První odchované mládě amazoňana ohnivého v německém ACTP

Amazoňan ohnivý v ACTPNejen mláďaty vzácného ary škraboškového se letos může pochlubit německé Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). Vůbec poprvé se mu podařilo odchovat i amazoňana ohnivého, velmi ojediněle chovaného papouška z karibského ostrova Svatého Vincenta. Úspěch je o to významnější, že mládě pochází od smíšeného páru v zajetí odchované samice a z volné přírody odchyceného samce. „Matka mladého amazoňana pochází z USA a otec se Svatého Vincenta. To dává mláděti vysokou genetickou hodnotu,“ oznámilo ACTP na své oficiální stránce na Facebooku. Doplnilo i několik fotografií a video z umělého dokrmování.
Chovatelé neponechali nic náhodě a hnízdícímu páru odebrali vejce do líhně. Malý amazoňan se tedy vylíhl za asistence ošetřovatelů a byl od začátku dokrmován ručně. ACTP čekalo na tento úspěch pět let: od roku 2011 se pokouší sestavit chovné páry z ptáků, které získalo od vlády Svatého Vincenta a z amazoňanů, jež si přivezlo před deseti lety z americké chovné stanice Life Fellowship Bird Sanctuary v Seffneru na Floridě. ACTP tehdy získalo veškeré amazoňany ohnivé z tohoto chovu. „Poté jsme provedli rozsáhlé genetické analýzy u renomovaného Sackler Institutu při Americkém muzeu historie přírody v New Yorku, abychom si vytvořili genetický rodokmen ptáků,“ píše ACTP na svém webu.

Čerstvě vylíhlé mládě amazoňana ohnivého (Foto: ACTP)

Čerstvě vylíhlé mládě amazoňana ohnivého (Foto: ACTP)

Na Svatém Vincentu jich přibývá

Jednou z největších výzev v chovu vzácných druhů papoušků je totiž podle ACTP vytváření široké škály geneticky unikátních jedinců, díky níž lze minimalizovat rizika genetických vad a chorob u odchovaných mláďat. „Z tohoto důvodu je zvláště důležitá úzká spolupráce a častá výměna papoušků mezi vládou Svatého Vincenta a ACTP,“ vysvětluje sdružení. A proč se vlastně vláda karibského ostrovního státu rozhodla poskytnout vzácné amazoňany ohnivé právě do Německa, když v jiných případech naopak brojí proti soukromým chovatelům těchto ptáků? „Tato záložní populace má tvořit genetickou pojistku pro případ neočekávaného prudkého poklesu počtu těchto papoušků ve volné přírodě,“ píše ACTP.

K TÉMATU: Vláda Svatého Vincenta umožní berlínskému sdružení ACTP získat další amazoňany ohnivé

Amazoňany ohnivé v jejich domovině totiž ohrožuje nejenom těžba dřeva a tedy ztráta přirozených hnízdišť, ale také hurikány, které jsou v celé oblasti Karibiku velmi časté. Série hurikánů v minulosti málem zlikvidovala celou populaci příbuzných amazoňanů portorických. Ve chvíli, kdy američtí ochránci přírody zahájili záchovný program tohoto druhu, zbývalo na světě posledních 13 ptáků tohoto druhu. Amazoňanů ohnivých žije na Svatém Vincentu necelá tisícovka, což je víc než trojnásobek oproti roku 1980, kdy jejich populace klesla na historické minimum. Díky přísné ochraně pak jejich počty stoupaly na 370 až 470 v roce 1982, poté na 519 v roce 2002 a na 734 v roce 2004. V České republice se chovu těchto papoušků věnuje Jan Nedělník.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..