Neofémám oranžovobřichým zvoní hrana: zimu přežily jen čtyři samice a 11 samců

Neoféma oranžovobřicháUVNITŘ VIDEO – Nejohroženější papoušek světa, tasmánská neoféma oranžovobřichá, se dostal na samou hranu vyhubení ve volné přírodě. Ze zimovišť ve Victorii na jihovýchodě Austrálie se do jediného známého hnízdiště v tasmánském Melaleucu vrátilo jen 15 neofém – čtyři samice a 11 samců (Ararauna.cz původně informovala o třech samicích, čtvrtá byla objevena v noci na dnešek, pozn. red.). Oproti loňské hnízdní sezóně to znamená pokles o šest jedinců, informoval Dr. Dejan Stojanovic z Australské národní univerzity, který vede záchranný tým neofémy oranžovobřiché. Vědci dnes proto spouští nouzový plán, jak ochránit mláďata neofém před nemocemi, zejména cirkovirem PBFD, jímž neofémy trpí.
Příští rok mohou definitivně vyhynout

Neoféma oranžovobřichá je aktuálně nejohroženějším ptákem Austrálie. Také jde o jednoho z pouhých dvou papouščích druhů, které migrují. Hnízdní sezónu tráví v Tasmánii, na zimu odlétají přes oceán na australskou pevninu. To velmi komplikuje reintrodukční program a umělé vypouštění neofém oranžovobřichých do volné přírody. V zajetí žijí asi dvě stovky těchto ptáků rozděleny do několika záchranných stanic. Ochránci přírody tento týden vyhlásili veřejnou sbírku na 60 tisíc dolarů (v přepočtu 1,5 milionu korun), kterými by chtěli pokrýt náklady spojené s intervenčním nouzovým programem.

K TÉMATU: Vědci jsou jen krůček od vynálezu vakcíny proti PBFD. Chtějí zachránit neofémy oranžovobřiché

„I když jsme už podnikli některé nezbytné kroky (vypustili jsme do přírody samice odchované zajetí), nízký počet volně žijících ptáků je na kritické úrovni a je nutný nouzový zásah. To je moment, kdy nám můžete pomoci. Potřebujeme rychle shromáždit dostatek peněz, abychom mohli jednat bezodkladně a zabránit vyhynutí neofém oranžovobřichých v příštím roce,“ uvádí ochránci na webu Pozible.com, kde spustili zmiňovanou sbírku. „Finanční prostředky použijeme pro intervenční plán, který, jak doufáme, zvýší počet ptáků, kteří zahnízdí v sezóně 2016/17,“ dodali. Stejná skupina ochránců přírody se zabývá i záchranou latama vlaštovčího, který rovněž hnízdí na Tasmánii a na zimu přelétá do Victorie v Austrálii.

Poslední šance na záchranu

Cíl ochránců je prostý: zajistit co nejvíce mláďat v hnízdech divokých ptáků během letošní hnízdní sezóny. „Poslední čtyři páry ve volné přírodě již začaly hledat vhodné hnízdní dutiny, takže naléhavě potřebujeme finanční prostředky, abychom mohli začít již tento týden pracovat,“ vysvětluje tým na záchranu neofém oranžovobřichých. Ochránci hodlají neustále monitorovat všechna hnízda ve volné přírodě a zasáhnout v případě, že to bude potřeba. „Musíme mít po ruce polní inkubátory pro vejce, pokud to bude třeba a odchovny pro mláďata, která budou potřebovat pomoci. Budeme mít také k dispozici ptáky odchované v zajetí, jimiž bychom mohli doplnit divokou populaci,“ dodali vědci.

ČTĚTE TAKÉ: Nevídaný úspěch sbírky na záchranu latamů a neofém na Tasmánii: přes milion korun za tři dny

„Bohužel neexistují žádné záruky, že tento projekt bude fungovat, ale musíme zkusit všechno možné, dokud ještě můžeme zachránit neofémy oranžovobřiché. Máme odborné znalosti a potřebné lidi, abychom se o to pokusili, ale zoufale potřebujeme vaši pomoc, aby bylo možné pokrýt značné náklady na práci v náročném a vzdáleném terénu, kde neofémy oranžovobřiché hnízdí,“ vysvětlují členové záchranného týmu. Podle jejich propočtů vyjde monitoring jednoho mláděte až do věku, kdy bude zcela opeřeno, na 58,90 dolarů denně (1 500 korun). Největší náklady, téměř dvě třetiny z částky 60 tisíc dolarů spolkne lidská síla, čtvrtina nákladů padne na letenky a desetina na potřebné vybavení.

„Máme maximálně dva týdny do doby, než se nám uzavře možnost jednat,“ dodávají ochránci s poukazem na začátek hnízdní sezóny neofém oranžovobřichých.

Úvodní foto: Mark Holdsworth, Pozible.com
Předchozí článek

Kdo bude chtít prodávat žaky, bude muset po Novém roce prokázat původ jejich rodičů

Dálší článek

V Evropě opět řádí ptačí chřipka, Státní veterinární správa varuje chovatele

3 Comments

  • Zdravím v austrálii je tolik papoušků o které by měli chovatelé zájem .z jejich prodeje by měli tolik peněz ,kolik by potřebovali ,to je radši postřílej.Postrádá to logiku.

  • Dobrý den nebylo by vhodné dát do článku i odkaz, který by nás navedl na stránku na kterou se dá posílat finanční pomoc? A souhlasím s názorem výše. Hodně druhů tam střílí ve velkém nebo ruší při hnízdění. Kdyby ale povolili kontrolovaný export měly by vyděláno. Ovšem vyplývá otázka kde by ty peníze končily…

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější