Perthská zoo rozšiřuje unikátní chov papoušků zemních o dva jedince zachráněné před požárem

Papoušek zemní západníUVNITŘ VIDEO – Celkem sedm papoušků zemních západních momentálně chová zoologická zahrada v západoaustralském Perthu. K původní pětici vzácných ptáků přibyli další dva z národního parku Cape Arid, který v říjnu a listopadu postihly rozsáhlé požáry, které zničily na 90 procent plochy původního biotopu tohoto ptačího druhu. Odchycení samec a samice prošli důkladnou veterinární prohlídkou, pod narkózou byli zváženi, veterináři jim odebrali vzorky DNA a krve pro další podrobné rozbory. Teprve až se prokáže, že netrpí žádnou vážnou chorobou, budou připojeni ke stávající pětici papoušků zemních západních, které Zoo Petrh chová jako jediná na světě od loňského léta. Všichni ptáci jsou pod neustálým dohledem kamer.

Papoušek zemní západní patří mezi nejvzácnější opeřence Austrálie. Ve volné přírodě jich je posledních 140 a není jisté, kolik jich přežilo ničivé požáry posledních týdnů. „Bylo by naivní se domnívat, že ohni nepodlehli žádní ptáci,“ upozorňuje vedoucí zoolog perthské zoo Matt Ricci. Právě kvůli riziku požárů usilovala zoologická zahrada o realizaci chovného programu papoušků zemních západních. „Díky chovu těchto ptáků v zajetí budeme mít záruku, že jejich populaci nezdecimuje nějaká přírodní katastrofa, jako je lesní požár,“ upozorňoval loni při zahájení unikátního chovu kurátor australské fauny v Zoo Perth Arthur Ferguson. Sám asi netušil, jak pravdivá to budou slova.

Sedm ptáků je pro chov málo, říká zoolog

Pár papoušků zemních západních, který nově přišel do perthské zoo, byl odchycen těsně předtím, než plochu, na které se zdržoval, zdecimoval požár. „Oheň vlastně přišel den poté, co jsme byli schopni odchytit samce, a ve stejný den, kdy jsme ho odváželi, musel být evakuován celý národní park,“ popsal Matt Ricci. Samici se podařilo odchytit o dva dny dříve. Zoologická zahrada v Perthu loni začínala s chovem sedmi papoušků zemních západních, nyní jich bude mít podle listu The West Australian opět sedm, takže mezitím musela o dva ptáky přijít. Zpráva ale nezmiňuje, co se s vzácnými papoušky stalo. Jisté je, že rozmnožit tyto ptáky v zajetí bude nesmírně těžké. Zvlášť když o jejich chování v přirozeném prostředí se toho ví velice málo.

K TÉMATU: Světová premiéra: první pokus o chov papoušků zemních západních v zajetí

Papoušek zemní západní je samotářský tvor, nesmírně plachý a opatrný. Perthská zoo proto musela vytvořit pro chovnou skupinu prostředí, ve kterém se mohou ptáci chovat jako ve svém přirozeném prostředí – rozsáhlých lučinách s keři, kde se papoušci pohybují výhradně po zemi. Jde také o jeden z pouhých pěti papouščích druhů na světě, který hnízdí na zemi, což jej dělá výrazně zranitelnějším. Vedle požárů tak největší nebezpečí pro papoušky zemní západní představují toulavé kočky a další predátoři, kteří vybírají jejich hnízda a nezřídka zabijí i samice sedící na snůšce. Podle Matta Ricciho bude nesmírně těžké dospět k úspěšnému odchovu v zajetí. „Potřebovali bychom pro začátek víc než sedm ptáků, takže doufejme, že získáme další z volné přírody,“ říká.

Úvodní foto: Zoo Perth/Janine Filov

Předchozí článek

Ibis posvátný, kachnice kaštanová nebo vrána. Evropská komise narazila se seznamem invazních druhů

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 11. až 13. prosince 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější