Černý trh s ptáky v Indonésii: Jenom v Jakartě se jich denně na ulici prodávají desítky tisíc

PramukaUVNITŘ DOKUMENT A VIDEO – Alarmující výsledky monitoringu tří největších ptačích trhů v Jakartě, hlavním městě Indonésie, zveřejnila nevládní organizace Traffic, která se zaměřuje na sledování obchodu s volně žijícími živočichy. Jen v průběhu tří dní zaznamenala na trzích Pramuka, Jatinegara a Barito přes 19 tisíc prodávaných ptáků představujících 206 různých druhů. Ve valné většině případů šlo o indonéské endemity, tedy ptáky, pro které je Indonésie jejich domovinou a je tedy více než pravděpodobné, že byli nelegálně odchyceni ve volné přírodě. Mezi nabízenými ptáky se objevili i papoušci. Nejčastěji šlo o lorikuly korunkaté a lorie mnohobarvé, na trhu však byl k dostání i kakadu goffin, který spadá do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy o omezení obchodování s ohroženými druhy.

Organizace rovněž provedla orientační soupis cen prodávaných ptáků. Z papoušků byli na trzích k dostání loriové mnohobarví v přepočtu za 420 korun, lorikulové korunkatí za 535 korun, kakadu goffin za téměř 5 400 korun a z nepůvodních druhů rovněž žako za 10 700 korun a ara arakanga za 107 tisíc korun. Prodejem nepůvodních druhů ptáků obchodníci podle Trafficu často maskují nabídku endemických indonéských druhů. Mezi vůbec nejčastěji nabízenými ptáky byli exotičtí pěvci, konkrétně kruhoočka, majna jávská, holoubek vlnkovaný, sýkavka větší, bulbul žlutořitý a skřivan australasijský. Seznam všech zaznamenaných druhů naleznete v kompletní závěrečné zprávě organizace Traffic níže.

Traffic – monitoring ptačích trhů v Jakartě 2015 by potucek793

Jde o největší trhy v jihovýchodní Asii

Indonésie donedávna umožňovala neregulovaný obchod s nechráněnými druhy ptáků, od roku 2002 ale zavedla na odchyty kvóty. „Jakékoli odchyty a obchodování s jakýmikoli volně žijícími ptáky v Indonésii se tak staly prakticky ilegální bez ohledu na to, zda se jedná o chráněný druh, či nikoli,“ poznamenává Traffic. Jedinou výjimku představuje odchyt malého množství několika druhů ptáků pro zájmový či komerční chov v zajetí. Z téměř 20 tisíc ptáků, které nabízeli obchodníci na třech monitorovaných ptačích trzích v Jakartě, pocházelo 98 procent přímo z Indonésie. Pětina z celkového počtu prodávaných ptáků nežije nikde jinde na světě. U osmi zaznamenaných druhů, včetně loriho žlutohřbetého, obchodování přímo zakazuje Červená kniha ohrožených živočichů IUCN.

K TÉMATU: Indonéské úřady bijí na poplach: kriticky ohrožených kakaduů žlutolících dramaticky ubývá

Vůbec největším ptačím trhem v Jakartě je Pramuka, který je zároveň největším ptačím trhem v celé Indonésii. Běžně nabízí až desetkrát více ptáků než zbývající dva monitorované trhy Barito a Jatinegara. Zároveň jde o jedny z největších ptačích trhů v jihovýchodní Asii. Trh Pramuka, který existuje od roku 1976, představuje čtyřpodlažní budovu s více než stovkou obchodůl zaměřených téměř výhradně na prodej ptáků a krmiv pro ptáky, klece a další chovatelské potřeby. Další jakartský trh Barito zahrnuje na 30 specializovaných pet obchodů, které se nachází na jedné straně vozovky v ulici Jalan Barito v centru indonéské metropole. Další prodejci sem denně dochází prodávat ptáky z klecí přímo na ulici. Trh Jatinegara představuje asi 40 stálých ptačích obchodů umístěných po obou stranách boční uličky Jalan Kemuning. Také zde bývají i venkovní prodejci.

Začněte vymáhat zákony, žádají ochránci

Výzkum organizace Traffic je vůbec prvním celkovým výčtem prodávaných druhů ptáků na těchto třech trzích. „Dřívější průzkumy se zaměřovaly většinou na vybrané druhy, a tak mohly odkrýt jen část celkového měřítka obchodování s ptáky v indonéské metropoli,“ konstatuje Traffic. Existence několika konkurenčních ptačích trhů společně s poptávkou po konkrétních ohrožených druzích a růstem jejich ceny vede k drastickému snižování divokých populací mnoha ohrožených druhů ptáků v Indonésii. „Je to katastrofální zpráva pro indonéské ptáky. Vzhledem k jejich obrovskému množství zaznamenanému během pouhých tří dnů musí být dopad odchytu a obchodu na populace volně žijících ptáků obrovský,“ upozornňuje Serena Chngová, spoluautorka studie a zástupkyně Trafficu pro jihovýchodní Asii.

ČTĚTE TAKÉ: Kakadu palmový se na černém trhu v Malajsii prodává za pouhých 30 tisíc korun

Problém přitom není ani tak v zákonech na ochranu přírody, ale v jejich vymáhání. Indonéské úřady je aktivně neprosazují a nemoniturují situaci na ptačích trzích. Traffic proto doporučuje, aby všichni obchodníci, kteří veřejně nabízejí ohrožené ptačí druhy, byli trestně stíháni. „Dokud budou tyto trhy pokračovat v nezměněné podobě, bude nelegální obchod nadále podkopávat ochranu ptáků v Indonésii. Naléhavě proto vyzýváme indonéskou vládu, která již podniká kroky k posílení ochrany přírody, aby jednala rozhodně a řešila tyto hrozby,“ prohlásil regionální ředitel organizace Traffic pro jihovýchodní Asii Chris R. Shepherd. „Je nezbytné, aby ilegální obchod na těchto trzích byl ukončen.“ Zároveň vyzval k revizi a doplnění seznamu ohrožených a chráněných druhů ptáků.

Úvodní foto: Anexact.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..