Slováci budou mít na registrace papoušků žako čas do začátku května, úřady jim dají tři měsíce

UVNITŘ DOKUMENT – Výrazně delší lhůtu na podání žádosti o registraci papoušků žako budou mít po Novém roce chovatelé na Slovensku. Zatímco v České republice bude nutné žaky v souvislosti s jejich přeřazením do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin přihlásit do 30 dnů od spuštění registrací, k němuž má dojít začátkem února, slovenské úřady dají chovatelům čas až do začátku května. Vyplývá to z pokynů zveřejněných na internetových stránkách slovenského ministerstva životního prostředí.
Přechodné období bude trvat čtvrt roku

„V tomto období (přibližně od 1. února 2017 do 1. května 2017) budou mít všichni držitelé exemplářů Psittacus erithacus za povinnost sladit vedení evidence a požádat místně příslušný okresní úřad o vydání průkazu o původu exempláře živočicha a nebo Ministerstvo životního prostředí Slovenské republiky o vydání výjimky ze zákazu komerčních činností. Držitel si může vybrat mezi průkazem a výjimkou v závislosti na tom, jak plánuje s exemplářem nakládat,“ uvádí ministerstvo. Slovensko stejně jako Česká republika požaduje označení žaků pevným nesnímatelným kroužkem nebo mikročipem.

K TÉMATU: Odchytové žaky bez vývozního a dovozního povolení zabavíme, varuje inspekce

Slovenští chovatelé ale budou muset přizvat ke kroužkování nebo čipování žaků úředníka příslušného krajského úřadu. Během přechodného tříměsíčního období od začátku února do začátku května mají majitelé žaků aktualizovat své evidence chovu. V kolonce „Příloha CITES“ mají přepsat „II“ na „I“, v kolonce „Příloha EU“ písmeno „B“ na „A“ a dopsat datum vyznačení těchto změn. Zároveň je musí do 30 dní od provedení nahlásit písemně nebo elektronicky příslušnému okresnímu úřadu formou kopie části druhové karty s vyznačenou změnou. Evidenci chovu musí chovatelé archivovat po dobu pěti let od posledního zápisu.

Informace MŽP SR ke změnám povinností držitelů papoušků žako by potucek793 on Scribd

Úřady fyzicky zkontrolují všechny žaky

V podstatě žádný slovenský chovatel žaků se při jejich registraci nevyhne návštěvě úředníka krajského úřadu. Nebude se to týkat pouze případů, kdy bude docházet ke kroužkování nebo čipování exemplářů, ale také u jedinců, kteří již byli v minulosti okroužkováni kroužkem CITES (na Slovensku se evidují i exempláře CITES II, mez něž dosud patřili i žakové). „V případě, že exemplář už je nezaměnitelně označen, po doručení žádosti o vydání průkazu původu vykoná příslušný okresní úřad fyzickou identifikaci exempláře a vyhotoví o tom záznam. Potřebné je zejména posoudit nezaměnitelnost označení (nedělitelnost kroužku, vhodná velikost kroužku, resp. jeho nesnímatelnost, čitelnost kódu,“ uvádí slovenské ministerstvo životního prostředí.

ČTĚTE TAKÉ: Kdo bude chtít prodávat žaky, bude muset po Novém roce prokázat původ jejich rodičů

Bude-li to ze zdravotních či jiných důvodů nutné, mohou okresní úřady připustit i jiné značení žaků než pevným bezešvým kroužkem CITES nebo čipem. „Vhodnost jiného označení určuje příslušný okresní úřad na základě stanoviska Státní ochrany přírody SR, Vědeckého orgánu CITES,“ vysvětluje ministerstvo. Obdobně budou postupovat i české úřady. Například pro žaky získané v letech 2010 až 2016 bude pro účely registrace exempláře postačovat jakýkoli pevný bezešvý nesnímatelný kroužek s jedinečným kódem, který nemusí být CITES. Stejný kroužek ale nebude dostačovat při žádosti o vydání výjimky ze zákazu obchodních činností, tedy když bude chtít majitel takového žaka prodat.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Přehled nových povinností pro české chovatele žaků obsahuje brožura Žako v CITES I, kterou vydal server Ararauna.cz a již si můžete objednat zde.
Předchozí článek

Řád ptačích burz bude platit i na Kladně: vyžaduje čisté přepravky a klece náležité velikosti

Dálší článek

Papoušci ze zrušeného kanadského útulku skončili v bývalé textilce ve Vancouveru

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější