V Evropě opět řádí ptačí chřipka, Státní veterinární správa varuje chovatele

H5N8UVNITŘ MAPA – Evropa po roce opět čelí riziku ptačí chřipky. Případy nákazy v chovech drůbeže hlásí všechny státy sousedící s Českou republikou s výjimkou Slovenska. Státní veterinární správa proto vyzvala české chovatele drůbeže, vodních ptáků, ale také exotického ptactva, aby zavedli preventivní opatření a snížili tak riziko nákazy. „Možná prevence ze strany chovatelů spočívá především v ochraně chovů před zavlečením nákazy volně žijícími ptáky zasíťováním oken a větracích otvorů, zasíťováním či úplným omezením výběhů,“ uvedl Petr Pejchal z oddělení vnější komunikace Státní veterinární správy.
„Důležité je také zabránit možné kontaminaci vody a krmiva trusem volně žijících ptáků. Napájení a krmení by proto mělo být drůbeži podáváno uvnitř hal, nebo pod přístřešky. Mezi další preventivní opatření náleží zákaz vstupu nepovolaných osob do hal a dodržování zoohygienických zásad v chovu, jednorázové naskladňování a vyskladňování turnusů i řádné používání dezinfekčních rohoží před vstupy do jednotlivých hal, popřípadě i vjezdů na farmu,“ vypočítává Pejchal. Ačkoli mezi nejvíc rizikové skupiny ptáků chovaných v zajetí patří drůbež a vodní ptáci, protože přenašeči ptačí chřipky jsou volně žijící a migrující vodní ptáci, na pozoru by se měli mít i chovatelé papoušků.

Nakažené ptáky veterináři utratí

„Ptačí chřipka drůbeže je nebezpečná nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva, vyvolaná virem influenzy A. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků, častěji však u vodních. K přenosu dochází zejména pozřením krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptákům,“ informovala Státní veterinární správa. Aktuálně hlášené případy z Německa, Rakouska, Polska či Maďarska se týkají vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) H5N8. V českých chovech se tato nemoc naposledy objevila v roce 2007. Jedno z nynějších ohnisek nákazy v Německu se ale nachází poblíž českých hranic v Bavorsku (průběžně aktualizovaný přehled všech případů naleznete zde).

K TÉMATU: Ptačí chřipka a riziko nákazy u papoušků: na co si dávat pozor?

„Dle nejnovějších zpráv z aktuálního jednání vedoucích představitelů veterinárního dozoru je možný výskyt nákazy hlášen také z Chorvatska a Švýcarska,“ upozorňuje Petr Pejchal. Evropské státy evidují nárůst případů ptačí chřipky od 3. listopadu, kromě zmiňovaných zemí se projevily i v Nizozemí a Dánsku. Nákazu přenášely divoké labutě, kachny a racci, kteří migrují z Ruska a Dálného Východu. Divocí ptáci nakažení H5N8 obvykle neuhynou, jsou pouze jejími přenašeči. „Vakcinace proti nákaze se neprovádí a v současnosti je i zakázána – postižení ptáci chovaní v zajetí se likvidují,“ varuje Státní veterinární správa. Přenos virů z volně žijících ptáků na lidi nebyl dosud prokázán.

Úvodní foto: Gigacircle.athleteportal.com
Předchozí článek

Neofémám oranžovobřichým zvoní hrana: zimu přežily jen čtyři samice a 11 samců

Dálší článek

Registrace CITES pro papoušky žako se posouvají, začnou patrně až začátkem února 2017

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější