Papoušek kouřový (Polytelis anthopeplus)

Papoušek kouřovýZnámý a často chovaný středně velký australský papoušek. Někdy bývá nazýván také jako papoušek horský. Samec má temeno a zadní část krku olivově žluté, ostatní část hlavy a spodní část těla světle narcisově žlutou. Plášť na zádech a lopatky jsou tmavě olivově zelené. Okraje vnitřních letek loketních tvoří na křídlech červený pás se slabými žlutými skvrnami. Vnější krovky křídelní má modročerné, vnější peří letek ručních a loketních tmavě modré, kostřec a spodní krovky křídelní sytě žluté. Ocas je tmavě modročerný, zobák korálově červený, oko oranžově hnědé, běhák šedý. Samice má hlavu a prsa temně olivově žluté. Papoušek kouřový dorůstá délky 40 cm a hmotnosti do 175 g.

Ve volné přírodě obývá jihozápadní Nový Jižní Wales, severozápadní Viktorii a jihovýchod Jižní Austrálie. Je celkem běžný, tedy pokud jde o nominátní formu. Existují dva poddruhy: papoušek kouřový východní (Polytelis anthopeplus anthopeplus) a papoušek kouřový západní (Polytelis anthopeplus westralis). Populace prvního jmenovaného má podle mezinárodní organizace BirdLife International čítat 20 tisíc jedinců, papoušků kouřových západních je pouze 1 500. Západní poddruh se sdružuje do hejn až o 100 jedincích, východní do menších skupin o 15 až 20 papoušcích. Velmi často způsobují škody na pšeničných polích.

Chov v zajetí

Běžný druh australského papouška, který se hojně vyskytuje ve voliérách českých chovatelů. Jako domácího mazlíčka jej téměř nikdo nechová, není pro to vhodný. Je to velmi dobrý letec, měl by tedy mít k dispozici delší voliéry, alespoň tří až čtyřmetrové. V menším chovném zařízení mohou papoušci kouřoví ztučnět a nezahnízdí. Je velmi odolný vůči nízkým teplotám, může být v celoročních voliérách, ale ty nesmí postrádat zákryt, kam se může schovat před ostrým větrem a deštěm.

V českých chovech se papoušci kouřoví začali objevovat již před druhou světovou válkou. Prvního úspěšného odchovu ale docílil až v roce 1974 Rudolf Vít. Od roku 1976 jsou v tuzemsku běžní, nyní patří mezi nejčastěji chované australské papoušky. Existuje celá řada barevných mutací, například červená, skořicová, pastelová modrá, žlutá, žlutá straka, skořicová straka a další. Podařilo se také odchovat křížence s papouškem nádherným, papouškem Alexandřiným, papouškem královským, papouškem červenokřídlým a dokonce i roselou pestrou.

Dostupnost a cena

Naprosto běžně dostupný druh papouška, dá se sehnat přes chovatelské inzertní portály i na ptačích burzách. Cena mladého přírodně zbarveného ptáka se v roce 2015 pohybovala mezi 600 a 800 korunami.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Hodonín