Nové registrace žaků kvůli CITES I se dotknou všech, i papoušků evidovaných před rokem 2010

ŽakovéNávštěvě krajského úřadu nebo pražského magistrátu se po Novém roce nevyhne žádný majitel papouška žako. V souvislosti s přeřazením žaků velkých a žaků liberijských do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin budou muset příslušný odbor životního prostředí navštívit i chovatelé, kteří si žaka pořídili před rokem 2010. Do tohoto data platila povinná registrace žaků, byť byli vedeni v příloze CITES II, ale i tuto registraci bude nutné nově ověřit. Vyplývá to z metodických pokynů ministerstva životního prostředí zaslaných jednotlivým krajským úřadům, které má server Ararauna.cz k dispozici.
Žaky je nutné registrovat do 1. února 2017

Registrace žaků v Česku začnou 2. ledna 2017 a všechny dospělé ptáky bude třeba zaregistrovat do 1. února 2017. Ministerstvo připustí výjimky pouze u malých mláďat odchovávaných pod rodiči, u kterých bude nutné vyřídit registraci do tří měsíců věku. „Ti vlastníci, kteří mají na exemplář registrační list z doby, kdy se tento druh registroval (do konce roku 2009), musí ve výše uvedené lhůtě rovněž znovu přihlásit exemplář k registraci,“ uvádí ministerstvo ve svých pokynech. Pokud však bude starý registrační list obsahovat údaje, které jsou stále aktuální (např. pokud žako od vystavení registračního listu nezměnil majitele, případně značení kroužkem či čipem), úřad nebude vydávat nový registrační list a potvrdí platnost toho starého.

K TÉMATU: Asociace chovatelů exotického ptactva pomůže majitelům žaků při potížích s registracemi CITES I

Pokud však žako mezitím změnil majitele, případně ze zdravotních či jiných důvodů přišel o kroužek, jehož číslo je zaneseno ve starém registračním listu, úřad tyto změny bude muset do registračního listu vyznačit. Ještě před podáním žádosti o registraci musí majitel žaka zajistit jeho označení pevným bezešvým kroužkem CITES od jednoho z dvou výrobců licencovaných ministerstvem životního prostředí (Vladimír Straka z Bludova u Šumperka a Štěpán Šesták z Popovic u Kunovic), případně mikročipem. U žaků narozených mezi lety 2010 až 2016 budou krajské úřady uznávat i značení bezešvými kroužky, které nejsou CITES, ale mají jedinečné (nezaměnitelné) číselné označení.

Čip lze odmítnout ze zdravotních důvodů

V případě, že chovatel zvolí pro značení žaka mikročip, musí tento čip splňovat normy podle ISO 11784/ 11785:1996. „Na trhu jsou k dispozici i minimikročipy o velikosti 1,4 x 7,6 mm,“ upozorňuje ministerstvo životního prostředí. „Jiný způsob značení nebo identifikace exempláře může příslušný výkonný orgán uznat pouze tehdy, pokud by předepsané označení způsobilo újmu na zdraví exempláře nebo pokud je neproveditelné vzhledem k fyzickým vlastnostem exempláře,“ píše ministerstvo v pokynech pro krajské úřady. „Při uznávání jiného způsobu značení nebo identifikace si může příslušný výkonný orgán vyžádat vyjádření vědeckého orgánu (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, pozn. red),“ dodává.

ČTĚTE TAKÉ: Žakové definitivně potvrzeni v CITES I, do konce roku je nutné očipovat dospělé ptáky

„Je-li označení neproveditelné pouze dočasně a nemá-li exemplář žádný individuální rozlišovací znak, stanoví registrační úřad pozdější termín pro označení exempláře,“ uvádí rovněž ministerstvo. Podle tohoto ustanovení by mohly úřady připustit pozdější čipování dospělých žaků, kteří budou během ledna 2017 hnízdit a jejich odchyt a značení čipem by vedlo ke zničení snůšky nebo úhynu mláďat. Chovatel ale musí do konce ledna příslušnému krajskému úřadu nebo pražskému magistrátu nahlásit, že vlastní žaky, které chce registrovat, a požádat o pozdější termín označení těchto papoušků. Pokud by tak neučinil, vystavil by se riziku sankce ze strany České inspekce životního prostředí – pokuty a případně i zabavení žaků.

brozura_inzerat-na-sirku

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

[poll id=“96″]
Předchozí článek

Ara Projectu se podařilo za pět let vypustit do kostarického pralesa 45 arů zelených, 35 přežilo

Dálší článek

Na návštěvě u Ľuboše Pavlecha, chovatele australských papoušků a organizátora seminářů v Kálnici

2 Comments

  • Dobrý den, je opravdu nutné navštívit osobně příslušný úřad? Nestačilo by doklad zaslat elektronicky?

    Děkuji

    • Zajímavá poznámka. Teoreticky by už všechny úřady měly být schopny komunikovat elektronicky, ale v praxi to tak často není (myslím tím elektronicky přes datové schránky, nikoli e-mailem). Rozhodně se na tuto možnost zeptám v chystaných rozhovorech se zástupci úřadů, které k tomu mají co říci. Díky!

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější