Použít nástroj, nebo ne? Kakadu goffin se dokáže rozhodnout podle toho, co je pro něj výhodnější

Kakadu goffin při experimentuUVNITŘ VIDEO – Sníst pamlsek, který volně leží na stole, nebo použít nástroj a dostat se k ještě větší dobrotě? Kakadu goffin, jehož zkoumají vědci z vídeňské univerzity, má v této otázce jasno: když mu dali na výběr, zda si vzít oříšek kešu nebo pekanový ořech, zvolil kešu. A to i ve chvíli, kdy pekanový ořech měl na dosah zobáku, zatímco kvůli oříšku kešu musel použít nástroj a uvolnit ho z důmyslně sestrojené schránky. Poprvé se tak podařilo prokázat, že se papoušek dokáže inteligentně rozhodovat podle toho, co je pro něj výhodnější. Autory převratného výzkumu jsou Isabelle Laumerová a Alice Auerspergová z Univerzity Vídeň a Thomas Bugnyar z Veterinární univerzity ve Vídni.
Testovaný papoušek v minulosti úspěšně prošel experimenty založenými na proslulém „Marshmallově testu“ používaném v psychologii. Ukázalo se, že kakadu goffin dokáže ovládat své přirozené impulsy a potřebu okamžitě zkonzumovat lehce dostupné krmivo, pokud spatřuje možnost získat později zajímavější palmsek. Nejnovější experiment nutil ptáky rozhodovat se mezi okamžitě dostupnou dobrotou a možností použít nástroj k tomu, aby získali přístup k vítanějšímu pamlsku. Z dostupných nástrojů mohl testovaný kakadu použít buď hůlku, kterou se musel strefit do otvoru v plexisklu a uvolnit dobrotu uvnitř krabičky, nebo kuličku, kterou hodil do zkumavky a ona svou vahou uvolnila pamlsek.

Vídeňská univerzita testuje goffiny dlouhodobě

Ptáci byli testováni na to, zda si vyberou volně dostupnou potravu nebo nástroj, který by mohli použít pro získání jiného pamlsku. Jakmile papoušek zvolil jednu z variant, druhý předmět mu vědci okamžitě odebrali, včetně schránky s dobrotou. V testech ptáci vykazovali vysokou flexibilitu v reakcích na to, jaké předměty měli na dosah zobáku. Například pokud na stole volně ležel oříšek kešu a vedle něj nástroj pro získání pekanu, zvolil vždy kešu. Pokud však na stole ležel pekan a vedle něj nástroj, jehož pomocí by se kakadu mohl dostat ke kešu, zvolil nástroj a pokusil se získat kešu. Jde o další ze série experimentů, jimiž vědci z vídeňské univerzity upozorňují na vysokou inteligenci kakaduů goffin.

K TÉMATU: Vědci naučili hrát kakaduy goffin „skořápky“. Prostorovou paměť mají jako čtyřleté děti

V roce 2012 se jim podařilo zdokumentovat, jak si kakadu goffin vyrobil hůlku z třísky, aby si mohl zpoza pletiva venkovní voliéry přitáhnout oříšek kešu, na který by zobákem nebo pařátem nedosáhl. Jednoduše si odkousl kousek dřeva z trámu voliéry. O rok později vědci z univerzit ve Vídni a Oxfordu prokázali, že papoušci dokáží sledovat dráhu objektů, které jim dočasně zmizely z dohledu a správně odhadnout, kde se znovu objeví. Také pochopili, že pamlsek, který ještě před chvílí viděli, zmizel v jednom z neprůhledných šálků a dokázali odhalit, v kterém. Takové pokusy jsou schopny řešit čtyřleté děti nebo vybraní primáti. Nakonec se kakadu gofiin naučil dokonce hrát i klasické „skořápky“.

Úvodní foto: Univerzita Vídeň
Předchozí článek

Kakapové soví stále nemají vyhráno. Přežijí až ve chvíli, kdy jich bude nejméně 500

Dálší článek

První odchované mládě amazoňana ohnivého v německém ACTP

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější