Studenti veteriny z německého Giessenu specializovaní na exotické ptactvo jezdí na praxi do Loro Parque

Studentka veteriny v Loro Parque Tenerife s ary hyacintovými a arou kobaltovýmUVNITŘ VIDEO – Dvacítka studentů Justus-Liebig-Univerzity (JLU) z německého Giessenu, kteří se specializují na exotické ptactvo a drůbež, absolvovala odbornou stáž v Loro Parque Tenerife na Kanárských ostrovech, největší sbírce papoušků na světě. Univerzita s Loro Parque spolupracuje již 30 let a úzké kontakty umožňují každoročně vyslat na Tenerife dvacet vybraných studentů, aby si praxi vyzkoušeli to, co zatím znají jen z teorie. Pozorují ptáky při hnízdění, práci ošetřovatelů i umělé dokrmování mláďat v Baby Station. Stáž vede vedoucí kliniky pro ptáky, plazy, obojživelníky a ryby JLU Prof Dr. Michael Lierz.

Narozdíl od klasického studia v Giessenu studenti v Loro Parque absolvují praktické kurzy od ručního odchovu a krmení papoušků, včetně nejvzácnějších dostupných druhů, jako je ara hyacintový nebo ara kobaltový, po základy ošetřování zvířat na veterinární klinice. V odchovně Baby Station byli svědky toho, jak se uměle odchovaní papoušci poprvé pokoušeli o let jak se někteří ptáci s křikem snažili ze stanice uprchnout. Kromě papoušků se dozvěděli podrobnosti také o chovu a biologii tučňáků, základy tréninku a práce s delfíny a ošetřování surikat, plameňáků a ryb – momentálních pacientů veterinární kliniky v Loro Parque.

Nadace Loro Parque financuje záchranné programy

„Právě návštěva veterinární kliniky byla pro studenty velmi poučná a dala jim dobré vodítko pro jejich budoucí kariéru,“ konstatoval na webu univerzity profesor Michael Lierz. Loro Parque vznikl v roce 1972 a chová na 350 druhů a poddruhů papoušků ve více než čtyřech tisích exemplářích. Větší kolekci nevlastní žádné jiné chovné zařízení na světě. V roce 1994 majitelé parku založili nadaci Loro Parqie Fundación, které je členem Mezinárodní unie pro ochranu ohrožených živočichů IUCN a financuje celou řadu záchranných programů zaměřených na ohrožené druhy papoušků. Soustředí se nejen na odchovy kriticky ohrožených druhů, ale i na terénní práce a ochranu v místech jejich přirozeného výskytu.

K TÉMATU: Brazílie se chystá na vypouštění arů škraboškových: získala ptáky z Německa a Loro Parque

Činnost nadace je ve značné míře financována z prodeje odchovaných papoušků, z nichž část putuje i do České republiky. Chovatelé, kteří si pořizují ptáky z Loro Parque, tak zprostředkovaně podporují záchranné programy. Loro Parque se hodně zaměřoval na zachování ary škraboškového, který byl ve volné přírodě vyhuben, dokonce pro jeho chov postavil speciální neveřejné zařízení, ale nedávno na základě rozhodnutí brazilské vlády, která si činí nárok na všechny ary škraboškové chované v zajetí, byli tito ptáci z Loro Parque přesunuti do brazilského chovného zařízení Nex v Sao Paulu a také do chovné stanice ACPT v Berlíně. Loro Parque tak již ary škraboškové nechová.

Úvodní foto: Michael Lierz, JLU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..