Veterináři nahradili papouškovi zdeformovanou horní čelist zobáku titanovou 3D protézou

Ara s titanovou protézou zobákuUVNITŘ VIDEO – Unikátní operaci provedl tým veterinářů a specialistů na 3D tisk z Technologického a informačního centra Renato Archera (CTI) v brazilském Campinasu. Jako první na světě implantovali papouškovi umělou horní čelist zobáku vyrobenou z kovu na 3D tiskárně. Pacientem byl ochočený ara ararauna jménem Gigi, který byl zabaven překupníkovi s exotickými ptáky. Pták měl vážnou deformaci horní čelisti zobáku, která mu znemožňovala příjem potravy. Několik dní po operaci se však ara plně adaptoval na novou situaci a byl schopen přijímat pevnou stravu (viz video). Za úspěchem stojí především veterinární specialista Roberto Fecchio, 3D designér a specialista na rekonstrukce obličejů Cicero Moraes a veterinární zubař Paul Miamoto.
3D tiskárna už pomohla tukanovi

Nešlo o první pokus, jak pomoci postiženým zvířatům protézami vyrobenými na 3D tiskárně. Zástupci zvířecího stacionáře Ipiranga v Sao Paulu už v minulosti dokázali vytisknout nový krunýř pro želvu a horní čelist zobáku pro tukana, kterému původní část zobáku ustřelili neznámí útočníci. V těchto případech ale ochránci zvolili za materiál plast, zatímco u ary ararauny Gigiho byl poprvé použit kov, konkrétně titan. Vědci vycházeli z toho, že arové používají zobáky k louskání tvrdých skořápek ořechů, což znamená, že musí být extrémně odolné a silné. Zároveň ale také lehké a odolné vůči korozi. Všechny tyto podmínky splňoval právě titan, který je jedním z nejpevnějších kovů na světě.

K TÉMATU: Papouškům v Austrálii se za poslední dvě století kvůli oteplování zvětšují zobáky

Veterinář Paul Miamoto zahájil operaci tím, že nejprve pořídil sérii rentgenových snímků ptáka, které převedl do digitálního 3D modelu. Experti z CTI poté podle tohoto modelu vytvořili pomocí 3D tiskárny umělý titanový zobák. Samotný zákrok, který proběhl 18. února ve středisku péče o zvířata v Sao Paulu, provedli veterináři Roberto Fecchio, Sergio Camargo, Rodrigo Rabello a Methus Rabello. Titanovou 3D protézu horní části zobáku připevnili k zdeformované čelisti papouška pomocí kostního cementu a ortopedických šroubů. „Pouhých 48 hodin po operaci Gigi vykazoval značnou adaptaci na tuto protézu!“ informovalo Centrum pro výzkum a screening volně žijících živočichů při univerzirě Unimonte, kde se papoušek zotavuje.

Gigi se do přírody nevrátí

„Je nesmírně příjemné umožnit zvířeti návrat ke kvalitnímu životu, zvláště poté, co jsme jej viděli v původním stavu a mohli porovnat se situací po operaci. Je to obrovský úspěch,“ radují se Gigiho ošetřovatelé. Záchranný tým využil úspěchu k medializaci problému nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy v Brazílii. Podle veterináe Roberta Fecchia byl totiž Gigi zachráněn díky zásahu městské policie ve města Praia Grande, která provedla zátah na překupníky se zvířaty. Ara ararauna poté putoval na univerzitu Unimonte. „Děkujeme dr. Robertu Fechciovi a celému personálu za péči, kterou věnovali tomuto krásnému zvířeti, které značně trpělo po nelegálním odchytu v zajetí,“ prohlásili zaměstnanci univerzity.

ČTĚTE TAKÉ: Loupání zobáku u papoušků: co ho způsobuje a jak mu zabránit?

I přes úspěšnou operaci nejsou veterináři přesvědčeni o tom, že by Gigi s 3D titanovou protézou mohl přežít ve volné přírodě, protože většinu svého života prožil v zajetí. Zachránci papouška ale uvažují, že jej umístí do některé z brazilských zoologických zahrad. Výroba 3D protéz začíná být stále častějším jevem u psů, koček a dalších domácích mazlíčků, kde není možné použít sériově vyráběné náhražky „jedné velikosti“. Protézy pro volně žijící živočichy si ale žádají speciální přístup a jejich výrobu mohou zajistit pouze týmy odborníků. Příběhy ararauny Gigiho nebo tukana Grecia ale dávají šanci dalším zvířatům, která vinou člověka trpí a bez speciální pomoci by nemohla přežít.

Úvodní foto: www.3ders.org
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..