Vláda Svatého Vincenta umožní berlínskému sdružení ACTP získat další amazoňany ohnivé

UVNITŘ VIDEO – Genetickou banku kriticky ohrožených amazoňanů ohnivých (Guildingových) vytváří pro vládu karibského ostrovního státu Svatý Vincenc německé Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP) v Berlíně. Stanice, která se proslavila úspěšnými odchovy v přírodě vyhynulých arů škraboškových, přede dvěma lety podepsala smlouvu o zapůjčení 15 amazoňanů ohnivých pro chov v zajetí mimo Svatý Vincenc (z toho sedm ptáků již bylo chováno v Evropě a bylo převedeno na ACTP). Dohoda navázala na návrh z roku 2006 o technické spolupráci na zachování populace národního ptáka tohoto karibského státu, informoval místní list The Vincentian.


Berlín žádá o další ptáky

Nyní se pro ACTP otevírá cesta, jak ze Svatého Vincenta získat další amazoňany ohnivé. Ministr zemědělství Saboto Ceasar totiž plně podporuje myšlenku silné záložní populace vzácných papoušků mimo jejich domovinu, kde jsou vystaveni nebezpečí hurikánů. Ty už zdecimovaly populace několika ostrovních druhů amazoňanů v karibské oblasti a před časem málem zcela vyhubily kriticky ohroženého amazoňana portorického. ACTP na oplátku financuje ochranářské a lesnické projekty přímo na Svatém Vicentu. Naposledy minulý týden předala zástupcům lesní správy ostrova tři terénní džípy v celkové hodnotě 210 tisíc dolarů (v přepočtu asi čtyři miliony korun).

„Ministerstvo zemědělství má vynikající pracovní vztahy s ACPT, a proto nadále podporujeme jejich snahu o chov amazoňanů ohnivých – zejména proto, že v případě rozsáhlé přírodní katastrofy bychom měli záložní populaci původních ptáků, kteří by se mohli vrátit na Svatý Vincenc,“ prohlásil ministr Ceasar. Podle zástupce ACPT na Svatém Vincentu Jurgena Diensta je dohoda z roku 2011 „dobrým začátkem pro jejich chov v zajetí, aby byli další ptáci kdykoli k dispozici pro návrat do země, jakmile to bude potřeba“. ACPT ale podle něj pociťuje potřebu posílit nynější stavy chovaných amazoňanů ohnivých o další ptáky, protože tak by se významně zvýšila možnost jejich úspěšných odchovů v zajetí.

„Guildingy“ mají i čeští chovatelé

Berlínské sdružení do spolupráce s vládou Svatého Vicenta investovalo už značné množství peněz. Nedávno poskytla 150 tisíc dolarů (2,9 milionu korun) soukromým zemědělcům na nákup hnojiv, ministerstvu zemědělství přislíbilo dalších 100 tisíc dolarů (1,9 milionu korun) na nákup ušlechtilých banánovníků z Izraele. Kromě toho ACPT poskytlo 42 tisíc dolarů (800 tisíc korun) na nákup zařízení pro lesnický odbor resortu. Vláda na oplátku vyčlenila 406 tisíc dolarů (přes 7,7 milionu korun) na výstavbu ochranářského a vzdělávacího centra v rámci botanické zahrady na Svatém Vincentu, které by se mělo zaměřit zejména na ochranu amazoňanů ohnivých.

Berlínský chov těchto ptáků nedávno navštívila čtyřčlenná vládní delegace Svatého Vincenta, aby se přímo na místě přesvědčila o podmínkách, v nichž jsou amazoňané ohniví drženi. Cestu úředníkům financovala rovněž ACPT. Podle aktuální statistiky odboru lesního hospodářství ministerstva zemědělství na Svatém Vincentu žije přibližně 850 amazoňanů ohnivých, což je více než dvojnásobek oproti roku 1980, kdy jejich stavy klesly na historicky nejnižší číslo 400. Mimo karibský ostrov a chov ACPT v Berlíně se tito papoušci vyskytují jen v několika málo chovech na světě, kromě jiného i u Jana Nedělníka v České republice, který je dokázal rozmnožit.

Úvodní foto: ACTP Berlin


3 komentářů

  1. Jan napsal:

    Má ještě někdo u nás amazoňany ohnivé kromě pana Nedělníka? Díky Honza

  2. Jan Potůček napsal:

    Údajně ano, ale sám o nikom takovém nevím. Ale zjistím 🙂

  3. Jan napsal:

    Ok. Zjistěte a pak dejte vědět, možná by to pak stálo za reportáž, jestli má am. ohnivé, bude mít jistě i další pěkné kousky-:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..