Indonéští ochránci vrátili do přírody přes 100 pašovaných kakadu bílých, eklektů a loriů žlutohřbetých

Zpět do volné přírody vypustili indonéští ochránci přírody z organizace Wildlife Conservation Society 117 zabavených papoušků určených pro černý trh s domácími mazlíčky. Jejich novým domovem se stal prales na Jižní Halmaheře v indonéském souostroví Severní Moluky. Většina ptáků byla zabavena na mezinárodním letišti Achmad Yani Harbour při pokusu o jejich nelegální vývoz za hranice. Část skončila v rukou lesní stráže. Pašeráci papoušky skrývali v lokalitě Doloronada Ferry a chtěli je propašovat do Filipín na jeden z tamních trhů s exoty.
56 ptáků podstoupí delší rehabilitaci

Zabavený kontraband zahrnoval 45 kakadu bílých, 57 eklektů různobarvých a čtyři lori žlutohřbeté. Jde o endemické druhy žijící v Indonésii, které se vyskytují na ostrovech Morotai, Halmahera, Bacan, Obi, Ternate a Tidore. Nejohroženější z nich je kakadu bílý, kterého Červená kniha ohrožených živočichů IUCN vede v kategorii ohrožený (EN). Lori žlutohřbetý je podle stejné knihy zranitelným druhem (VU), zatímco eklektus různobarvý „není dotčen“ (LC). Nelegální odchyt a obchodování s těmito druhy významně snižuje početnost jejich populací ve volné přírodě.

K TÉMATU: Černý trh s ptáky v Indonésii: Jenom v Jakartě se jich denně na ulici prodávají desítky tisíc

Zátah na pašeráky byl společným úspěchem indonéské agentury na ochranu přírody, lesní stráže, policie a zvláštní jednotky kriminalistů. Na vyšetřování spolupracovaly i nevládní organizace Konservasi Kakatua Indonesia a Indonesian Parrot Project. Zabavení ptáci prošli karanténou a důkladnou veterinární prohlídkou, aby se vyloučil přenos nemocí. Z celkového počtu 173 zajištěných exotů bylo 117 ve stavu, který dovoloval jejich vypuštění do volné přírody. Zbylí ptáci zůstávají v karanténě na rehabilitaci, dokud nebudou i oni připraveni na návrat do divočiny. Všichni vypouštění ptáci musí nejprve projít „výcvikem“, během něhož si ve voliérách umístěných v lokalitě budoucího vypuštění zvykají na přírodní potravu.

Loriové žlutohřbetí při vypouštění zpět do volné přírody (Foto: Indonesian Parrot Project)

Indonésie se potýká s pašeráctvím

„Indonésie je domovem jedněch z nejpozoruhodnějších ptáků na světě, a proto je po nich také taková poptávka. Papoušci jsou často brutálně uvězněni a pašováni v podmínkách blížících se týrání. Až 40 procent odchycených ptáků nemusí přežít transport. To vše je nezákonné. Naše organizace Indonesian Parrot Project se od roku 2001 snaží zabránit nelegálnímu odchytu papoušků, zejména pak kakadu, a naopak se pokouší rehabilitovat a vracet papoušky zabavené překupníkům zpět do volné přírody. Už se nám to podařilo u více než 1 200 kakadu, loriů a dalších druhů papoušků,“ vypočítává ředitel Indonesian Parrot Projectu Stewart Metz.

ČTĚTE TAKÉ: Odchyty a vývozy papoušků z Indonésie i přes zákaz pokračují. S posvěcením úřadů

Pašeráky papoušků se daří indonéským úřadům dopadat poměrně často. Letos v květnu policie v Severních Molukách zabavila přes 200 papoušků ve vesnici Ranga-Ranga na ostrově Halmahera. Ptáci byli určeni pro export na Filipíny. Mezi zachráněnými papoušky bylo 56 kakadu bílých, 159 eklektů různobarvých, tři lori žlutohřbetí a jeden lori mnohobarvý. Indonésie patří mezi státy s největším podílem na nelegálním obchodu s papoušky. Jenom v hlavním městě Jakarta existuje několik ptačích trhů, na kterých se denně prodávají desítky tisíc ptáků odchycených ve volné přírodě.

Příprava eklektů různobarvých na návrat do divočiny (Foto: Indonesian Parrot Project)

Úvodní foto: Indonesian Parrot Project
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..