Dva případy nelegálně chovaných papoušků, kteří podléhají povinné registraci podle první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů, řešily krátce po sobě úřady na Bali a v Dubaji. Balijská policie prověřovala udání obyvatel vesničky Perancak, že majitel místního hotelu Villa Pasti využívá k propagaci ubytování zvířata, jejichž chov žádně nezaregistroval. Dubajské úřady zase zabavily zvířata, které na farmu v oblasti Al Warsan dovezl holandský manažer bez patřičných povolení a registračních listů.
Kakaduové žlutolící měli lákat turisty
Balijský případ se týká pěti zvířat: dvou krokodýlů, páva a dvou kakaduů žlutolících. Japonský majitel hotelu Maruo Tokashi nebyl schope prokázat jejich původ a detektivům tvrdil, že ani není jejich vlastníkem. Podle jeho výpovědi je před šesti měsíci získal do opatrování od neznámého člověka, který neměl patřičné podmínky pro jejich chov. Tokashi je podle svých slov pouze správcem zvířat, nikoli jejich majitelem. S údajným vlastníkem ale nemá žádný kontakt a ani neví, odkud pochází.
Policisté tvrzení příliš nevěří, protože muž nebyl schopen prokázat žádnými písemnostmi, že zvířata od někoho převzal. „Při naší kontrole nebyl schopen předložit vůbec žádné doklady,“ řekl deníku Bali Daily šéf vyšetřovatelů Soma Adnyana. Pokud soud prokáže japonskému majiteli hotelu vinu, může být za nelegální držení ohrožených živočichů odsouzen až na pět let do vězení a zaplatit pokutu 50 až 100 milionů rupií, což odpovídá asi 5 130 až 10 260 dolarům (asi 100 až 200 tisíc korun). Muž ale zatím nebyl obviněn a spolu s třemi dalšími zaměstnanci hotelu jsou vedeni jako svědci.
Všech pět zvířat úřady zabavily a předaly baliskému záchrannému centru BKSDA. Podle vyšetřovatelů byla v dobrém stavu, krokodýly majitel hotelu držel v chovném bazénu obklopeném železným plotem, papoušky v klecích v přední části hotelu a páv se volně procházel po dvorku. Kakaduové žlutolící patří mezi nejohroženější bílé druhy kakaduů. Pocházejí z Papuy-Nové Guiney a východní Indonésie, kde podle mezinárodní organizace BirdLife International žije asi půldruhého tisíce až sedm tisíc pohlavně dospělých ptáků.
Pokuta půl milionu korun za týrání zvířat
Dubajský případ se týká podstatně většího množství zvířat, ale také rostlin. Tamní úřady při kontrole farmy v oblasti Al Warsan zjistily, že manažer holandského původu dovezl do země větší množství zvířat a rostlin podléhajících CITES, aniž by měl povolení pro jejich chov. Advokát provozovatele farmy Saeed Al Ghailani namítá, že všechna zvířata a rostliny měla potřebná povolení pro dovoz z Holandska do Dubaje. Odmítá, že by potřeboval další povolení pro jejich chov na dubajském území a kontrolu na farmě označil za protiprávní, protože k ní údajný policista, který ji prováděl, neměl oprávnění.
“Porušil zákon, když se vydával za policejního důstojníka, protože ve skutečnosti šlo o inženýra na ministerstvu, který neměl povolení k domovní prohlídce,” řekl advokát provozovatele farmy listu GulfNews.com. Obžaloba tvrdí, že farma prodala tisíce ohrožených druhů zvířat a rostlin bez patřičného povolení a zvířata byla držena v nevhodných podmínkách, které vedly k mnoha zbytečným úhynům. Úřady uložily majiteli farmy pokutu 10 tisíc arabských dirhámů, což odpovídá více než půl milionu korun. Finanční trest se týkal i týrání zvířat, která zjevně trpěla podvýživou.
Dovoz byl legální, hájí se manažer farmy
Soud v předběžném opatření rovněž zabavil všechny ohrožené druhy zvířat na farmě. Zaměstnanec miniterstva, který na farmě prováděl kontrolu, tvrdí, že majitel zvířata prodával za nižší cenu, než je na trhu obvyklé. “Při návštěvě farmy jsem viděl ohrožené druhy, na které se vztahuje zákaz obchodování podle CITES. Tyto druhy majitel farmy dovezl nelegálně. Špatně se o ně staral, desítky zvířat byly zanedbané. Viděl jsem uhynulá i nemocná zvířata, kterým nebyla poskytnuta odborná péče. Některá podvyživená zvířata se živila mrtvolami jiných, aby vůbec přežila,” konstatoval.
Holandský manažer firmy obvinění odmítá: “Získali jsme základní licenci k prodeji zvířat a rostlin od dubajského ekonomického odboru. Chováme různé druhy zvířat: králíky, slepice, papoušky, holuby, ovce, pávy, želvy, psy, veverky a další. Máme tisíce zvířat, z toho pět až deset procent je vedeno pod úmluvou CITES, ale nejsou považováni za ohrožené.” Farma podlě něj pěstuje i větší množství rostlin, žádný druh ale nepatří mezi ohrožené. “Mnoho zvířat jsme dovezli z Holandska na povolení od příslušných orgánů, ale netušil jsem, že potřebujeme ještě povolení k jejich chovu na farmě,” dodal obviněný muž.
Úvodní foto: www.mimpiindonesia.org