UVNITŘ FOTOGALERIE – Novou výstavní halu v Lysé nad Labem pokřtila ve čtvrtek výstava Exotika 2013, největší akce pro chovatele exotického ptactva a dalších zvířat v České republice. Letos poprvé zabrala hned čtyři haly a nutno podotknout, že větší prostor Exotice sluší. Zvláště pak té části, která je věnovaná papouškům a dalším exotickým ptákům. Voliéry a klece nejsou tolik namačkané jako v předchozích letech, širší cesty umožňují bezbariérový přístup a i při větším počtu návštěvníků člověk nemá dojem, že by bylo na Exotice přeplněno. Více prostoru mají i sami ptáci, hala je lépe prosvětlená a to vše dohromady utváří velmi dobrý dojem.
Nechybí vazové ani méně častí agapornisové
Milovníci papoušků si na letošní Exotice rozhodně přijdou na své. Hned po příchodu do největší haly C narazí na velkou voliéru s amazoňany oranžovokřídlými, vedle které je poněkud schovaná klec s nenápadnými alexandry duhovými, jednou z rarit této výstavy. Na Exotiku je zapůjčil Jaroslav Čermák. Za ohrádkou s pískovištěm, na kterém se prochází suchozemské želvy, zvědavě vykukují z další voliéry mladá turaka, která překvapí svojí zvědavostí. Při fotografování nebojácně přilétají až k pletivu a nakukují přímo do objektivu. Největší voliéry, soustředěné nalevo od hlavního vchodu do haly, skýtají pohled na pětici mladých arů araraun, v další poskakují papoušci patagonští, alexandři čínští, či papoušci královští.
LOŇSKÝ ROČNÍK: Začala výstava Exotika 2012, největší vzácností jsou zoborožci hnědaví od Čestmíra Drozdka
V bednových klecích vedle voliér zájemci narazí na dva druhy loriů: osamoceného loriho tříbarvého a pár loriů mnohobarvých jižních. V menších voliérách je pak větší výčet středně velkých australských papoušků, především rosel a barnardů. Nechybí však ani latamové vlaštovčí, nejrychlejší letci mezi papoušky, kteří mají podobně jako loriové rádi nektar a sladké ovoce. V pravé části haly (orinetováno od hlavního vchodu) se nachází uzavřené klece Terária Praha s různými druhy opic, plazů, želv, ale i tygrů ussurijských a surikat. Exotům je věnován prostor na vzdálenějším konci tohoto cípu haly a v proletových voliérách tu lze narazit na méně časté agapornise růžovohlavé a hnědohlavé, pár alexandrů velkých a turaka červenokorunkatá.
Největší unikát? Amazónci červenohlaví
V samostatné čtvercové voliéře je k vidění chovný pár vazů velkých, šedočerných papoušků, kteří ani nevzbudují dojem exotických ptáků. Jsou velmi aktivní a neustále ručkují po pletivu nebo přelétávají z bidla na bidlo. Na vazy navazuje skupina menších klecí s kolekcí pyrurů od jejich nejznámějšího českého chovatele Vítězslava Eliáše a amazónky, mezi nimiž vyčnívají zejména amazónci červenohlaví (viz úvodní foto tohoto článku), vůbec nejvzácnější papouščí druh na letošní Exotice. Do Lysé nad Labem je dovezl vydavatel časopisu Nová Exota Jan Sojka, který má stánek nedaleko od nich, za voliérami s výběrem aratingů (většinou z chovu Zdeňka Vandělíka).
Vedle vzácných a poněkud menších amazónků červenohlavých jsou k vidění i amazónci šupinkoví, černotemenní, bělobřiší a běločelí. Pěkná je i sousední kolekce papoušíčků, vůbec nejmenších papoušků zastoupených na letošní Exotice. Vedle mutačních papoušíčků šedokřídlých jde zejména o méně časté papoušíčky žlutolící. Oba druhy vystavuje předseda českého Forpus klubu Martin Smrček. Naproti přes uličku návštěvník narazí na zástupce afrických papoušků rodu Poicephalus. Vedle nejznámějších papoušků senegalských jde o papoušky konžské a hnědohlavé. S nimi sousedí návštěvníky tradičně obdivovaný ochočený kakadu bílý, kterého letos doplňuje v další samostatné kleci kakadu žlutočečelatý.
Největší zastoupení mají aratingové
Kakaduy doplňují klece s kolekcí amazoňanů čtyř druhů: žlutohlavých (v poddruzích panamský a zelený), pomoučených, žlutolících a modročelých. Vůbec nejčetněji zastoupeným papouščím rodem na Exotice 2013 jsou aratingové. V různých částech haly je jich dvanáct druhů, z nichž nejvzácnější jsou aratingové kaktusoví od Zdeňka Vandělíka a aratingové skvrnití (Waglerovi) od Jana Sládka. Z arů jsou na výstavě vidět kromě zmíněných araraun také marakány a nejmenší zástupce rodu, ara červenoramenný – nobiliska (v sousedství amazoňanů). Za zmínku také stojí vystavované neofémy modrokřídlé od Jana Cvrčka.
V papouščí části haly C se nachází také stánky Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) a dvou vydavatelů exotářských časopisů – zmíněné Nové Exoty a Papoušků, kteří u příležitosti Exotiky vydali překlad nové knihy Malí a střední australští papoušci (na místě je k dostání, server Ararauna.cz nabídne příští týden recenzi). V dalších halách Výstaviště Lysá nad Labem pak návštěvníci narazí na drobné exotické ptáky, rybičky, vodní ptactvo a hrabavé, či holoubky. Exotika 2013 má letos otevřeno až do pondělí 28. října, denně od 9 do 17 hodin, přičemž vstupné vyjde na 120 korun dospělého, 80 korun děti nad 10 let. Katalog výstavy stojí 50 korun.