Nejčetnější zástupce rodu Psephotus mezi chovateli. Papoušek zpěvavý patří mezi velmi oblíbené papoušky, u kterých byla vyšlechtěna celá řada barevných mutací. V přírodním zbarvení má samec modrozelenou hlavu, záda jsou zelená, na kostřeci s malou červenou skvrnou, což je nejtypičtější odlišení od samic. Ty jsou celkově matněji zbarveny. Na břiše jsou obě pohlaví žlutá, ocas je shora zelený, zespodu špinavě šedivý. Zobák je u samce černý, oko černé, běhák šedý. Dorůstá délky 27 cm a hmotnosti do 65 g. Zhruba polovinu jeho délky tvoří ocas.
Ve volné přírodě obývá značně velké území východní Austrálie, na sever až po Brisbane. V některých oblastech vytváří obrovská hejna, ale i nich se ptáci drží po párech nebo rodinných skupinkách. Vyskytuje se do nadmořské výšky 1 250 metrů, spíše v otevřeném zatravněném terénu, na zemědělské půdě, v parcích a také zahradách. Není ohrožen, patří mezi naprosto běžné australské ptáky. Často je považován za škůdce, velká hejna mohou způsobit zemědělcům nedozírné škody na úrodě obilí. Nezdá se však, že by pronásledování těchto ptáků vedlo k úbytku jejich divoké populace.
Chov v zajetí
Naprosto běžný druh papouška, dobře dostupný. Do Evropy se poprvé dostal v roce 1850, do dnešní České republiky ale až po roce 1930. Nyní patří mezi nejčastěji chované australské papoušky v tuzemsku. Jeho chov není náročný, spokojí se i s klecí, která by měla být alespoň metr široká a půl metru hluboká a vysoká. Důrazně se doporučuje chovat je v páru, papoušek zpěvavý není příliš velký individualista a rozhodně se nehodí za domácího mazlíčka. Partnerské pouto mezi ptáky je velmi silné.
Ve venkovních voliérách vydrží celoročně bez potřeby vytápěného zimoviště, potřebuje ale zákryt, kam by nepršelo, nesněžilo a nefoukal vítr. Pohlavní dospělosti se papoušci zpěvaví dožívají již ve věku deseti měsíců, což z nich činí velmi atraktivní ptáky. Velmi se rozmohl chov barevných mutací papoušků zpěvavých, většina z nich je hodně rozšířena a cenově příznivá.
Dostupnost a cena
Papouška zpěvavého není problém sehnat na jakékoli ptačí burze nebo přes chovatelskou inzerci. V kamenných obchodech se zvířaty ale prakticky nebývá, protože není vhodný pro chov v domácnosti jako mazlíček. Cena mladého přírodně zbarveného ptáka se začátkem roku 2016 pohybovala mezi 200 a 300 korunami. Některé mutace bývají dražší.
Výskyt v českých a moravských ZOO