Loupání zobáku u papoušků: co ho způsobuje a jak mu zabránit?

UVNITŘ VIDEO – Máte doma ochočeného papouška a začal se mu oloupávat zobák? Vypadá to neesteticky a obáváte se, aby nešlo o nějakou vážnou nemoc? Ve většině případů nejde o nic vážného. Zobák tvoří rohovina, která neustále roste a papoušek ji musí obrušovat. Svrchní vrstva rohoviny tvoří pevný povlak, který se tu a tam odloupne a může viset jako odchlíplý plátek, který postupně odpadne. Někdy se takových odchlíplých vrstev více a na papouškovi to nevypadá dobře. V žádném případě by se ale takové vrstvy neměly násilím odlupovat!

Rohovina zobáku odrůstá, to je normální

Odlupování rohoviny je zcela normální, po určité době se objevuje u všech papoušků. Pokud je ale příliš časté a rohovina je zjevně narušena na příliš mnoha místech, signalizuje to nedostatky ve výživě papouška nebo skutečnou nemoc – například plíseň. Nejčastějším důvodem odchlipování rohoviny na zobáku je nedostatek vápníku v krmivu. Papoušci by měli pravidelně dostávat sépiovou kost, která jim jednak dodá právě vápník, ale zároveň si jejím prostřednictvím obrušují zobák.

Dalším vynikajícím zdrojem vápníku jsou vaječné skořápky rozemleté na prášek (často bývají podávané společně s vaječnou směsí, tedy nastrouhaným natvrdo uvařeným vajíčkem, strouhanou mrkví a strouhankou, to vše smíchané v poměru, který vytváří sypkou, ale dostatečně vlhkou směs) nebo ptačí grit. Ten by měli mít papoušci ostatně neustále k dispozici v jedné z krmných misek. Někteří papoušci si gritu vůbec nevšímají, jiní ho pravidelně pojídají – kromě vápníku jim pomáhá lépe trávit: čistí trávicí trakt.

Odlupování rohoviny zobáku je běžné zejména u mladých ptáků, kteří ji ještě nemají tak tvrdou a zobák jim poměrně rychle roste. Na snímku půlroční ara ararauna. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pozor na PBFD, zabijáka mladých papoušků!

V ideálním případě by měl být zobák hladký, lesklý a bez prasklin. Na takový ideální stav ale narazíte jen u menšiny ptáků. Rohovina zobáku se dříve či později začne odlupovat všem papouškům, u zdravého jedince jde ale o dočasnou záležitost, při které odrostlá rohovina odpadává a nahrazuje ji nová. Pokud nejde jen o odchlipky, ale zjevné deformace zobáku, které provází i částečná ztráta opeření, může jít o velmi nebezpečnou nemoc PBFD – onemocnění zobáku a peří u papoušků. Jde o velmi nebezpečný vir, který je v podstatě neléčitelný. Zvláště u mláďat vede téměř vždy v úhynu.

PBFD je nebezpečná především pro mladé ptáky do věku tří let, starší papoušci si většinou dokáží vůči viru vytvořit protilátky a mohou se stát „pouze“ přenašeči. Cirkovirus je momentálně asi největším strašákem chovatelů papoušků, majitelé ochočených ptáků jej ale obvykle zaměňují s mnohem triviálnějšími zdravotní problémy. Přesto by se nemělo riziko PBFD podceňovat: pokud papouškovi vzniká v zobáku prasklina, jejíž původ není jasný, a zároveň ztrácí peří i z míst, kam si sám nedosáhne zobákem a nemohl ho oškubat jiný papoušek, měl by majitel takového zvířete okamžitě navštívit specializovaného veterináře.

U klasického odlupování rohoviny zobáku obvykle opravdu stačí jen upravit jídelníček a doplnit jej o vápník a další minerály. Při nadměrném odlupování však může jít o plíseň, která si už vyžádá zákrok veterináře – obvykle papouškovi předepíše speciální mast, která by měla od plísně pomoci.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

[poll id=“79″]

Předchozí článek

Vědci poprvé sestavili kompletní genom konkrétního ptačího druhu. Zvolili aru arakangu

Dálší článek

Transplantace peří umožnila papouškovi znovu létat

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější