Škola, jejíž žák zabil kamenem nestora keu, se zapojí do záchranného programu

Bez trestního stíhání se obejde incident v novozélandském horském středisku Canterbury, při němž školáci v polovině července zabili kamenem chráněného papouška nestora keu. Dvanáctiletý chlapec, který se k činu přiznal, svého chování lituje, omluvil se a škola se zapojí do záchranného programu, který má pomoci udržet současnou asi pětitisícovou populaci nestorů kea na Novém Zélandu. Informoval o tom novozélandský list Otago Daily Times.

Nestor kea je na Novém Zélandu přísně chráněný. Za jeho usmrcení hrozí peněžní pokuta 100 tisíc novozélandských dolarů (asi 1,7 milionu korun) nebo půlroční vězení. „Chlapec má velké výčitky svědomí, za své chování ještě ponese důsledky. Ostatní studenti, s nimiž se při přestávce na výletu do hor kamenoval, ho nechali na holičkách a tvrdili, že šlo o bezduchou akci jediného člověka,“ cituje deník ředitele školy Richarda Patona. Ten se sešel se studentovými rodiči i zástupci ochránců přírody, jimž předal usmrceného papouška.

K TÉMATU: Školáci na Novém Zélandu zabili kamenem nestora keu. Teď je vyšetřuje policie

Zabitého nestora keu si totiž studenti z místa odvezli, aby zahladili stopy. Ochránci přírody hodlají tělo využít ke zkoumání vlivu různých látek na zdraví těchto papoušků, zejména pak těžkých kovů, jako je olovo. Podle Chrise Stewarta, šéfa centra pro ochranu nestorů kea, škola slíbila, že se nešťastný incident pokusí využít pro pozitivní vzdělávací program pro všechny své studenty. „Nabídli nám, že přispějí k záchrannému programu, který má pomoci udržet nestora keu ve volné přírodě,“ řekl.

Začátkem září tak na škole, z níž pochází útočník, proběhne prezentace ochránců přírody na téma tohoto záchranného programu. Škola se také zavázala zahájit mimoškolní celoroční projekt, v jehož rámci budou studenti vyrábět dřevěné části pastí na lasice a vačice, které mají těmto dravcům zabránit útočit na hnízda nestorů kea. „Neměli jsme v úmyslu nechat studenta stíhat, už tak je to pro něj dost cenná lekce,“ dodal Chris Stewart.

Úvodní foto: southernalpsphotography.com

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 11. a 12. srpna 2012

Dálší článek

Mají časné začátky ptačích burz smysl, nebo to je jen přežitek z minulosti?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější