UVNITŘ DOKUMENT – Nikoli 2. ledna 2017, ale až začátkem února příštího roku zahájí české úřady povinné registrace papoušků žako, na které se od Nového roku budou vztahovat podmínky chovu a prodeje podle první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin. Důvodem je zpoždění vydání novely nařízení Evropské komise, které uvede tato nová pravidla do praxe v celé Evropské unii. Na svém webu o tom informovalo české ministerstvo životního prostředí, které je výkonným orgánem CITES v České republice (plné znění dokumentu níže).
„Povinnost registrace pro žaka vstoupí v platnost s účinností novely nařízení č. 338/97, podle které bude žako zařazen do přílohy A. Původně plánovaný termín 2. ledna 2017, kdy vstupuje v platnost jeho zařazení do přílohy CITES I (90 dní od schválení jeho zařazení do přílohy CITES I na 17. zasedání Konference smluvních stran CITES), nebude dle vyjádření Evropské komise dodržen, předpokládané zpoždění v publikaci novely nařízení č. 338/97 bude cca 1 měsíc (začátek února 2017),“ uvedlo ministerstvo. Chovatelé tak získají měsíc k dobru k očipování těch žaků, kteří nemají celistvý bezešvý kroužek CITES. Přesný termín zahájení registrací chce resort oznámit oficiální tiskovou zprávou.
Aktualizované informace MŽP pro veřejnost k registracím papoušků žako by potucek793 on Scribd
Lhůta 30 dní na registraci zůstává
O registraci žaků u odboru životního prostředí příslušného krajského úřadu nebo pražského magistrátu musí chovatelé požádat do 30 dní od vzniku registrační povinnosti, tedy od avizovaného nového únorového termínu, který bude ještě upřesněn v závislosti na postupu Evropské komise se schvalováním příslušné novely nařízení. Podání žádosti o registraci musí předcházet označení žaka pevným bezešvým kroužkem CITES nebo čipem. U žaků pořízených v letech 2010 až 2016, kteří mají plný bezešvý kroužek, který není CITES (neobsahuje kód CZ + šestimístné číslo), ale je na něm jedinečný číselný kód, nebude nutné podstupovat čipování.
K TÉMATU: Nové registrace žaků kvůli CITES I se dotknou všech, i papoušků evidovaných před rokem 2010
„V případě registrace starších exemplářů ptáků (narozených před zavedením povinnosti registrace) lze akceptovat i značení uzavřeným nesnímatelným kroužkem, jež nebude pocházet od licencovaného výrobce, resp. nebude mít číslo přidělené ministerstvem,“ potvrzuje ministerstvo. Cestě na úřad a registraci žaků se nevyhnou ani chovatelé, kteří vlastnili žaky před rokem 2010, kdy pro tyto papoušky v České republice rovněž platila povinná registrace a tehdy vydané registrační listy nepozbyly platnosti. „Je důležité, aby se na registrující úřad dostavili všichni vlastníci či dlouhodobí držitelé exemplářů žaka k registraci bez ohledu na to, jestli byl exemplář v minulosti registrován či nikoliv,“ upozorňuje ministerstvo.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
6 Comments
Dobrý den,
je nutná přítomnost na KU? Nešlo by příslušný dokument zaslat elektronicky?
Děkuji
Táňa Tatičková
Písemná žádost je možná, co se týká elektronické verze, musíte se nejprve informovat na Vašem krajském úřadu, zda to umožňuje. Měl by, ale často se tak neděje. A také je otázka, zda nebude vyžadovat komunikaci prostřednictvím datové schránky, nikoli e-mailem.
Pokud mám žaky od roku 2002 s kroužky se švem a k tomu tehdejší CITES registrační listy, musím před registrací /když půjdu se starým registračním listem na úřad/ ještě ptáky čipovat?
Ano, a krajský úřad Vám vystaví nový registrační list.
Dobrý den, celé mi to připadá opravdu hrozné! Máme žaka od roku 2007, tehdy byl registrován (a byl napsán na moji mamku, nebyla jsem tehdy plnoletá – formálně mezi sebou máme darovací smlouvu od chvíle, co jsem dosáhla plnoletosti). Jaký kroužek má, tím si nejsem jistá, ale vypadá celistvě. Nestačilo by tam jen zajít s tou původní registrací, nahlásit mne jako aktuální majitelku a zapsat tam někam číslo jeho kroužku? Nedovedu si ho chudáka představit, že by ho měl někdo čipovat, nebo cokoliv jiného – ten stres by ho zničil 🙁
Pokud má celistvý uzavřený nesnímatelný kroužek s číselným kódem, neměl by to být problém. Otázka je, jak se úřad popasuje s formální změnou majitele. K té je totiž u CITES I ptáků nutná výjimka ze zákazu obchodní činnosti a tu dostanou pouze žaci s kroužkem CITES nebo čipem.