Kakapo soví v Česku: Moravské zemské muzeum v Brně vystavuje unikátní exponát

Vidět kakapa sovího, nejtěžšího nelétavého papouška světa, kterému stále reálně hrozí vyhubení, mohou od tohoto týdne návštěvníci Moravského zemského muzea v Brně. Samozřejmě ne živého, ale vycpaný exemplář, který je asi nejvzácnějším exponátem výstavy k dvoustému výročí založení muzea, jež začala v úterý 7. února a potrvá až do 5. března. Návštěvníkům se touto formou představuje zoologické oddělení muzea, jehož sbírky jsou dokonce starší než samotná instituce. „Obsahují unikátní, dnes už často neexistující nebo téměř vyhynulá zvířata,“ řekl Brněnskému deníku generální ředitel muzea Jiří Mitáček.
Kakapo patří mezi nejvzácnější papoušky světa. Ve volné přírodě přežívá asi 160 jedinců, které neustále monitoruje novozélandskou vládou financovaný tým na záchranu kakapů sovích. Papoušci jsou soustředěni na několik malých ostrovů, které vědci zbavili veškerých predátorů. Hnízdění všech párů je podrobně monitorováno a v případě potřeby jsou mláďata přikrmována nebo odebírána k umělému ručnímu odchovu. V loňském roce se takto podařilo rozšířit zbytkovou populaci kakapů o rekordních 40 mláďat. To je jen o jedenáct jedinců méně, než kolik zbývalo kakapů v kritickém roce 1990, kdy byli nejblíže vyhubení.

Bez neustálé lidské pomoci by vyhynul

Kakapové byli v minulosti na Novém Zélandu celkem běžní, s příchodem prvních Evropanů se jejich situace ale dramaticky změnila. „Přestali létat, protože na ostrově nebyli predátoři. Jakmile začali kolonialisté chovat psy a kočky, rozšířily se tam krysy a pojídaly jejich vajíčka. Tamní vláda naštěstí všech padesát papoušků na ostrově našla a přesunula na blízký Codfish Island,“ popsal Brněnskému deníku vedoucí zoologického oddělení Moravského zemského muzea v Brně Miroslav Ševela. Obdobný osud potkal i dalšího novozélandského ptačího endemitu: kiwiho. S tím se však na rozdíl od kakapů mohou setkat návštěvníci některých zoologických zahrad mimo Nový Zéland.

K TÉMATU: Kakapové soví stále nemají vyhráno. Přežijí až ve chvíli, kdy jich bude nejméně 500

Naopak kakapové nesmí rozhodnutím novozélandské vlády opustit zemi. Jeden uměle odchovaný samec jménem Sirocco plní roli propagátora programu na záchranu těchto papoušků. Ochránci jej pravidelně vozí po celé zemi na přednášky ve školách. Sirocco dokonce navštívil i ministra životního prostředí v době, kdy hrozilo výrazné seškrtání rozpočtu záchranného programu kakapů. Bez trvalé lidské pomoci by ale tento ptačí druh zřejmě ve volné přírodě nepřežil. Šanci by měl ve chvíli, kdy by jeho populaci tvořilo alespoň 500 ptáků, kteří by ale byli odsouzeni k životu na chráněných ostrůvcích mimo pevninu Nového Zélandu.

Úvodní foto: Moravské zemské muzeum v Brně
Předchozí článek

Pavla Říhová (ČIŽP): Zákon je jasný, při kontrolách žaků nebudeme dělat výjimky

Dálší článek

Registrace žaků v CITES I z jiného úhlu pohledu. Mazlíkáři se nemají čeho bát

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější