Největší přirozená kolonie papoušků na světě? 180 tisíc ptáků na pobřeží Argentiny

UVNITŘ VIDEO – Na světě není příliš mnoho druhů papoušků, kteří by hnízdili v početných koloniích o mnoha tisících párech. Největší takovou kolonii byste našli v Aregentině, třicet kilometrů od města Viedma na pobřežním pásmu severovýchodní Patagonie. V pískovcových stěnách si tu hloubí hnízdní nory papoušci patagonští (Cyanoliseus patagonus). Na pouhých dvanácti kilometrech tu u Atlantského oceánu bývá na 180 tisíc těchto ptáků, kteří pravidelně obsazují na 35 tisíc nor. Páry se každoročně vrací na stejné místo a hnízdí ve stejné noře, která může být až tři metry dlouhá.

Farmáři je chtěli vykouřit z hnízdních nor

Papoušci patagonští jsou přísně tažní ptáci, celá mnohatisícová kolonie vždy těsně před začátkem podzimní migrace náhle zmizí, aniž by kdokoli tušil, kam. Argentinský biolog Juan Masello, který se dlouhodobě věnuje monitoringu tohoto netradičního ptačího hnízdiště, doufá, že časem by bylo možné některé ptáky odchytit a umístit na ně mikrovysílačky, které by tajemství mizení celé kolonie jednou provždy vysvětlily. Ochránci přírody ale zatím řeší jiný problém: proti papouškům se zvedá vlna odporu mezi místními farmáři a ohrožuje je turistický ruch.

Farmáři se v posledních letech začali zajímat o chudší pobřežní oblasti Patagonie, protože v úrodné pampě už není dostatek volných pozemků. Půda v regionu, kde se nachází největší papouščí kolonie na světě, ale není pro zemědělství příliš vhodná a úrody je minimum. V době hnízdění ji ještě snižují papoušci, kteří v okolí kolonie hledají potravu. Někteří farmáři proto uvažují o tom, že by hnízdní nory papoušků patagonských nechali vykouřit. „Nemyslím si, že by to bylo správné. Není to problém papoušků, že se zemědělství v této oblasti nedaří. Cestovní ruch by mohl přinést mnohem víc peněz, než vypěstované plodiny, protože hodně lidí je na tuto velkou kolonii zvědavých,“ řekl britské BBC jeden z farmářů Pedro Eddy.

Ochránci bodují se vzdělávacím programem

Jenže turisté představují pro hnízdící ptáky další riziko. Nezodpovědní návštěvníci si často zkracují cestu na pláž přes pískovcové stěny, v nichž papoušci hnízdí. Na lokalitě je stále větší provoz jízdních kol a kočárků, stále blíž a blíž se staví i obytné domy. Útesy, které léta sloužily pouze jako hnízdiště papoušků patagonských, si oblíbili i paraglidisté. A existuje i další reálné nebezpečí: i když Argentina přijala přísné zákony proti odchytu volně žijících živočichů, papoušci patagonští bývají nelegálně vybíráni z hnízd a prodávání na černém trhu jako domácí mazlíčci.

Podle Mauricia Filly, zástupce argentinské pobočky ochranářské organizace Wildlife Foundation, ale není nic ztraceno. Řešení vidí ve vzdělávání místních obyvatel. Zatímco před lety většina místních lidí považovala papoušky za hlučné a obtěžující, poslední dobou se jejích náhled na netradiční obyvatele útesů mění. Napomáhají tomu i série přednášek a exkurzí, které ochránci přírody pořádají pro místní školy. Regionální správa navíc usiluje o to, aby byla pobřežní kolonie vyhlášena za chráněnou oblast.

Úvodní foto: YouTube/parrotsdotorg

Předchozí článek

Úřady na Bali a v Dubaji zabavovaly papoušky podléhající CITES. Nebyli registrovaní

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 19. až 21. dubna 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější