Kdo bude chtít prodávat žaky, bude muset po Novém roce prokázat původ jejich rodičů

ŽakovéUVNITŘ DOKUMENT – Obchodování s papoušky žako bude od příštího roku mnohem komplikovanější. V souvislosti se zařazením žaka velkého a žaka liberijského do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin, bude muset prodej každého jedince odsouhlasit odbor životního prostředí příslušného krajského úřadu, případně pražského magistrátu. Tak jako u všech papoušků zařazených do CITES I se prodejce neobejde bez výjimky ze zákazu obchodní činnosti. Dokument obdrží pouze ten chovatel, který věrohodně prokáže původ rodičů prodávaného žaka.
„Při prokazování původu exempláře k ověření splnění podmínek pro udělení výjimky se postupuje v souladu s § 24 zákona – legální nabytí dříve získaného exempláře se prokazuje písemným dokladem původního vlastníka o převodu exempláře, u exemplářů dovezených z třetích zemí povolením CITES, vlastní odchov lze doložit prostřednictvím záznamů o chovu, jež si chovatelé podle zákona mají povinnost vést,“ uvádí ministerstvo životního prostředí v pokynech, které rozeslalo krajským úřadům. Žako, pro kterého bude chovatel žádat výjimku ze zákazu obchodní činnosti, bude muset mít uzavřený nesnímatelný kroužek CITES s číslem přiděleným ministerstvem nebo čip.

Aktualizované informace MŽP pro veřejnost k registracím papoušků žako by potucek793 on Scribd

Registrovaní rodiče odchovaní v zajetí budou výhodou

Původ rodičů prodávaného exempláře sehraje velmi důležitou roli v rozhodování úřadů, zda udělí výjimku ze zákazu obchodní činnosti bez omezení nebo naopak stanoví prodávajícímu podmínky. Výhodu bude mít ten žadatel, který prokáže, že rodiče žaka byli rovněž odchováni v zajetí a jejich majitel je získal legální cestou. Takovým papouškům úředníci ve výjimce potvrdí kód C, který umožňuje komerční prodej exempláře prakticky komukoli. Neprokáže-li žadatel legální původ rodičů mláděte, úřady mu buď výjimku nevydají, nebo omezí možnost nakládání s žakem, k němuž chovatel požadoval vydání výjimky.

K TÉMATU: Nové registrace žaků kvůli CITES I se dotknou všech, i papoušků evidovaných před rokem 2010

Určitou benevolenci ministerstvo připouští u žaků získaných před dnem, kdy začne platit zařazení žaků do CITES I. „Jestliže nebude možno doložit rodičovské exempláře odchované v zajetí nebo jinak nebudou splněny podmínky pro udělení potvrzení o výjimce ze zákazu obchodních činností podle čl. 8 odst. 3 písm. d) nařízení č. 338/97 pro exempláře narozené a odchované v zajetí, lze v případě prokázání legálního nabytí exemplářů získaných před nabytí účinnosti zařazení žaka do CITES I udělit potvrzení o výjimce čl. 8 odst. 3 písm. a) nařízení č. 338/97 pro exempláře získané v období před zařazením exemplářů CITES do nepřísnější kategorie ochrany CITES I (kód původu F),“ uvádí ministerstvo.

brozura_inzerat-na-sirku

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 18. až 20. listopadu 2016

Dálší článek

Neofémám oranžovobřichým zvoní hrana: zimu přežily jen čtyři samice a 11 samců

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější