Nejvzácnější druh amazónka, který je jako jediný zapsán v první příloze CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů. Celkově je zelený, hrdlo a brada jsou se slabým modrým odstínem. Čelo, uzdička, temeno a okolí oka červené, týl s olivovým nádechem, příuší nachově hnědé. Ohbí křídla a jeho okraj, krovky ruční a vnější malé spodní krovky křídelní fialově modré, letky ruční tmavě modré. Ocas je zelený, na konci modrý (krajní ocasní pera jsou fialově modrá), zespoda tmavě modrozelený. Zobák je šedavě zelený, u špice rohový, oko tmavě hnědé, běhák šedý. Dorůstá délky 22 cm a hmotnosti do 120 g.
Divoká populace obývá jihovýchodní Brazílii, východní Paraguay a severovýchodní Argentinu. Koncem 70. let minulého století byl kriticky ohrožen kvůli častým odchytům, proto se objevil v první příloze CITES. Nynější počty volně žijících amazónků červenohlavých nejsou známy, v zajetí je ale chován vzácně. Nemá žádné poddruhy, existuje pouze nominální forma.
Chov v zajetí
Nejdražší a nejvzácněji chovaný druh amazónka, který lze vůbec sehnat. Je velmi citlivý na chlad. V minulosti jej chovaly i některé naše zoologické zahrady, importovaní ptáci ale většinou dlouho nevydrželi. O jeho případných odchovech v České republice není nic známo. Několik jednotlivých chovatelů jej ale vlastní.
Dostupnost a cena
Takřka nedostupný druh papouška, určitě nejdražší „sehnatelný“ amazónek. Jeho aktuální cena na českém trhu se odhaduje jen těžko, ale v roce 2008 se odhadovala na 80 tisíc korun za pár. Jeho chov a obchod s ním podléhá povinné registraci podle mezinárodní úmluvy CITES.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.