Po Praze létají ibisové skalní, uprchli ze zoo. Zatím se podařilo odchytit dva, dalších 16 uniká

Ibis skalní (Foto: Rostislav Stach, Zoo Praha)Sněhová nadílka, která se v noci na úterý snesla na Prahu, připravila krušné chvilky ošetřovatelům v trojské zoologické zahradě. Těžký mokrý sníh totiž uvolnil síť na části voliér Africké skály, které obývají ibisové skalní. Část vzácných brodivých ptáků využila situace a ulétla. „Následkem této nešťastné události z voliéry uniklo 18 ibisů skalních. Nyní se objevují na různých místech Prahy a děláme vše pro to, aby se bezpečně vrátili do zoo,“ oznámila v úterý odpoledne mluvčí pražské zoo Jana Myslivečková. Během dne se zoologům podařilo i díky spolupráci s veřejností odchytit dva ibisy. Krátce po osmé hodině večer ale zoo musela odchytovou akci přerušit kvůli tmě. Pátrání po uprchlících pokračuje dnes od rozednění.
Odchytovou akci přerušila tma

„16:2 pro ibisy. Ale snad se to skóre do tmy zlepší,“ věřil ještě pozdě odpoledne ředitel zoo Miroslav Bobek. Ve čtvrt na devět večer ale oznámil, že pátrací akce se do středečního rána přerušuje: „Dnes konec ibisí akce, skóre beze změny. Víme o několika jedincích, zcela jiná věc však je odchytit je. Pokračování zítra.“ Ptáci by měli noc přečkat bez větších obtíží, byť by se teploty měly držet těsně pod bodem mrazu. Ibisové skalní totiž patří k poměrně otužilým ptákům, hnízdí na skalních útesech severní Afriky a Blízkého východu. Kdysi se přirozeně vyskytovali i v jižní Evropě a dokonce v rakouských Alpách, kde jsou znovu uměle vysazováni. Ptáci z pražské zoo byli zvyklí na pobyt ve venkovní voliéře, tudíž jsou poměrně otužilí.

K TÉMATU: Ibis posvátný, kachnice kaštanová nebo vrána. Evropská komise narazila se seznamem invazních druhů

Prvního utečence odchytila pražská zoo v úterý brzy odpoledne u holešovického podniku La Fabrika. Provozovatelé divadla upozornili na jeho přítomnost na své stránce na Facebooku, kde vyvěsili fotografii s dotazem, zda někomu neuletěl exotický pták. Během dvaceti minut byli na místě zaměstnanci zoo a za přítomnosti kurátora ptáků Antonína Vaidla ibise pojmenovaného Houdini odchytili (viz video z celé akce). Během dne pak zoo informovala o odchycení druhého ptáka, aniž by upřesnila, kde jej objevila. Poblíž holešovické La Fabriky se krátce po poledni pohybovali hned dva ibisové skalní. Odchytit se ale podařilo jen jediného. O některých dalších uprchlících zoo ví, ale ošetřovatelům se nepodařilo k nim přiblížit.

Polohu prvního uprchlíka se pražská zoo dozvěděla díky Facebooku. Tohoto ptáka ošetřovatelé úspěšně odchytili. (Screenshot: Ararauna.cz)
Polohu prvního uprchlíka se pražská zoo dozvěděla díky Facebooku. Tohoto ptáka ošetřovatelé úspěšně odchytili. (Screenshot: Ararauna.cz)

Jeden ibis zamířil na kanadské velvyslanectví

Záchranná akce vyvolala i úsměvné scény. „To může být mezinárodní incident. Cituji zprávu Jardy Šimka: Ibis v Bubenči zalétl do prostor kanadského velvyslanectví. Naši jsou uvnitř,“ napsal odpoledne na svůj profil na Facebooku ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Ibisové by nemuseli ve volné přírodě strádat, jejich jídelníček ve volné přírodě je poměrně pestrý: od hmyzu, pavouků, drobných obratlovců jako jsou ryby nebo myši, až po malé ptáky. Přiživují se i na mršinách a v době nedostatku žerou i různé výhonky a oddenky vodních rostlin. Dá se tedy očekávat, že se budou zdržovat v blízkosti vodních ploch – ať už půjde o Vltavu nebo některé z pražských nádrží a rybníků. „Pokud někde ibise skalního spatříte, volejte prosím na telefonní číslo 737 204 532, nebo pište na mail simek@zoopraha.cz. Prosíme, oznamujte pouze aktuální polohu ibisů skalních,“ požádala pražská zoo.

ČTĚTE TAKÉ: Evropská unie zakáže chov ibisů posvátných a vran domácích. Papoušků se omezení nedotkne

Ibis skalní je ve volné přírodě kriticky ohrožený, mezinárodní organizace BirdLife International odhaduje četnost jeho divoké populace na pouhých 200 až 249 pohlavně dospělých ptáků (celkově má jít o víc než 600 jedinců). Nejvíce jich žije v Maroku a Turecku, naopak ze Sýrie prakticky vymizeli. Uměle byli ibisové skalní vypuštěni nejen v Rakousku, ale také ve Španělsku, kde už reintrodukovaní jedinci zahnízdili. Mnohem víc než ve volné přírodě je ibisů skalních v zajetí. Jenom v evropských zoologických zahradách žije na 1 200 těchto ptáků. Zajímavé je, že jejich příbuzný ibis posvátný je v Evropě považován za nepůvodní invazní druh, který byl navrhován na celoevropský seznam zakázaných druhů kvůli jedné malé populaci v jižní Francii.

Úvodní foto: Zoo Praha/Rostislav Stach
Předchozí článek

Loro Parque poslal devět arů kobaltových do Brazílie, výměnou získá nepříbuzné ptáky

Dálší článek

Veterináři nahradili papouškovi zdeformovanou horní čelist zobáku titanovou 3D protézou

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější