Projekt nové uhelné elektrárny zasáhne jedno z posledních hnízdišť kakadua filipínského

UVNITŘ VIDEO – Kriticky ohroženému kakaduovi filipínskému hrozí, že přijde o významné hnízdiště na ostrůvku Rasa u obce Narra na filipínském ostrovu Palawan. Tamní rada pro udržitelný rozvoj (PCSD) totiž schválila projekt nové 15-megawattové uhelné elektrárny, která by měla vyrůst necelý kilometr od míst, kde hnízdí celá čtvrtina zbývající populace tohoto papouščího druhu. Kakaduů filipínských je ve volné přírodě už jen necelá tisícovka. Podle mezinárodní organizace BirdLife International jde o 370 až 770 pohlavně dospělýcn ptáků.

Přímo v letové dráze hnízdících kakaduů

Elektrárna má stát na pobřeží Palawanu v přímé cestě kakaudů, kteří denně létají z ostrůvku Rasa na větší ostrov za potravou. To by podle ekologů mohlo výrazně narušit život papouščí kolonie. Kakaduové se nevyhnou kolizím s elektrickým vedením, což bude mít na následek úhyn řady ohrožených ptáků. Postavení elektrárny do přímé dráhy lety papoušků povede podle ochránců přírody ke snížení počtu hnízdících ptáků, protože dospělí nebudou moci mláďatům zajistit dostatek potravy.

„Jsem hluboce šokována. Rozhodnutí PCSD vnímám jako odraz politického manévrování a nezadatelných zájmů. Zcela ignoruje vědecké důkazy a sociální nepřijatelnost projektu,“ prohlásila Indira Dayang Lacerna-Widmannová z nevládní organizace Katala Foundation, která se věnuje záchrannému programu kakaduů filipínských. Byla to právě tato organizace, kdo se v roce 1998 začal zabývat přísnou ochranou papoušků na ostrůvku Rasa, kde v té době hnízdilo jen 23 kakaduů. Nyní jich je okolo 250.

Rozhodovaly zájmy politiků

Podle Elizabeth Maclangové z další nevládní organizace Network Inc, která byla členkou rady, jež rozhodovala o povolení stavby elektrárny, hlasování zásadně ovlivnili politici. „Rozhodovaly politické a osobní zájmy vlivných lidí,“ podotkla. Network Inc se chystá výrok PCSD napadnout u soudu. Ve hře totiž není jenom ohrožení kolonie kakaduů filipínských, ale i obyvatel obce Narra, kteří se vesměs živí rybolovem. Moře v okolí elektrárny ale znečistí chladicí voda z tepelných bloků, která zásadně naruší celý tamní ekosystém. Zásadní roli sehrají zplodiny plné těžkých kovů včetně rtuti.

Zástupci ekologických a nevládních organizací proto před samotným hlasováním předložili PCSD seznam patnácti opatření, která by zmírnila dopad elektrárny na životní prostředí. Bylo mezi nimi i přemístění stavby do vhodnější lokality, zalesňování okolí elektrárny kvůli odchytu emisí oxidu uhlíku a používání čistšího zdroje uhlí. Žádný z požadavků ale nebyl akceptován. V radě PCSD zasedají zástupci dvou samosprávných okresů ostrovu Palawan, úřadu prezidenta, ministerstva zemědělství, policejních složek či národního úřadu pro hospodářství.

Nejvzácnější druh kakadua na světě

Kakadu filipínský se vyskytuje zejména na ostrovu Palawan a blízkých ostrůvcích (z necelé tisícovky celosvětové populace jde o 250 až 700 ptáků), jedno až dvě sta žijí na ostrově Tawitawi, okolo dvacítky na souostroví Polillo a Samar. „Populace tohoto kakadua velmi rychle poklesla z důvodu velmi rozsáhlého odlesňování, ale také v důsledku vysokých cen těchto ptáků na černém trhu (cca 300 dolarů v Manile – tj. asi 7 500 korun, pozn. Ararauna.cz), kvůli  kterým docházelo k vybírání prakticky všech hnízd,“ konstatuje organizace BirdLife International.

V zajetí se tento druh kakadua vyskytuje jen velmi vzácně. V České republice bylo ke konci minulého roku registrováno šest těchto ptáků, kteří spadají do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Ještě v červnu 2012 jich přitom čeští chovatelé vlastnili deset. Jde o vůbec nejvzácnější druh kakadua.

Úvodní foto: www.free-pet-wallpapers.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..