UVNITŘ VIDEO – Připadá vám, že zastřihávání letek u ochočených papoušků patří k praktikám minulého století, s nimiž byste se dnes už jen těžko setkali? Omyl. Stále ještě existuje poměrně velká skupina chovatelů domácích mazlíčků, která tento způsob obrany proti nechtěnému úniku papouška praktikuje. Nezřídka přitom postupují špatně a v neprospěch ptáka, který může mít z neodborného zásahu trauma. Málokdo si totiž uvědomuje, že ztrátou přirozené možnosti létat ptáci trpí.
Na papoušky se „zastřiženými křídly“ lze běžně narazit ve zverimexech, kde mají volně sedící velcí a barevní ptáci přitáhnout pozornost nakupujících. Ochočeným ptákům v domácnostech zase majitelé zastřihávají letky hlavně kvůli tomu, aby zamezili jejich samovolnému pohybu po bytě a případnému ničení nábytku a dalšího zařízení, ale také ve chvíli, kdy chtějí papouška posadit volně na bidlo na zahradě, aniž by musel být přivázán na kšírách nebo podstoupil výcvik pro volný let.
Nelétavý papoušek je víc zranitelný
Druhý případ si na vlastní kůži vyzkoušela čtenářka webu Ararauna.cz Adriana Kopčová, majitelka ochočeného ary ararauny. „Párkrát jsem ze začátku střihla, ale už to nedělám. Důležitější je papouška pochopit a vybudovat si takový vztah, aby papoušek od nás nikam létat nechtěl a když už nastane situace, že třeba kvůli leknutí někam uletí, tak bude mít rozhodně větší šanci na přežití, když se bude moci přirozeně bránit a před např. větším psem může uletět, než když bude bezmocný,“ popsala na redakční stránce Ararauny na Facebooku.
„Araraunu míváme v létě na zahradě a občas se nám stalo, že se něčeho lekla a odletěla třeba o tři zahrady vedle. Vracet se neumí, ale byla ráda, když jsme si pro ni přišli, občas si na nás i sama zavolala, abychom věděli, kde ji máme hledat. Papoušek má prostě křídla a přijde mi nefér lámat jejich zastřiháváním jeho osobnost a přirozenost. Kdyby přistál na zahradě třeba u vlčáka, pochybuji, že by se ubránil,“ dodává Adriana Kopčová. Téhož názoru je i další čtenářka Lenka Ďuríšková, majitelka ochočeného papouška senegalského: „Taky jsme nad tím dřív uvažovali, když jsme papouška kupovali. Po několika letech soužití jsme ale pochopili, že let je přirozenou součástí jeho života. Krásně si to doma užívá, různě kličkuje, provokuje tím nás i psa, je to radost, na kterou se těší.“
Veterinářka: zastřižení letek klienti žádají běžně
Ne všichni majitelé papoušků jsou ale vůči ochočeným opeřencům tak pozorní. Řada z nich se kvůli zastřižení letek obrací na specializované veterináře. Lékařka Veronika Grymová z brněnské kliniky Avetum se s takovým požadavkem setkává několikrát do roka. „Každého klienta, který požaduje zkrácení letek, se od jeho úmyslu snažím odradit,“ říká. „Krácení letek nezabrání úniku papouška (setkala jsem se s případem, že zastřižený kakadu prostě odešel pěšky – dokážou při tom vyvinout překvapivě velkou rychlost), zato zvyšuje riziko poranění při pádu a podporuje rozvoj sebeoškubávání. Absolutně nevhodné je to u mladých ptáků, kteří potřebují létat kvůli rozvoji hrudní svaloviny a kardiovaskulárního systému,“ dodává.
Za nesmyslný tak lze považovat argument, že ptákům, kteří nikdy nelétali, jsou mladí a fixovaní na majitele, zastřihávání letek vadit nebude, protože jim létání logicky nemůže chybět a tudíž ani nemají mít z čeho trauma. Naopak u starších chovných ptáků se někdy chovatelé zastřižení letek nevyhnou. Bývají to většinou případy, kdy velmi agresivní samec napadá samici, nebo jde o divoké ptáky z odchytu, kteří by se mohli při prudkém přelétávání voliéry zranit o pletivo. Vždy jde ale jen o dočasné řešení na dobu, po kterou je třeba předejít nějakým problémům.
Kdy je zastřihávání peří na místě?
Chovatel Zdeněk Špalek, který se specializuje na ary, takto v minulosti zastřihával letky samci kakadua žlutočečelatého. „I když je měl zastřižené, neskutečně vyváděl, dělal čtyřmetrové skoky. V životě jsem nic takového neviděl,“ svěřil se v nedávném rozhovoru pro server Ararauna.cz. Kakaduů se později zbavil a začal se věnovat mnohem klidnějším arům. Jak ale postupovat v případě, že papouškovi skutečně potřebujete letky zkrátit? Podle Veroniky Grymové je jediným správným zastřižením „žádné zastřižení“. „Pokud už k tomu přesto přistoupíme, je nutné zastřihnout jen nezbytně nutný počet letek tak, aby byl papoušek schopen doplachtit k měkkému přistání,“ upozorňuje.
„Zpravidla se krátí 8 až 10 vnějších letek tak, aby sekundární letky kryly vzniklé pahýly. Schopnost ptáků udržet se ve vzduchu a nabrat výšku je individuální – je potřeba to vyzkoušet,“ dodává Veronika Grymová. Podobně radí Rosemary Low v knize Arové v přírodě a lidské péči (český překlad vydala Dona v roce 2001). Podle ní se doporučuje ustřihnout všechny loketní a ruční letky mimo krajní, které se ponechávají kvůli estetickému vzhledu papouška. Zkrátit lze třeba jen jedno křídlo, pták potom ve vzduchu neudrží rovnováhu a neulétne. Komplikuje mu to ale ono „bezproblémové“ doplachtění popisované Veronikou Grymovou.
Pozor, letky dorůstají!
Majitel papouška se zastřiženými letkami by také měl pamatovat na to, že pera dorůstají a v určté chvíl bude moci pták znovu volně létat. Za jak dlouho by se tedy měla pera znovu zkrátit? „To záleží na tom, jak stará pera krátíme. Pokud má papoušek těsně před výměnou letek, obnovuje se mu schopnost letu už po cca dvou měsících,“ popisuje Veronika Grymová. Varuje přitom před zdravotními komplikacemi, které hrozí v souvislosti se zastřiháváním peří: „Rizika hrozí při odborném i neodborném zastřižení. Pokud se letky zastřihnou příliš, je riziko vyšší, protože pták není schopen bezpečně přistát a vystavuje se vyššímu riziku úrazu. I „odborné“ zastřižení má ale nezanedbatelný dopad na psychiku papouška.“
Pokud se tedy někdo rozhodne pro zastřižení letek papouška, měl by k tomu mít skutečně vážný důvod, který souvisí spíš s prevencí rizik spojených s jeho chovem, než s „usnadněním“ společného soužití s člověkem. Jeden takový případ popsala další z čtenářek serveru Ararauna.cz Olga Dodeková: „Měla jsem ručně dokrmenou samičku senegalce, byla zvyklá volně létat po bytě a zavírala jsem ji jen když jsem šla pryč nebo jsem vařila a podobně… Z ničeho nic jí něco přeskočilo v hlavě a plnou parou vrazila do zdi, tři týdny jsem se starala o ochrnutého papouška, doufala v zázrak, krmila ji stříkačkou, podávala léky a vitamíny a nakonec stejně odešla. Než si tohle nebo něco podobného zažít znova, radši tomu papouškovi omezím létání zastřihnutím letek a vynahradím mu to pobytem venku a péčí, kterou mu věnuji.“
[poll id=“75″]
6 Comments
ne, ne a ne…asi jako useknout psovi nohy, by vám venku neutek…když ptáka tak s křídlama, kdo nechce ať nepořizuje…
Museli jsme párměsíčního papouška z těchto důvodů vrátit. Měl takové trauma ze zastřižení že ruce nemohl ani vidět.
Zastřihávat??? To je opravdu to, co mne vždy dožene až do…:D
Jediné, kdy toto asi snad pochopím je u kakaduů, kteří jsou v toku agresivní a ve voliéře pro samici nebezpeční.
Jinak jen „blázen“ zastřihne papouškovi křídla a mám dojem, že p. Olga Dodeková má již doma žaka a zřejmě mu ty křídlapodle toho, co napsala již zastihla…:(
Jsem rozhodně proti!!! Nikdy jsem svým papouščím mazlíčkům křídla nepřistřihávala. Létání je pro papouška to co pro nás chůze. Dítě přeci také neuvážete do postýlky jen proto, aby si chozením po bytě náhodou neublížilo! Je nutné udělat všechna možná opatření, aby si papoušek neublížil nebo neulétl, což ale rozhodně neznamená jeho poškozování, čímž zastřihávání křídel určitě je. A kdo nechce, aby mu papoušek létal, tak ať si ho vůbec nepořizuje nebo si pořídí plyšového, dnes dělají i mluvící :-)).
Váš dojem je mylný pane Krn’ávek. Žaka mám, od jeho šesti týdnů jsem si ho sama dokrmovala, letky zastřižené nemá – není takový ,,divočák“ jako byl mnou zmin’ovaný senegalec a Vaše rada, že Žako je díky své hlučnosti nevhodný pro chov v bytě se rovněž nepotvrdila 🙂
Nesmysl! Ještě bez letek ztratí rovnováhu a zraní se. My máme v každém okně sít, což je dobré řešení, takže no problem. Papouška máme víc než rok a je to OK