Kostarika vypustí čtvrtou generaci arů arakang ze záchranného programu do pralesa

UVNITŘ VIDEO – Čtvrtou generaci v zajetí odchovaných arů arakang se chystá vypustit do volné přírody záchranné centrum v kostarické Paqueře. Podle provozovatele zařízení Vernona Ariase se tak snaží udržet divokou populaci těchto velkých papoušků v kostarické přírodě. Někteří vědci předpokládají, že kvůli těžbě dřeva, které ničí přirozené hnízdní biotopy arakang, a nelegálnímu odchytu by mohl tento papoušek v Kostarice do deseti let úplně vyhynout. Arias chce tuto předpověď zvrátit.

„Z předchozích zkušeností víme, že vypuštění ptáci mají asi 75-procentní šanci na přežití. Zjistili jsme, že se živí plody asi dvaceti druhů stromů v okolí místa, kde jsme je vypustili, a známe i místo, kam zalétají pít,“ popsal biolog agentuře Reuters. „Vyzvali jsme místní školy, aby se jejich žáci zúčastnili vypouštění nové vlny papoušků a doufáme, že to u nich zvýší povědomí o těchto ohrožených ptácích,“ dodal. Podobně zaměřený je mediálně mnohem známější The Ara Project, sídlící v kostarickém Río Segundo. Kromě arakang se ale soustředí i na reprodukci a vypouštění arů zelených.

Ara arakanga je zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů. Podle odhadu mezinárodní organizace BirdLife International žije ve volné přírodě mezi 20 až 50 tisíci pohlavně dospělých ptáků. V souvislosti s plánovaným odlesňováním Amazonie se očekává, že po tři následující generace ztratí tento papoušek 21,4 až 35 procent vhodných stanovišť pro hnízdění. To by mohlo vést k poklesu celosvětové populace arů arakang ve volné přírodě o 25 procent.

V zajetí patří ara arakanga paradoxně mezi častěji chovaný velký druh arů. V České republice bylo jen od roku 2004 zapsáno do centrálního registru CITES celkem 354 těchto ptáků. Daří se je i častěji odchovávat.

Úvodní foto: Flickr.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..