Uletěl vám papoušek? Pomůže vám internetový projekt Uprchlíci

Zapomněli jste zavřít okno a uletěl vám ochočený papoušek? Nebo se mu podařilo uvolnit dvířka klece, případně rozplést pletivo na voliéře a zmizel neznámo kam? Pomoci vám může internetový projekt Uprchlíci, který od loňského roku provozuje na svých internetových stránkách Klub přátel exotického ptactva (KPEP). Web www.kpep.cz/uprchlici funguje jako centrální registr informací o uprchlých papoušcích, a to nejen od chovatelů, kteří je postrádají, ale také od lidí, kteří takové papoušky odchytili nebo je pozorovali ve volné přírodě.

Ambiciózní projekt s celostátním dosahem

„Projekt navazuje na registr ztracených papoušků, který funguje na stránkách KPEP již od roku 2008,“ píše přímo na webu správce projektu Stanislav Horák. „Cílem je vytvořit jednotný centrální registr, který umožní rychle a přehledně oznámit ztrátu či nález papouška, bez toho, aniž by člověk musel prohledávat na internetu různé inzertní portály, útulky, chovatelské diskuze, aj. Díky široké členské základně KPEP se tak mohou informace rychleji dostat do okolí.“

Majiteli, kterému uletěl papoušek, Horák radí, aby při hlášení do databáze Uprchlíci nezapomněl uvést, o jaký druh ptáka jde, kde a kdy byl naposledy spatřen, zda byl označen kroužkem nebo čipem (v tom případě i jeho číslo), a pokud umí mluvit, jaká slova říká. Vhodný je i jakýkoli další poznávací znak, třeba netypické zbarvení, vypadaný ocas, informace o tom, že papoušek zrovna přepeřoval. Tyto informace stačí zaslat na e-mailovou adresu uprchlici@kpep.cz.

Koordinátor projektu také radí obrátit se na místní chovatele, zda papoušek nepřistál na jejich voliérách. Ptáky totiž obvykle velmi přitahuje křik jiných papoušků a nezřídka pak posedávají na takových voliérách zvenku a mohou být snadno odchytitelní. Totéž se týká různých zvířecích útulků a zoologických zahrad. Náhodným nálezcům nebo pozorovatelům uprchlých papoušků pak dodává, že ptáka lze chytit třeba tím, že jej pokropí silným proudem vody z hadice. Voda papouškovi zmáčí peří a on potom nemůže uletět. Zásah musí být ale přesný.

Nahlásit lze i pozorování uprchlého papouška

UprchlíkDo centrální databáze projektu Uprchlíci lze nahlásit právě i odchycené nebo pozorované papoušky. Za letošní rok se v ní takto objevilo hlášení o rosele pestré, která koncem února poletovala volně v Kunratickém lese v Praze, či lednový odchyt kanára v pražských Strašnicích. Naopak útěk papouška za poslední měsíc nahlásili chovatelé v Ostravě (žako) a Radějovicích u Kamenic ve středních Čechách (korela). Web neuvádí, zda se mu již podařilo zprostředkovat návrat některého z uprchlíků.

Řadu úniků papoušků však projekt Uprchlíci ani nezaznamená. Patřil mezi ně i loňský úspěšný odchyt mladého ary ararauny, který ulétl majiteli v Ostravě a k jeho návratu pomohli i místní hasiči. Podobnou zkušenost, také s arou araraunou, má i Milan Bartl z Rousínova u Vyškova, který na svém webu popisuje dvoudenní „nahánění“ mláděte, které chtěl vyfotografovat na své zahradě v domnění, že ještě není dost silné na to, aby dokázalo samo letět.

[poll id=“9″]

Předchozí článek

Papoušci nadivoko v Česku? Kolonie mníšků žila v Posázaví

Dálší článek

Ararauna.cz vytváří databázi veterinářů – specialistů na ptáky

7 Comments

 • Dobry den ,Dnes nam uletel nase korela moc nam chybi ,bydlim Ve Vrdech ulice Slunecni 351 dekuji za pomoc pri hledani

 • Spatren papousek sesy s cervenou hlavickou Podbaba – Kik. Letal dlouho u krizovatky a pak se presunuk Rossman/kik. Pri pletani vydava hlasite zvuky.

 • Odchytil jsem tuláka papouška aganophoris
  modrobílý černá hlavička.kdo ho hledá nechť
  se ozve. Zdeněk Praha 8

 • Odchytil jsem papouška agapornis modrá křídla bílý krk černá hlavička,Má kroužek s číslem 6626. Ydeněk Praha 8

 • Viděna korela chocholatá v Měchenické, Praha 4, Spořilov, poletuje po parapetech domů a po stromech proti Mateřské škole. Miloslav

 • Dobrý den, dnes nám uletel Korelak slyší na jméno Kulíšku a také ho umí vyslovovat. Reaguje na pískání. Uletel nám v ulici Úslavská v Čakovicích a naposledy spatřen u Kostela. Děkuji za pomoc. Můj tel 731612902.

 • Dobrý den …..Dva dny nazpět me kamarádce uletěla 9 měsíční Rozarka žaka šedého … 😭Ostrava Zabřeh U Studia 1 …. Tel :774 224 676

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější