Častěji chovaný druh alexandra, který patří k nejpestřeji zbarveným papouškům celého rodu. Shora je zelený, břicho je modré až modro-růžové, hlava a tváře světle modré. Čelo a líce jsou černé, oproti jiným alexandrům má mnohem širší černý límec, který ale nepokračuje na zadní části krku. Samci mají červenou horní čelist zobáku, samice černou. Dolní čelist je u obou pohlaví černá. Duhovku má žlutou, běhák šedý. Dorůstá délky 26 cm a hmotnosti do 220 g.
Ve volné přírodě obývá alexandr čínský severovýchodní Indii, náhorní plošiny Tibetu a západní Čínu. Jde o horský druh papouška, žije v borovicových lesech ve vyšších nadmořských výškách a tudíž je poměrně odolný. Existují dva poddruhy: alexandr čínský indický (Psittacula derbiana derbiana) a alexandr čínský tibetský (Psittacula derbiana chinensis). Na hranicích Indie s Nepálem se celé rodiny Indů živí výběrem jejich mláďat z hnízd a prodejem ptáků na černém trhu.
Chov v zajetí
Velmi často chovaný druh alexandra, po příbuzném alexandru malém asi nejčastěji z celého rodu. Jeho oblíbenost úzce souvisí s odolností ptáků, kterým nevadí středoevropské zimy a dokáží zimovat i ve venkovních voliérách. Dokonce se v zimě často a rád koupe. Patří k destruktivním druhům, kteří by měli mít bytelnou voliéru nebo klec. Dřevěné a plastové části chovného zařízení dokáže velice rychle zničit. Často se pohybuje na zemi, tudíž mu hrozí napadení různými parazity. Chovatel by proto měl ptáky pravidelně odčervovat.
V neprospěch alexandra čínského mluví jeho poměrně nepříjemný křik v době hnízdění. Vyžaduje také poměrně velký prostor (venkovní voliéry by měly mít na délku alespoň čtyři metry) a neustálý přísun čerstvých větví na okus. Rád po nich šplhá a neustále hledá, čím by se zabavil. Pro chov v bytě není tolik vhodný, i když se vyskytuje v domácnostech i jako domácí mazlíček. V tom případě by mu majitel měl umožnit každý den prolet mimo klec. Je schopen se naučit i několik slov.
Dostupnost a cena
Běžný druh středně velkého papouška, jehož temperament je blízký spíše velkým druhům. Bývá velmi častým sortimentem na ptačích burzách, někde dokonce častěji než rozšířenější alexandr malý. Dá se celoročně sehnat i na chovatelských inzertních webech. Cena mladého ptáka se v roce 2012 pohybovala od 3 500 do 5 000 korun, starší chovné páry jsou dražší. Barevné mutace u tohoto druhu jsou vzácné.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Praha
ZOO Jihlava
Podkrušnohorský zoopark Chomutov