Ara Projectu se podařilo za pět let vypustit do kostarického pralesa 45 arů zelených, 35 přežilo

Ara zelený

Ara zelenýUVNITŘ VIDEO – Kostarickému záchrannému programu Ara Project zaměřenému na chov a vypouštění arů zelených do volné přírody se podařilo za posledních pět let zvýšit počet jedinců divoké populace těchto papoušků o jednu desetinu na 350. Od roku 2011, kdy Ara Project začal vracet ary zelené do volné přírody, vypustil 45 ptáků, z nichž 35 přežilo. Deníku El Diario to řekl šéf této záchranné stanice Duaro Mayorga. Stanice sídlí v pralesní rezervaci Manzanillo v regionu Limón na jihu karibského pobřeží Kostariky. „Před 50 lety zde ara zelený vyhynul a my ho sem znovu vracíme poté, co ho člověk vyhubil,“ uvedl Mayorga.
V přírodě zbývá tisícovka arů zelených

V celé Latinské Americe žije asi jen tisíc arů zelených, z toho více než třetina připadá právě na Kostariku (ostatní žijí převážně v Ekvádoru). Drtivá většina papoušků žije na severu karibské části Kostariky. Rezervace Manzanillo je uprostřed území, které je pro ary zelené vhodné, ale papoušci zde už desítky let nežili. Mláďata odchovaná v této stanici tak postupně zabydlují okolní les a v případě potřeby se mohou vracet na stanici. Před vznikem chovného zařízení se podařilo Ara Projectu zachránit na 150 arů zelených, kteří byli nelegálně vybráni z hnízd nebo odchyceni z volné přírody a žili v kostarických domácnostech. Tito ptáci bohužel nemohli být vráceni do volné přírody, protože si příliš zvykli na lidi.

K TÉMATU: Britská ambasáda v Kostarice zaplatila stavbu vzdělávacího centra a zázemí pro Ara Project

Zabavení domácí mazlíčci se ale stali základem chovu Ara Projectu a jejich potomci znovu osidlují prales na jihu karibské části Kostariky. Samotná organizace vznikla v roce 2009 z popudu amerických ornitologů Margot a Richarda Frisiusových. Vedle chovu a reintrodukce ary zeleného se zasazuje také o zachování a rozšiřování horských mandlovníků, jejichž plody tvoří základ potravy arů zelených. „Tvoří asi 80 procent jejich potravy. Oseli jsme 60 hektarů horskými mandloněmi, takže máme dostatečnou úrodu,“ přiblížil Duaro Mayorga. Horské mandle jsou pro chov arů zelených nesmírně důležité, protože mláďata si na ně zvykají již od útlého věku.

Létají volně mezi turisty, přímý kontakt je ale zakázán

Arové odchovávaní v záchranné stanici Ara Projectu prochází „školkou“, v níž postupně rozvíjí své přirozené schopnosti, aby jednou mohli být vypuštěni do volné přírody. Arové zelení tvoří páry na celý život a rozmnožují se až od věku osmi let, přičemž samice klade jedno až tři vejce za rok, což z nich samo o sobě činí jedny z nejnáročnějších druhů papoušků na odchov. Ara zelený se může dožít 60 až 80 let a dorůstá délky 90 cm, podobně jako ara zelenokřídlý. Spolu s ním je druhým největším papouškem světa po arovi hyacintovém. Za úbytek jeho přirozené populace může postupné odlesňování, lov a také původní predátoři – kočkovité šelmy včetně pum, ale rovněž jestřábi a orli.

ČTĚTE TAKÉ: Kostarika vypustí čtvrtou generaci arů arakang ze záchranného programu do pralesa

Arům škodí také tukani a hadi, kteří se s oblibou živí jejich vejci nebo malými mláďaty. Záchranná stanice nechává mladé ary zelené létat volně ve svém areálu, což láká turisty. Duaro Mayorga ale zdůrazňuje, že ačkoli se arové pochybují v těsné blízkosti lidí, přímý kontakt s nimi je přísně zakázaný. „Stanovili jsme si striktní pravidla, která vylučují kontakt s lidmi. Papoušci jsou zvyklí na přítomnost turistů, ale nesmí mezi nimi a návštěvníky docházet k přímému kontaktu,“ vysvětlil šéf Ara Projectu. Ara zelený je veden v Červené knize ohrožených živočichů jako „ohrožený“, což je druhá nejpřísnější kategorie. Mezinárodní úmluva CITES jej vede ve své první příloze, která zakazuje obchodování s těmito ptáky.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Vědci jsou jen krůček od vynálezu vakcíny proti PBFD. Chtějí zachránit neofémy oranžovobřiché

Dálší článek

Nové registrace žaků kvůli CITES I se dotknou všech, i papoušků evidovaných před rokem 2010

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější