

Je to dobré rozhodnutí. Burzy by se totiž neměly přizpůsobovat jenom prodejcům a jejich návykům, ale především zákazníkům. Co je platné, že v osm hodin ráno už má polovina nebo dokonce většina prodejců „hotovo“ a odjíždí domů? Řada potenciálních návštěvníků těchto akcí, kteří přes týden vstávají kvůli zaměstnání brzy ráno, si chce o víkendu odpočinout a zároveň by se ráda na nějakou burzu podívala. Nemluvě o rodinách s dětmi, po kterých asi nikdo nemůže chtít, aby stepovaly před chovatelskými areály už v šest hodin ráno.

Chystaná burza v Sobotce není samotná, kdo zavedl rozumnější termín začátku. Nedávno založená burza v Liberci začíná také v devět hodin a trvá do jedenácté dopoledne, v Sobotce chtějí vydržet až do poledne. Nevěřím tomu, že by pozdější začátek odradil chovatele od toho, aby na těchto burzách nabízeli svoje odchovy. Ostatně, i kdyby někdy nějaká burza zavedla pouze odpolední termíny, prodejci by se jí prostě museli uzpůsobit. V dnešní době je každý rád, když se mu podaří nějaké ptáky prodat.

Brzké začátky tradičních a zavedených burz asi nebudou ideální ani pro ptáky, které chovatelé dováží i ze značných vzdáleností. Stres zvířat, která se nemohou normálně vyspat a tráví podstatnou část noci v malých přepravkách, často ve větších počtech najednou, se musí logicky podepisovat na jejich kondici. Pověstné rčení „ranní ptáče dál doskáče“ tak může platit leda pro výkupčí, kteří vydělávají na nervozitě a nedočkavosti prodejců. Kdyby burzy začínaly později, třeba by přišlo více případných kupců a ve výkupu by nekončilo tolik ptáků jako dnes.

Připadá mi ale, že tradiční burzy jsou i tak trochu akce pro uzavřenou sortu lidí, která mezi sebe nováčky příliš nebere, přijede si po ránu popovídat, rychle něco prodat a co nejdřív zmizet zase domů. Ani to není z hlediska budoucnosti těchto akcí ideální. I když je chovatelství především zálibou a málokdo se jím vyloženě živí, burzy by měly pamatovat především na svoje návštěvníky, tedy zákazníky. Jim by měly přizpůsobovat svoje termíny, nikoli prodejcům zvyklým na nekřesťansky brzké začátky, které už dnes postrádají opodstatnění.

[poll id=“49″]

Předchozí článek

Škola, jejíž žák zabil kamenem nestora keu, se zapojí do záchranného programu

Dálší článek

Sčítání ukázalo významný úbytek kakaduů černých v jihozápadní Austrálii

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější