Agapornis hnědohlavý (Agapornis nigrigenis)

Nejvzácnější z agapornisů, alespoň co se týče počtu volně žijících ptáků v přírodě. V zajetí se ale vyskytuje celkem často. Celkovým vzhledem připomíná běžného agapornise škraboškového, liší se od něj ale jasně hnědou hlavou. Celkově je zelený, krk a část hlavy přecházejí do oranžové barvy, čelo a temeno jsou tmavě hnědé s načervenalým nádechem. Okolo očí je výrazné bílé okruží. Dorůstá délky 14 cm a hmotnosti do 40 g.

Divoká populace obývá zejména Zambii, částečně pak i Namibii a Botswanu. V minulosti zde byl považován za poddruh agapornise fišeri. Žije v menších hejnech v listnatých lesech poblíž vodních zdrojů do nadmořské výšky 1 000 m, v období sucha se sdružuje do velkých hejn o několika stech ptácích. Meznárodní organizace BirdLife International odhaduje, že ve volné přírodě žije 2,5 až 10 tisíc pohlavně dospělých jedinců a jejich počty nadále klesají. Důvodem je zejména vysoušení vodních zdrojů v jeho přirozeném prostředí.

Chov v zajetí

Přesto, že v přírodě jde o nejvzácnější druh agapornise, se v zajetí vyskytuje poměrně často. Rozhodně však ne tak jako tři nejčastější druhy – agapornis růžohrdlý, agapornis škraboškový a agapornis fišeri. Jeho chov se ale od těchto druhů nijak neliší. Není tak agresivní jako jiní agapornisové, přesto se doporučuje jednotlivé páry chovat odděleně a v prostornějších klecích nebo voliérách. Velmi miluje koupání (v přírodě je na něm přímo závislý).

Existuje několik barevných mutací, mezi chovateli ale bývají nejčastěji přírodně zbarvení ptáci. Nezřídka dochází i k jeho křížení s jinými druhy agapornisů, zejména podobnými agapornisy škraboškovými a fišeri. Takové křížení ale není vzhledem ke stupni ohrožení v jeho domovině vhodné, i když díky němu vznikají další zajímavé barevné mutace, jichž by se u druhově čistých ptáků dosahovalo komplikovaněji.

Dostupnost a cena

Celkem běžně chovaný, i když ne tolik známý druh agapornise, který není tak agresivnější jako jeho častější příbuzní. V České republice je běžně chován i odchováván, a to i v různých barevných mutacích. Pravidelně se objevuje v chovatelské inzerci na českých webech. Cena mladého ptáka se v roce 2013 pohybovala okolo 500 korun.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Zoo Dvůr Králové nad Labem


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..