V zajetí žije už 133 arů kobaltových, ale jen sedm párů odchovává mladé

Ara kobaltový v letuUVNITŘ VIDEO – Počet arů kobaltových chovaných v zajetí, kteří jsou přímo zapojeni do záchovného programu tohoto druhu, stoupl na celém světě na 133 jedinců. To představuje zhruba desetinu celkové populace arů kobaltových – v přírodě jich momentálně podle odhadů ornitologů podložených každoročním monitoringem hnízdišť žije 1 360, informoval brazilský Institut pro zachování biologické rozmanitosti (iCMBio). „I přes pozvolný růst volně žijící populace ji nadále drancují pašeráci, kteří vybírají mnoho vajec a mláďat z hnízd a nelegálně je vyvážejí do Evropy a na další kontitnenty,“ konstatuje iCMBio, podle něhož je proto třeba přijmout nezbytná opatření pro zachování druhu.
Brazilští ochránci přírody proto počítají s postupným posilováním divoké populace arů kobaltových o jedince odchované v zajetí. Potíž je v tom, že ze 133 jedinců chovaných v zajetí se zatím podařilo složit pouze sedm chovných párů. Většinu vlastní chovná stanice Al Wabra v Kataru a Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, jeden chovný pár má zoologická zahrada v brazilském Sao Paulu. Mezi instituce, kterým se již podařilo ary kobaltové rozmnožit, iCMBio zahrnuje i německé Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP), které tyto ptáky vlastní teprve od loňského roku a momentálně by mělo mít 15 jedinců.

Cíl? 26 chovných párů v roce 2017

Záchovný program arů kobaltových funguje od roku 2013. Ze všech ptáků zahrnutých do tohoto programu se zhruba polovina vylíhla v zajetí, což znamená, že mezi nimi není moc velká genetická variabilita. Cenění jsou proto ptáci zabavení pašerákům, kteří pocházejí z volné přírody. Mezi ně patří i trojice arů kobaltových zajištěná v roce 2010 v České republice, kterou nyní chová pražská zoologická zahrada. Té se loni podařilo získat ještě další dva ptáky zabavené ve Švýcarsku a plánuje doplnění této skupiny o ptáky z katarské Al Wabry a z Loro Parque. Poslední jmenované instituci se podařilo od roku 2007 odchovat 36 mláďat arů kobaltových, z nichž devět letos v únoru zaslala zpět do Brazílie.

K TÉMATU: Loro Parque poslal devět arů kobaltových do Brazílie, výměnou získá nepříbuzné ptáky

Arové kobaltoví z Loro Parque zamířili do chovného zařízení Bird Park ve městě Foz do Iguacu ve státě Paraná, které bylo společně se soukromým chovem v Minas Gerais doplněno mezi instituce zapojené do záchovného programu arů kobaltových. Nebyl to ovšem jen Loro Parque, kdo vrátil odchovaná mláďata arů kobaltových do země jejich původu. Čtyři ary kobaltové minulý měsíc zaslala do Brazílie i katarská Al Wabra. „Většina těchto ptáků je už v reprodukčním věku, takže očekáváme, že už příští rok bychom mohli docílit odchovu druhé generace arů kobaltových v zajetí,“ uvedl institut iCMBio. „Naším cílem je složit do roku 2017 na celém světě celkem 26 párů arů kobalových v zajetí,“ dodal.

Úvodní foto: Brasil.gov.br
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..