Šumperské ararauny si odbyly premiéru volného létání ve třech

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Volné létání ve třech si poprvé vyzkoušely ochočené ary ararauny Zdeňka Krňávka ze Šumperka. Vedle jeho vlastních papoušků Báry a Endyho se k volnému letu poprvé přidala i loňská samička Kira od Tomáše Koukoly rovněž ze Šumperka. Pro osmiměsíční araraunu to byl vůbec první volný let bez kšír, s nimiž ji majitel přes zimu cvičil. „Trénink sestával ani ne z dvaceti vycházek s kšírami. Po jejich sundání se samička ani nehnula od majitele, když ji odhodil do vzduchu, hned se vracela,“ popsal Zdeněk Krňávek serveru Ararauna.cz.

Chystají se i další adepti z celé republiky

Společné létání ve třech si ararauny vyzkoušely už čtyřikrát, hned druhý den si nejmladší samička vedla o poznání lépe. „Kšíry už nepoužíváme ani u jednoho papouška,“ dodal Zdeněk Krňávek, který se volnému letu papoušků věnuje intenzivně druhou sezónu a absolvoval už společné lety svých araraun s aratingou slunečním či žakem. Nyní pomáhá dalším zájemcům a plánuje ještě hromadnější vypouštění. „Dvě ary se nyní cvičí v Olomouci, dvě ve Štenberku, dvě v Králíkách, dvě v Ostravě a dvě v Hlučíně. Po jedné v Praze, Plzni a Karlových Varech,“ vypočítává.

Všechny ararauny už cvičí venku, nejmladší z Karlových Varů zatím absolvuje tréninkové vycházky. Časem by se měla většina z nich sejít na společném létání. Nebudou si asi ptáci, kteří se navzájem neznají, vadit? „Ararauny si v letu nevšímají neznámých papoušků, respektive moje dvě ary si nevšímaly samičky od Tomáše Koukoly. Nemají tendenci létat spolu dohromady, ale to přikládám „nevylétanosti“ nejmladší ararauny. Zatím společně létaly asi čtyřikrát a pořád se chovaly stejně. Moji papoušci se v letu drží spolu a ara Tomáše Koukoly létá zvlášť,“ popisuje Zdeněk Krňávek.

Hromadná létání i několikrát do roka

Stejné chování ararauny vykazovaly i na lokalitě, která byla pro všechny tři papoušky neznámá a dosud na ní nelétali. „S Tomášem Koukolou teď chodíme hromadně létat každý den, když je hezky. Bydlíme asi kilometr od sebe, takže to není problém. Jen co se vycvičí další ary, plánujeme hromadné lety několikrát do roka,“ dodal Zdeněk Krňávek. Jeho ararauny absolvovaly první volné lety loni v květnu. Předcházely jim dva měsíce intenzivního výcviku s kšírami a vodícím lankem, aby se ararauny naučily létat v kruhu a na povel se vracet k majiteli.

Nyní už ararauny Zdeňka Krňávka létají i delší okruhy, nezřídka zmizí na deset až patnáct minut a poté se vrátí z úplně jiné strany. Nikdy se ale nestalo, že by se nevrátily na místo, odkud byly vypuštěny. Náhodní svědci poté zpětně chovateli sdělují, kde všude jeho ararauny viděli.

Volný let tří arů araraun u Šumperka (Foto: Zdeněk Krňávek)

Předchozí článek

Jak naučit ochočeného papouška, aby nedělal potřebu tam, kde nechcete?

Dálší článek

Úřady na Bali a v Dubaji zabavovaly papoušky podléhající CITES. Nebyli registrovaní

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější