Amazónek šupinkový (Pionus maximiliani)

Jeden z nejznámější a nejčastěji chovaných druhů amazónků. Celkově je tmavě zelený, na spodní části těla bledý a více do bronzovohněda. Čelo a uzdičku má černé, líce zelené s modrošedým lemováním konců pírek, hlava je modrozelená s tmavě šedým lemováním peří. Bradu a proužek přes spodní část hrdla má tmavě modré, záda, křídla, kostřec, prsa a břicho s olivově hnědým lemováním. Ocas je na středu zelený, krajní ocasní pera modrá, u kořene červená. Zobák je žlutavě rohový, horní čelist u kořene tmavě šedá, oko tmavě hnědé, běhák šedý. Dorůstá délky 29 cm a hmotnosti do 290 g.

Ve volné přírodě žije v severní Argentině, Bolívii, Paraguay a jihovýchodní Brazílii. Divoká populace je velmi početná, nepatří mezi ohrožené druhy. Existují čtyři poddruhy: amazónek šupinkový brazilský (Pionus maximiliani maximiliani), amazónek šupinkový paraguayský (Pionus maximiliani melanoblepharus), amazónek šupinkový bolivijský (Pionus maximiliani siy) a amazónek šupinkový argentinský (Pionus maximiliani lacerus). Poslední jmenovaný dorůstá délky až 31 cm a velikostí se blíží amazoňanům.

Chov v zajetí

Patří mezi nejčastěji chované druhy amazónků u nás. Není náročný, ani tak hlučný jako amazoňané, navíc se spokojí i s menším prostorem (boxové klece v místnosti). Odchovy bývají bezproblémové. Do tuzemska jej poprvé dovezla v roce 1937 pražská zoologická zahrada, častěji začal být chován ale až v 80. letech minulého století, a to jak do soukromých chovů, tak do zoologických zahrad (Brno, Dvůr Králové nad Labem).

Není přesně jasné, kdo jej v České republice poprvé odchoval, ale nyní se to daří většímu počtu chovatelů každoročně. To vede k rapidnímu poklesu ceny těchto ptáků, takže patří mezi nejdostupnější amazónky u nás.

Dostupnost a cena

Zcela běžný druh papouška, jeden z nejčastěji nabízených amazónků v chovatelské inzerci na českých webech. V roce 2011 se cena za jednoho ptáka pohybovala okolo pěti tisíc korun. Samice a starší, pohlavně dospělí ptáci, nemluvě o harmonizujících párech a párech s úspěšnými odchovy, jsou dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Papouščí zoo Bošovice


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..