Registrace CITES pro papoušky žako se posouvají, začnou patrně až začátkem února 2017

Žako velkýUVNITŘ DOKUMENT – Nikoli 2. ledna 2017, ale až začátkem února příštího roku zahájí české úřady povinné registrace papoušků žako, na které se od Nového roku budou vztahovat podmínky chovu a prodeje podle první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin. Důvodem je zpoždění vydání novely nařízení Evropské komise, které uvede tato nová pravidla do praxe v celé Evropské unii. Na svém webu o tom informovalo české ministerstvo životního prostředí, které je výkonným orgánem CITES v České republice (plné znění dokumentu níže).
„Povinnost registrace pro žaka vstoupí v platnost s účinností novely nařízení č. 338/97, podle které bude žako zařazen do přílohy A. Původně plánovaný termín 2. ledna 2017, kdy vstupuje v platnost jeho zařazení do přílohy CITES I (90 dní od schválení jeho zařazení do přílohy CITES I na 17. zasedání Konference smluvních stran CITES), nebude dle vyjádření Evropské komise dodržen, předpokládané zpoždění v publikaci novely nařízení č. 338/97 bude cca 1 měsíc (začátek února 2017),“ uvedlo ministerstvo. Chovatelé tak získají měsíc k dobru k očipování těch žaků, kteří nemají celistvý bezešvý kroužek CITES. Přesný termín zahájení registrací chce resort oznámit oficiální tiskovou zprávou.

Aktualizované informace MŽP pro veřejnost k registracím papoušků žako by potucek793 on Scribd

Lhůta 30 dní na registraci zůstává

O registraci žaků u odboru životního prostředí příslušného krajského úřadu nebo pražského magistrátu musí chovatelé požádat do 30 dní od vzniku registrační povinnosti, tedy od avizovaného nového únorového termínu, který bude ještě upřesněn v závislosti na postupu Evropské komise se schvalováním příslušné novely nařízení. Podání žádosti o registraci musí předcházet označení žaka pevným bezešvým kroužkem CITES nebo čipem. U žaků pořízených v letech 2010 až 2016, kteří mají plný bezešvý kroužek, který není CITES (neobsahuje kód CZ + šestimístné číslo), ale je na něm jedinečný číselný kód, nebude nutné podstupovat čipování.

K TÉMATU: Nové registrace žaků kvůli CITES I se dotknou všech, i papoušků evidovaných před rokem 2010

„V případě registrace starších exemplářů ptáků (narozených před zavedením povinnosti registrace) lze akceptovat i značení uzavřeným nesnímatelným kroužkem, jež nebude pocházet od licencovaného výrobce, resp. nebude mít číslo přidělené ministerstvem,“ potvrzuje ministerstvo. Cestě na úřad a registraci žaků se nevyhnou ani chovatelé, kteří vlastnili žaky před rokem 2010, kdy pro tyto papoušky v České republice rovněž platila povinná registrace a tehdy vydané registrační listy nepozbyly platnosti. „Je důležité, aby se na registrující úřad dostavili všichni vlastníci či dlouhodobí držitelé exemplářů žaka k registraci bez ohledu na to, jestli byl exemplář v minulosti registrován či nikoliv,“ upozorňuje ministerstvo.

brozura_inzerat-na-sirku

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

V Evropě opět řádí ptačí chřipka, Státní veterinární správa varuje chovatele

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 25. až 27. listopadu 2016

6 Comments

 • Dobrý den,

  je nutná přítomnost na KU? Nešlo by příslušný dokument zaslat elektronicky?

  Děkuji

  Táňa Tatičková

  • Písemná žádost je možná, co se týká elektronické verze, musíte se nejprve informovat na Vašem krajském úřadu, zda to umožňuje. Měl by, ale často se tak neděje. A také je otázka, zda nebude vyžadovat komunikaci prostřednictvím datové schránky, nikoli e-mailem.

 • Pokud mám žaky od roku 2002 s kroužky se švem a k tomu tehdejší CITES registrační listy, musím před registrací /když půjdu se starým registračním listem na úřad/ ještě ptáky čipovat?

  • Ano, a krajský úřad Vám vystaví nový registrační list.

   • Dobrý den, celé mi to připadá opravdu hrozné! Máme žaka od roku 2007, tehdy byl registrován (a byl napsán na moji mamku, nebyla jsem tehdy plnoletá – formálně mezi sebou máme darovací smlouvu od chvíle, co jsem dosáhla plnoletosti). Jaký kroužek má, tím si nejsem jistá, ale vypadá celistvě. Nestačilo by tam jen zajít s tou původní registrací, nahlásit mne jako aktuální majitelku a zapsat tam někam číslo jeho kroužku? Nedovedu si ho chudáka představit, že by ho měl někdo čipovat, nebo cokoliv jiného – ten stres by ho zničil 🙁

   • Pokud má celistvý uzavřený nesnímatelný kroužek s číselným kódem, neměl by to být problém. Otázka je, jak se úřad popasuje s formální změnou majitele. K té je totiž u CITES I ptáků nutná výjimka ze zákazu obchodní činnosti a tu dostanou pouze žaci s kroužkem CITES nebo čipem.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější