Kolonii papoušků patagonských v Buenos Aires hrozí likvidace kvůli stavbě kanalizace

UVNITŘ VIDEO – Boj o záchranu kolonie papoušků patagonských přímo v Buenos Aires svádí místní ochránci přírody s úřady a stavebními firmami, které mají v místě postavit nový kanalizační systém a zpevnit místní převis. Papoušci žijí právě na skalní stěně, která má být sanována, jen kousek od bulváru Alberta Pedra Cabrery ve čtvrti Bahía Blanca argentinské metropole. Občanská inciativa na záchranu papoušků se snaží kolonii prohlásit za přírodní dědictví města a uspořádala kvůli tomu veřejnou petici. Podpisy sbírá prostřednictvím sociálních sítí a e-mailů. Aktivisty už podpořil bývalý ředitel Zoo Buenos Aires Claudio Bertonatti.


K TÉMATU: Největší přirozená kolonie papoušků na světě? 180 tisíc ptáků na pobřeží Argentiny

„Ochrana této kolonie je aktem sebeobrany obyvatel Bahía Blanca. Jeho starosta může politickým rozhodnutím hnízdiště zachovat. Bylo by to pro dobro všech, zejména pak společenství Bahía Blanca, jehož prestiž je v sázce,“ řekl Bertonatti místnímu zpravodajskému serveru SoloLocal.info. Podle iniciátorů petice je kolonie papoušků patagonských v Buenos Aires jedinou na světě, která se nachází přímo ve městě. Ptáci jsou navíc v provincii Buenos Aires chráněni zákonem. Místní úřady nicméně pokračují v přípravě stavby a zpevnění skalního srázu opěrnou konstrukcí, jež by kolonii zcela zničila. 10. října dojde k otevření obálek s nabídkami stavebních firem.

Největší kolonie v zemi čítá 180 tisíc ptáků

Opěrná konstrukce má vyjít na 1,4 milionu pesos (4,6 milionu korun) a místní radnice už tyto prostředky vyčlenila z rozpočtu. Politici tento týden slíbili, že zachovají alespoň polovinu stávající kolonie. „Pokusíme se zachovat co největší část hnízdních nor. Dopad na ptáky bude velmi malý,“ slíbil v rozhovoru pro městský infokanál architekt Marcelo Lenzi z agentury, která má starosti projektovou dokumentaci stavby (viz video). Organizátoři petice už déle než měsíc marně žádají radnici o poskytnutí zadávací dokumentace k výběrovému řízení na realizátora stavby. Veřejnost tak v podstatě neví, jak rozsáhlá má stavba být a které části skalní stěny s papouščí kolonií zasáhne. Úřady zároveň stále nevyřídily kasační stížnost aktivistů proti vypsanému výběrovému řízení.

ČTĚTE TAKÉ: Vědci prokázali, že papoušci patagonští dokázali před 120 tisíci lety přelétnout Andy

Papoušci patagonští jsou tažní ptáci, kteří se na zimu stěhují na sever do teplejších oblastí. Hrozí tedy, že pokud k úpravě skalní stěny dojde během nadcházející zimy, příští jaro přilétnou do svého hnízdiště a budou marně hledat hnízdní nory, v nichž dlouhá léta vyvádějí mláďata. Argentina je domovem řady obrovských kolonií těchto ptáků. Největší z nich, která čítá na 35 tisíc hnízdních nor a v době hnízdění v ní bývá až 180 tisíc papoušků (jde zároveň o největší papouščí kolonii na světě), se nachází třicet kilometrů od města Viedma na pobřežním pásmu severovýchodní Patagonie. Ptáci tu čelí nebezpečí ze strany místních zemědělců, na jejichž polích se v době hnízdění přiživují. Farmáři varují, že je vykouří z hnízdních nor.

Úvodní foto: Pescanautas.com.ar


1 komentář

  1. David Vopravil napsal:

    A jsme zase u toho. Jednali by tak stavební úřady kdyby tím dejme tomu zničili polovinu populace lidí nějaké místní vesnice? Myslím že ne. Jak je tedy možné, že papoušci mají menší nároky na své domovy, než přelidněné lidstvo? To asi nikdy nezjistím a jednání některých lidí a úřadů je politováníhodné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..