Loro Parque poslal devět arů kobaltových do Brazílie, výměnou získá nepříbuzné ptáky

Arové kobaltoví v Loro Parque na TenerifeDevět vzácných arů kobaltových, kterých je v zajetí ještě méně než v přírodě vyhynulých arů škraboškových, poskytl největší papouščí park na světě – Loro Parque sídlící na kanárském ostrovu Tenerife – brazilské vládě v rámci záchranného programu tohoto druhu. Loro Parque je společně s katarskou stanicí Al Wabra nejúpěšnějším chovným zařízením pro ary kobaltové, za poslední léta se na Tenerife podařilo odchovat 36 těchto papoušků (Al Wabra jich odchovala okolo 40). Chovní ptáci jsou ale z jedné krevní linie a obě záchranná centra proto potřebují získat nepříbuzné ptáky, aby obohatila genetickou rozmanitost arů chovaných v zajetí.
Loro Parque je chová od roku 2006

„Převoz devíti arů kobaltových byl největší repatriací tohoto druhu do jeho rodné Brazílie a je součástí programu na ochranu arů kobaltových, na němž spolupracujeme s brazilskou vládou, která je vlastníkem všech ptáků zapojených do tohoto programu. Všech devět arů se vylíhlo v chovném centru Loro Parque Fundación (LPF) na Tenerife ve Španělsku, které od roku 2007 odchovalo 36 mláďat. První dva páry arů kobaltových získalo LPF v listopadu 2006 od brazilské vlády,“ uvedl pro server ParrotsDailyNews.com ředitel LPF David Waugh.

ParrotsDailyNews.com

Arové kobaltoví nebudou směřovat pouze z Loro Parque do Brazílie, ale také opačným směrem. Brazilská strana poskytne papouščímu parku několik nepříbuzných jedinců, aby bylo možné sestavit další potenciální chovné páry. Nyní je v záchranném programu arů kobaltových na celém světě zapojeno jen šest chovných párů. Loro Parque má dva, další tři jsou v katarské Al Wabře a jeden vlastní zoologická zahrada v brazilském Sao Paoulu. Té se podařilo ary kobaltové poprvé odchovat v loňském roce. Několik dalších párů vlastní i soukromí chovatelé ve Švýcarsku, ti však nejsou zapojeni do záchovného programu. Do projektu se naopak přidalo německé sdružení ACTP, které již získalo šest ptáků (tři z Al Wabry a tři z Brazílie) a také pražská zoologická zahrada.

Arové kobaltoví v přenoskách před odjezdem z Loro Parque na Tenerife (Foto: Loro Parque)
Arové kobaltoví v přenoskách před odjezdem z Loro Parque na Tenerife (Foto: Loro Parque)

Do výměn se zapojí i pražská zoo

V Praze je nyní pět arů kobaltových. Tři ptáci pochází ze zásilky, která byla v roce 2010 zabavena Celní správou a Českou inspekcí životního prostředí jednomu českému soukromému chovateli, který si je dovezl nelegálně a vydával je za příbuzné ary hyacintové (za to byl odsuzen na čtyři roky nepodmíněně). Další dva ptáci doputovali do pražské zoo loni ze Švýcarska, kde byli rovněž zabaveni překupníkům. Zoologická zahrada nyní papoušky chová v neveřejném zázemí, ale plánuje je časem přemístit do nového Rákosova pavilonu pro velké a vzácné druhy papoušků, kde jim instaluje umělou hnízdní stěnu a pokusí se o jejich chov v kolonii (takto arové kobaltové hnízdí přirozeně ve volné přírodě).

K TÉMATU: Německé ACTP získalo z Brazílie další tři ary kobaltové. Celkem jich má už šest

Rovněž pražská zoo plánuje výměny ptáků, rozjednanou má spolupráci jak s Loro Parque, tak s Al Wabrou. Ředitel zoo Miroslav Bobek je členem mezinárodní pracovní skupiny pro chovný program arů kobaltových. V samotné Brazílii vlastní ary kobaltové hned několik zoologických zahrad. Podle Národního akčního plánu na zachování ary kobaltového z roku 2006 chtějí Brazilci postupně sestavit 26 chovných párů. Jejich odchovy pak budou postupně vypouštět do volné přírody, zejména v oblasti Boqueirão Oz, kde žijí dvě dosud známé izolované populace těchto papoušků. Divoká populace arů kobaltových nyní čítá něco přes 1 300 ptáků a v posledních letech mírně stoupá. Proto byl také ara kobaltový přeřazen v Červené knize ohrožených živočichů IUCN z kategorie „kriticky ohrožený“ do kategorie „ohrožený“.

Členové pracovní skupiny pro chovný program arů kobaltových, včetně ředitele pražské zoo Miroslava Bobka (Zdroj: ICMBio)
Členové pracovní skupiny pro chovný program arů kobaltových, včetně ředitele pražské zoo Miroslava Bobka (Zdroj: ICMBio)

Úvodní foto: Loro Parque, Tenerife
Předchozí článek

Papoušci jsou nejohroženější skupinou ptáků na světě, upozorňuje studie BirdLife International

Dálší článek

Po Praze létají ibisové skalní, uprchli ze zoo. Zatím se podařilo odchytit dva, dalších 16 uniká

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější