Jeden z nejoblíbenějších středně velkých australských papoušků. Zatímco v zajetí je velmi častý a poměrně levný, v přírodě je ohrožený a australští ochránci přírody žádají, aby nebyl vyřazen z Červené knihy ohrožených živočichů IUCN. Samec je celkově briliantově zelený, na spodní části těla žlutavý. Čelo, krk a tváře má světle žluté, široký šarlatový pás v podobě půlměsíce je na přední části krku pod žlutým zbarvením. Spodní krovky křídelní jsou zelené, ohbí křídel a vnější ruční letky tmavě modré. Ocas shora zelený, vespod leskle černý. Zobák má korálové zbarvení, oko je žlutooranžové, běhák šedý.
Samice je o poznání méně pestře zbarvena. Hlavu a celou spodní část těla má zelenou, čelní peří je bledě modrozelené. Bradu a krk má šedě zelené, stehna sytě oranžová, zbytek spodní části těla žlutavě zelený. Okraje a spodní část krajních ocasních per jsou růžové, oko žluté. Dorůstá délky 40 cm a hmotnosti do 155 g. Ve volné přírodě obývá poměrně malé území vnitřní části severního a jižního Nového Jižního Walesu a severní Viktorii v Austrálii. Podle mezinárodní organizace BirdLife International čítá divoká populace maximálně 20 tisíc jedinců, z toho polovinu mají tvořit pohlavně dospělí ptáci. Značný úbytek těchto papoušků začali vědci zaznamenávat zhruba před sto lety a chvílemi to vypadalo, že vymizí úplně.
Chov v zajetí
Naprosto běžný australský druh papouška, který je v České republice chován jak ve voliérách, tak v domácnostech jako domácí mazlíček. Protože však je o celkem temperativní druh, hodí se spíše pro chov. Jako dobrý letec uvítá spíše delší voliéry, nejméně třímetrové. Snese chlad, může být chován v celoročních voliérách, pokud má přístup do kryté části, kde není vystaven větru a dešti. Samice jsou v době toku mnohem aktivnější než samci. Papoušci nádherní se dají použít jako spolehlivé chůvy pro mláďata jiných australských papoušků.
Do tehdejšího Československa se papoušek nádherný poprvé dostal v roce 1954, kdy si jej pořídila pražská zoologická zahrada. Po roce 1968 byly jeho dovozy do tuzemska častější, zejména z bývalé NDR. Prvního odchovu u nás docílil v roce 1972 Emil Antonín. Nyní jde o velmi často chovaný druh, který se daří bezproblémově rozmnožovat řadě chovatelů. Jako každý australský druh papouška se rád zdržuje na zemi, proto je třeba myslet na každoroční odčervování ptáků. Na střevní parazity ale netrpí tolik jako jiní australští papoušci.
Dostupnost a cena
Jednoduše dostupný druh papouška, který se v České republice chová i jako domácí mazlíček. Cena mladého ptáka se v roce 2015 pohybovala od 500 do 900 korun. Existují i různé barevné mutace, které jsou výrazněji dražší.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Hodonín
ZOO Olomouc
ZOO Plzeň
ZOO Tábor
ZOO Ohrada (Hluboká nad Vltavou)
ZOO Praha
Papouščí ZOO Bošovice (u Slavkova u Brna)