Kakapové soví stále nemají vyhráno. Přežijí až ve chvíli, kdy jich bude nejméně 500

Rodinka kakapů sovíchUVNITŘ VIDEO – Při jak velké populaci kakapů sovích, nelétavých papoušků z Nového Zélandu, bude možné říci, že se tyto neobvyklé ptáky podařilo definitivně zachránit před vyhubením? Podle Deidre Vercoeové, manažerky záchranného programu kakapů, to nebude dříve, než počet těchto papoušků přesáhne hranici 500 jedinců. „Potřebujeme se dostat do situace, kdy budou existovat tři velké populace,“ uvedla Vercoeová pro německou televizní stanici Deutsche Welle. Nyní tvoří zbytkovou populaci kakapů přibližně 160 ptáků, z toho čtvrtinu představují letošní mláďata. Hnízdí sezóna byla nejúpěšnější za celou pětadvacetiletou historii záchranného programu.
„Když jsme začínali, měli jsme k dispozici pouze 51 dospělých, vesměs starých ptáků, ale teď máme k dispozici poměrně velkou skupinu mladých, které čeká ještě dlouhý život. Takže jsme na dobré cestě,“ míní Deidre Vercoeová. Radost ochránců kakapů kalí fakt, že z více než sta vajec, které letos snesly samice kakapů na třech přísně střežených ostrovních rezervacích u Nového Zélandu, byla více než polovina neoplozena. Příčinou je příbuzenské křížení, jemuž se nelze bez vnějšího zásahu při tak malé populaci kakapů vyhnout. Novozélandští vědci se proto rozhodli pro bezprecedentní krok: všem kakapům odeberou vzorky DNA a udělají jim genetický screening, aby mohli vybrat vhodné partnery.

Víc než polovina vajec je „čistá“

Záchranný program již nyní využívá možností umělé inseminace samic. Ochránci během hnízdní sezóny neustále monitorují všechny ptáky a pokud se o některou samici zajímá samec, který není geneticky vhodný, rázně proti takovému spárování zasáhnou. Snahou je dosáhnout co největší úspěšnosti v počtu oplozených vajec. Počty žijících kakapů totiž v posledních letech stagnovaly okolo 120 a toto číslo se nedařilo výrazněji navýšit. Problém byl nejen v takzvaném inbreedingu, tedy příbuzenském křížení, ale také v nedostatku plodů stromů Rimu, kterými samice krmí svá mláďata. V letech, kdy se neurodí mnoho plodů Rimu, kakapové ani nejdou do toku. V praxi tak hnizdí třeba jen jednou za dva až čtyři roky.

K TÉMATU: 38 mláďat a dalších pět oplozených vajec. Kakapům sovím se letos neskutečně daří

Vědci však nedávno zjistili, že se plody Rimu dají nahradit jinou potravou s podobným složením. Klíčový je totiž zvýšený obsah vitamínu D, který plody Rimu poskytují. Dospělí kakapové sice vitamín D tolik nepotřebují a v jejich těle je ho oproti jiným druhům ptáků výrazně méně, mláďata se však bez něj neobejdou. Záchrannému týmu kakapů se také osvědčila strategie, kdy v hnízdech, která obsahují dvě a více vajec, ponechají jen jedno jediné a ostatní přesunou k dalším samicím, jejichž vejce nebyla oplozena. Zvyšuje se tak šance přežití mláďat, protože jakmile má jedna samic na starosti dvě a více mláďat, zvyšuje se riziko, že přežije jen to nejstarší, upozorňuje ve své reportáži z Nového Zélandu německá stanice Deutsche Welle.

Úvodní foto: Kakapo Recovery Team
Předchozí článek

V zajetí žije už 133 arů kobaltových, ale jen sedm párů odchovává mladé

Dálší článek

Použít nástroj, nebo ne? Kakadu goffin se dokáže rozhodnout podle toho, co je pro něj výhodnější

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější