Začala sezóna uprchlých papoušků. Jak zabezpečit, aby zrovna ten váš neuletěl?

Teplé počasí posledních týdnů přímo vyzývá majitele ochočených papoušků k „venčení“ jejich opeřených přátel. Bohužel zároveň s tím rapidně stoupá počet papoušků, kteří ulétnou a nedokáží najít cestu zpět ke svému chovateli. Přitom stačí dodržovat několik základních pravidel, která vám zajistí, že o milovaného ptačího společníka nepřijdete. Někomu možná přijdou naprosto jasná a triviální, řada inzerátů a internetových výzev, jejichž autoři hledají uprchlého papouška, ale ukazuje, že stále existuje dost lidí, kterým taková pravidla nic neříkají.

Ven pouze po výcviku nebo na kšírách

Předně by si majitelé ochočených papoušků měli uvědomit, že pokud pták není vycvičený pro volný let (podrobnosti o výcviku zde) a není zvyklý na pobyt ve volném prostoru, je obrovské riziko s ním vyjít na rameni na zahradu, do parku nebo na balkon. V domácnosti, kterou důvěrně zná, se může papoušek chovat úplně jinak než venku, kde se setkává s řadou nových podnětů, často nepříjemných, kterých se může bát. A to ať letících ptáků, letadla, nebo klaksonu projíždějícího auta nebo štěkajícího psa. Pták, který poplašeně ulétne od svého majitele a dosud se venku nepohyboval, se nemá šanci zorientovat v novém prostředí a najít bezpečnou cestu zpět.

Existují samozřejmě výjimky, kdy pouto mezi majitelem a papouškem je tak silné, že pták neuletí, i když se něčeho lekne. S tím se ale nikdy nedá dopředu počítat. Nevycvičený papoušek by se měl venku pohybovat výhradně na kšírách, pod neustálým dohledem majitele. I tak by ho měl chovatel chránit před zbytečnými stresovými situacemi a navykat ho na nové prostředí postupně. Obecně řečeno, člověk by se měl vcítit do role papouška a zamyslet se, co by mu asi mohlo při pobytu venku vadit a zkusit se takovým situacím vyhnout. Není nic horšího, než necitlivý majitel, který hledí jen na vlastní potřeby a papouška tím prakticky týrá.

Pokud papoušek nemá výcvik pro volný let a není silně fixovaný na majitele, měl by být venku vždycky na kšírách (Foto: Theparrotuniversity.com)

Ani zastřižené letky nemusí být řešením

Papouškovi lze samozřejmě kvůli pobytu na zahradě zastřihnout letky, ale ani to není zrovna ideální řešení. Když pomineme fakt, že jde v podstatě o mrzačení ptáka (byť při správném zkrácení pera znovu dorostou – viz článek), málokterý chovatel si včas uvědomí, že nové letky už dorostly patřičné délky a pták je opět schopen letu. Jednoho dne pak takový „nelétavý“ papoušek zamává křídly, zjistí, že by se dokázal vznést a zmizí za nejbližší střechou. V lepším případě přistane někde opodál a křikem na sebe upozorňuje majitele, v horším se dostane dál a nenajde už cestu zpět.

Nechtění papouščí výletníci se ale většinou nerekrutují z ptáků, které jejich majitelé krátkozrace nosí ven, aniž by je měli na kšírách, nebo je vycvičili pro volný let. Obvyklejší jsou situace, kdy majitel zapomene, že papouška vypustil doma z klece a otevře okno, aby vyvětral, případně špatně zavře dvířka od klece. Nemalé procento ptáků uletí i z venkovních voliér poté, co si lehce poradí s nedokonalým pletivem. To bývá asi nejhorší situace, protože většinou nejde o ochočené ptáky, kteří by byli navyklí na těsný kontakt s člověkem. Honit pak třeba chovný pár drahých arů, který dokáže mít dost velký rádius, není zrovna pěkný zážitek.

Nejhorší sen chovatele: papoušek uletěl a sednul si nejbližší plot. Při pokusu majitele přesvědčit ho, aby šel k němu, ale odlétá dál a dál (Foto: www.network54.com)

Kam se obrátit, když už papoušek uletěl?

Sečteno a podtrženo, majitelé ochočených papoušků by neměli přeceňovat své síly i pouto svého domácího mazlíka a zbytečně ho nevystavovat neblahému osudu. Ulétlý papoušek si sice od jara do podzimu nějak poradí, buď si sám najde nějaké krmivo, nebo se uchýlí k jinému člověku, ale naprostá většina papouščích druhů nemá šanci přežít středoevropskou zimu. A co tedy dělat ve chvíli, kdy papoušek ulétne a chcete ho získat zpět? Kromě výzev na sociálních sítích a na chovatelských webech existuje speciální internetová stránka Uprchlíci, kam lze nahlásit ztrátu papouška nebo pozorování či odchyt nalezeného ptáka.

Projekt, který funguje pod webem Klubu přátel exotického ptactva (KPEP), má i svoji stránku na Facebooku (více o něm v samostatném článku), kde existuje i podobně zaměřená stránka Ztratil se papoušek od Milana Bartla, provozovatele známého eshopu ePapoušek.cz. Zcela nově pak fungují i stránky ZtracenyPapousek.cz. Na sociálních sítích je ale lepší oslovit spíš chovatele z regionu, kde papoušek uletěl, protože jejich pomoc bude rozhodně praktičtější.

Úvodní foto: alexandr malý (Zdroj: www.wallsave.com)

Předchozí článek

Transplantace peří umožnila papouškovi znovu létat

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 24. až 26. května 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější