Transplantace peří umožnila papouškovi znovu létat

Ochočení papoušci, jimž jejich majitelé neodborně zastřihli letky a nevratně přitom porušili folikuly – tkáň, z níž vyrůstá peří – mají šanci znovu létat. Neobvyklou transplantaci provedl australský veterinář Adrian Gallagher z Brisbane. Podobně, jako si některé ženy nechávají uměle prodlužovat vlasy, transplantoval ochočenému alexandrovi malému peří z jiného papouška stejného druhu. Využil přitom zbytky čepů zastřižených letek, do kterých usadil cizí peří a doplnil tak letky, které papouškovi majitel necitelně odstranil.

K TÉMATU: Zastřihávat křídla ochočeným papouškům: ano, či ne? A jak se to dělá správně?

„Když mi tohoto papouška přinesli, spadnul na zem pokaždé, když se pokusil o let,“ popsal veterinář australskému webu Adelaidenow.com.au. „V podstatě jsem musel oříznout brky transplantovaného peří, až z nich vznikla jakási „párátka“ a poté je usadil do čepů po původním peří tohoto papouška. Lepidlem jsem je slepil k sobě tak, aby zapadala k dalším letkám,“ dodal (transplantované peří je na snímku vpravo, pozn. red.). Podobným způsobem upravovali peří loveckým sokolům už staří Egypťané, v novodobé historii jde ale o zcela výjimečný zákrok.

Zájem je obrovský: dvě operace týdně

Veterinární klinika Adriana Gallaghera kvůli transplantacím peří neustále sbírá peří po uhynulých ptácích, aby měla dostatek materiálu pro další operace. „Hlavní věc je ukázat papouškovi, že při letu nebude padat, získat si jeho důvěru,“ vysvětluje Gallagher. Po úspěchu s alexandrem malým se mu hrnou davy dalších majitelů postižených ptáků. Transplantaci peří provádí už dvakrát do týdne, a stejnou službu začala nabízet ještě jedna konkurenční veterinární stanice v Brisbane.

„Ptáci, kteří při každém pokusu o let padají, jsou velmi nervózní. Často svého majitele obviňují z bolesti, kterou jim způsobil a odmítají vylézt z klece. Stávají se agresivními a nezřídka pak tráví celý zbytek svého života zavřeni v kleci,“ konstatuje doktor Gallagher. Stěžuje si přitom na řadu majitelů ochočených papoušků a zverimexů, kteří ptákům nesprávně zastřihávají letky – horizontálně nebo je střih příliš krátký – a tím ptáky poškozují. Alexandr malý, na kterém veterinář svoji metodu vyzkoušel, se prolétnul hned po operaci. Dvacet minut strávil v anestezii a deset minut po probuzení už létal.

Úvodní foto: The Sunday Mail

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..