Papoušci ze zrušeného kanadského útulku skončili v bývalé textilce ve Vancouveru

UVNITŘ VIDEO – Víc než stovka velkých druhů papoušků ara, kakadu, amazoňanů a žaků, kteří původně obývali útulek v městečku Coombs v kanadské provincii Britská Kolumbie, skončila v prostorách skladu na předměstí Vancouveru. Stalo se tak poté, co dobrovolníkům, kteří se starali o ptáky ze zrušeného útulku, vypršela nájemní smlouva na náhradní prostory ve vedlejším městečku Maple Ridge. Smlouva skončila již k 1. prosinci, pronajímatel ji ale prodloužil do konce února příštího roku. Část ptáků tak ještě zůstává v Maple Ridge a část se podařilo umístit do náhradních domácností.
300 papouškům se podařilo najít nové majitele

Do Vancouveru se zatím přestěhovalo 113 papoušků z původního počtu 584 ptáků, kteří do letošního léta obývali prostory nevládní organizace The World Parrot Refuge v Coombsu. Opustit je museli poté, co zemřela zakladatelka útulku Wendy Huntbatchová a její manžel, Horst Neumann, se rozhodl budovu, která mu patří, využít ke komerčním účelům. Sklad ve Vancouveru, který se stal novým domovem pro víc než stovku velkých papoušků, byl dříve textilní továrnou. Dalších 50 ptáků nadále obývá prostory pronajaté městem Nanaimo, ale po Novém roce by se měli přesunout rovněž do Vancouveru, informoval Jan Robson, mluvčí organizace Greyhaven, jež se o papoušky aktuálně stará.

K TÉMATU: Kanadskému útulku s 600 papoušky hrozí po smrti jeho zakladatelky vystěhování

Podle Robsona se asi 300 papouškům podařilo najít nové majitele. Mluvčí Greyhavenu doufá, že se tak stane i v případě zbývajících 280 ptáků. Organizace by pro ně ráda našla nové domovy do deseti měsíců, kdy jí bude končit nájemní smlouva v bývalé textilce ve Vancouveru. „Doufáme, že se za deset měsíců dostaneme na dostatečně malý počet ptáků, o které se budeme moci starat na velmi malém prostoru,“ řekl Robson deníku Times Colonist. Řada ze zbývajících papoušků jsou ale větší druhy, pro které se noví majitelé hledají hůře. „Větší papoušci jsou výrazně hlasitější,“ vysvětluje Robson. „Křik je limitem pro zájemce, kteří žijí v bytech nebo garsonkách.“

Najde se ve Vancouveru dostatek pomocníků?

Potenciální budoucí majitele papoušků si organizace prověřuje, aby se ujistila, že jsou pro konkrétního ptáka vhodní. Bývalou textilní továrnu ve Vancouveru se organizaci podařilo dočasně pronajmout za čtvrtinu ceny komerčního nájmu s tím, že část peněz zaplatí pronajímateli v hotovosti a část si tento podnikatel bude moci odečíst z daní formou dobročinného příspěvku. Greyhaven nicméně nadále dluží 180 tisíc dolarů za veterinární péči o stovky papoušků s vážnými zdravotními problémy. Podmínky v původním sídle útulku v Coombsu nebyly vyhovující, problém byl především s hygienou a vyváženou stravou pro papoušky.

ČTĚTE TAKÉ: Kanadský útulek s 500 papoušky se nevyhne vystěhování. Dočasně mu pomůže sousední město

Mnoho papoušků z tohoto útulku trpí podváhou, mají poškozené peří, zobáky a chybějí jim prsty na nohou, případně mají zlomená křídla. Někteří ptáci jsou natolik nemocní, že je není možné předat novým majitelům do domácnosti. „Mnoho ptáků se nám také z nových domovů vrátilo,“ přiznává Jan Robson. Nový dočasný domov ve vancouverském skladu má výhodu v tom, že přímo v areálu sídlí veterinář, takže papoušci nemusí kvůli vyšetřením a zákrokům putovat na vzdálenou veterinu. Organizace ale shání dobrovolníky, kteří by pomohli s péčí o ptáky a s úklidem klecí. Vancouver je z tohoto hlediska dobrou volbou: rozhodně je zde větší šance někoho takového najít než v městečku Coombs v Britské Kolumbii.

Úvodní foto: Greyhaven Exotic Birds Sanctuary
Předchozí článek

Slováci budou mít na registrace papoušků žako čas do začátku května, úřady jim dají tři měsíce

Dálší článek

Indonéští ochránci vrátili do přírody přes 100 pašovaných kakadu bílých, eklektů a loriů žlutohřbetých

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější