Ibis posvátný, kachnice kaštanová nebo vrána. Evropská komise narazila se seznamem invazních druhů

Evropská unieUVNITŘ ÚPLNÝ SEZNAM – První pokus Evropské komise sestavit seznam celoevropsky zakázaných invazních druhů zvířat a rostlin vyšel naprázdno. Evropský parlament minulý týden smetl ze stolu návrh, který obsahoval 37 položek, z toho 23 zvířat. Do užšího výběru se nakonec nedostal žádný papoušek, i když při sepisování seznamu padaly návrhy na zařazení mníška šedého a alexandra malého, kteří jsou oficiálně prohlášeni za invazní ve Španělsku a potíže s nimi mají i v dalších evropských státech. Návrh Evropské komise nakonec obsahoval pouze tři ptačí druhy: ibise posvátného, kachnici kaštanovou a vránu domácí. Ze zvířat komise myslela také na několik druhů raků, kraba říčního, ale i nutrii, mývala severního, americké druhy veverek či želvu nádhernou.

Poslanci Evropského parlamentu podrobili návrh Evropské komise tvrdé kritice. Podle jejich názoru měl být mnohem delší a měl umožňovat větší flexibilitu při rozhodování o výjimkách v jednotlivých regionech Evropské unie. Důležitou roli při hlasování hrála průmyslová lobby. Již při loňském schvalování textu Nařízení Evropské komise o nepůvodních invazních druzích došlo k nepsané dohodě s kožešinářskými farmami, že se na seznamu zakázaných druhů neobjeví norek americký ani jiná kožešinová zvířata. „Mít velmi krátký seznam je naprosto zbytečné,“ míní místopředseda European Landscape Contractors Association Neil Huck. „Potřebujeme seznam, na který lze přidávat druhy podle toho, jak porostou hrozby s nimi spojené. Jeden společný seznam pro celou EU nemá smysl, protože v Unii existuje mnoho různých druhů prostředí.“

Tento seznam poslanci Evropského parlamentu odmítli (Zdroj: Evropská komise)
Tento seznam poslanci Evropského parlamentu odmítli (Zdroj: Evropská komise)

Chovatelé papoušků ještě nemají vyhráno

Neil Huck upozorňuje, že druhy, které jsou invazní v jedné části EU, nemusí být invazní na druhém konci Unie. To je i příklad papoušků, kteří obývají řadu západo- a jihoevropských měst, kde se běžně rozmnožují a přezimují, zatímco ve střední Evropě včetně České republiky k ničemu takovému nedochází. Europoslance negativně překvapilo rozhodnutí Evropské komise nezařadit na seznam bolševník velkolepý a křídlatku, invazivní rostliny, s nimiž jsou po celé Evropě velké problémy. Za jejich zařazení na seznam loboval i český europoslanec Pavel Poc (ČSSD), ovšem marně. Podle webu HortiCultureWeek.com jenom křídlatka napáchá ročně na celém kontinentu škody odhadované na 12 miliard euro. Obě rostliny prý byly ze seznamu vyřazeny, protože jejich šíření je už zcela mimo kontrolu.

K TÉMATU: Neoficiální evropský seznam zakázaných druhů zmiňuje invazní mníšky šedé v Česku

Podle Nicka Hucka je ale postup Evropské komise nesmyslný: větší regulace by pomohla zapojit vlasníky pozemků, na kterých se bolševník a křídlatka vyskytují, do řešení problému. Aktivisté budou nadále pokračovat v lobbingu, aby se nebezpečné rostliny na seznam nakonec dostaly, ujistil Huck. Vyhráno tak ještě nemají ani chovatelé papoušků, protože pokud vznikne nový, rozsáhlejší seznam, mohli by se do hry vrátit mníšci šedí a alexandři malí. V seznamu dalších druhů, které je třeba bedlivě sledovat a přehodnocovat, zda by neměly být zařazeny mezi invazní v rámci celé Evropské unie, se už v letním finálním dokumentu k Nařízení Evropské komise o invazních druzích objevil i papoušek senegalský.

Návrh Evropské komise na seznam invazních druhů by potucek793

Úvodní foto: Wikimedia Commons

Předchozí článek

Jiří Řejha: Jak jsem se od chovu výstavních andulek dostal k mezinárodnímu posuzování

Dálší článek

Perthská zoo rozšiřuje unikátní chov papoušků zemních o dva jedince zachráněné před požárem

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější