Invazní papoušci nemusí jen škodit. Ve Spojených arabských emirátech pomáhají farmářům

UVNITŘ VIDEO – O invazních druzích zvířat se většinou píše v souvislosti se škodami, které páchají na původní fauně a floře. Ve Spojených arabských emirátech ale přišli na to, jak využít populaci nepůvodních papoušků alexandrů malých při ochraně rozsáhlé ekofarmy v Abu Dhabi. Zeleninové a ovocné plantáže, které se nacházejí v poušti patnáct kilometrů od mezinárodního letiště Adu Dhabi, přitom zůstávají papoušky nedotčeny, takže farmáři nepřicházejí o úrodu, jak tomu obvykle při náletech papouščích hejn bývá.

Jak je to možné? Majitel ekofarmy Khalid Bin Al Butti Shamsi nechal podél polí s plodinami vysázet pruh slunečnic. Rostliny jsou určeny výhradně papouškům a dalším ptákům. „Papoušci milují slunečnici, takže ušetří zeleninu a ovoce. Nikdy jsme se je nesnažili plašit, ani jiné ptáky, jak to dělají jiní farmáři, protože jsou součástí místního ekosystému a podporují zemědělství,“ vysvětlil Al Shamsi deníku Gulfnews.com, zaměřenému na zpravodajství ze zemí Arabského poloostrova. Papoušci a další ptáci pomáhají ničit škůdce a hmyz, takže farma nemusí používat pesticidy a insekticidy.

Každodenní ranní a večerní rituál

„V menších počtech sem papoušci přilétají brzy ráno, stovky ptáků se tu ale objevují každý den pozdě odpoledne a večer. Vědí, že tu mají dostatek potravy a nemusí se soustředit na naše záhony,“ popisuje majitel farmy. Z podobných důvodů si pořídili i pávy, kteří nejen že likvidují škodlivý hmyz, ale jsou výtečnou ochranou proti jedovatým škorpionům. „Naše laboratoře naopak chovají hmyz, který je vůči zemědělským plodinám přátelský, a poté ho rozvážíme do našich skleníků a na otevřená pole,“ dodává Al Shamsi.

Certifikát ekofarmy získal podnik u Abu Dhabi před šesti lety, oproti jiným zájemcům poměrně rychle. „Díky tomu, že jsme nikdy nepoužívali žádné chemikálie, obdrželi jsme ho do jednoho roku. Jiné farmy musí projít určitým přechodným obdobím dvou až tří let poté, co přestanou používat umělá hnojiva a pesticidy,“ vysvětluje Al Shamsi. Farma, která momentálně zaměstnává 120 lidí, se kromě produkce ovoce a zeleniny zabývá i výrobou medu a různých potravin. Podobně jako farmáři v Česku nemá o odbyt vlastnoručně vypěstované zeleniny a ovoce nouzi.

Úvodní foto: Flickr.com/City Parrots

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..