Neoficiální evropský seznam zakázaných druhů zmiňuje invazní mníšky šedé v Česku

Mníšci šedí se koupou v loužiUVNITŘ DOKUMENT – Ani víc než sedm měsíců od chvíle, kdy vstoupilo v platnost nařízení Evropské komise o invazních druzích zvířat a rostlin, zatím neexistuje oficiální seznam zakázané fauny a flory, kterou nebude možné v členských zemích Evropské unie chovat či pěstovat. Serveru Ararauna.cz to řekl český europoslanec Pavel Poc (ČSSD), který se výraznou měrou podílel na loňských úpravách definitivního znění nařízení. „Seznam zatím není, Evropská komise ještě nepředložila ani delegovaný akt týkající se analýzy rizik. Nevím, jestli Česká republika ve věci IAS (Invasive alien species – invazivní druhy, pozn. red.) něco podniká,“ odpověděl Poc na dotaz serveru Ararauna.cz. Podle jeho slov však existuje „neoficiální seznam“, s nímž Evropská komise již operuje.

„Místo aby se připisovalo, jedná se o škrtání“

„Zatím to vypadá, že Komise přes jasnou legislativu stále pracuje s jakýmsi podivným neoficiálním seznamem, který ovšem nemá žádnou platnost a nevychází z řádné analýzy rizik, a členské státy místo aby dávaly svoje požadavky na druhy, které chtějí na evropský seznam zařadit, dávají požadavky na druhy, které chtějí z neoficiálního seznamu vyhodit,“ vysvětlil europoslanec. Jeho slova potvrzuje Jan Šíma, vedoucí oddělení druhové ochrany ministerstva životního prostředí. „Návrh seznamu Evropská komise připravuje od počátku roku a v letošním roce k tomu proběhla tři pracovní jednání s členskými státy a dvě jednání tzv. scientic fora (odborníci nominovaní z jednotlivých členských států),“ upozorňuje s tím, že jako výchozí podklad Komise použila studii „Invasive alien species – framework for the identification of invasive alien species of EU concern“, která obsahuje seznam 50 rizikových druhů rostlin a zvířat.

K TÉMATU: Znáte přesné znění evropského nařízení o invazních druzích? Platit začne už 1. ledna 2015

„Konkrétně jde o výčet druhů uvedený v tab. 5.3 (str. 159 a následující – viz dokument níže), pro něž jsou k dispozici stávající analýzy rizik a další podklady. Nad těmito druhy byla vedena diskuze a Evropská komise ve snaze stihnout termín stanovený Nařízením (do roka) připravuje návrh, který bude obsahovat jen druhy, proti nimž není žádný odpor z jakékoli strany…,“ vysvětluje Jan Šíma. Onen neoficiální seznam 50 druhů obsahuje i dva zástupce papoušků: mníška šedého a alexandra malého. Oba jsou oficiálně prohlášeni za invazní druhy ve Španělsku, které svým vlastním národním zákonem zakázalo tyto ptáky chovat v zajetí a rozmnožovat. Chovatelé, kteří je v době přijetí zákona vlastnili, se jich mohli „šetrně“ zbavit, nebo se museli nahlásit příslušnému ministerstvu a zajistit, aby papoušci nemohli hnízdit a uprchnout do volné přírody.

Invasive alien species – framework for the identification of invasive alien species of EU concern by potucek793

Mníšci dělají problémy v Česku, tvrdí dokument

Chovatele mníšků a alexandrů malých tak úřady ve Španělsku namátkově kontrolují podobně, jako tomu bývá u ohrožených druhů spadajících do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES. Zajímavé je, že v neoficiálním seznamu 50 invazních druhů, z něhož vychází Evropská komise, je u každého uvedeno, v jakých členských státech EU se vyskytuje a dělá „problémy“. U mníška šedého je překvapivě napsáno, že jeho zdivočelé populace žijí volně v devíti evropských státech včetně České republiky. Kromě ní dokument zmiňuje Rakousko, Belgii, Španělsko, Francii, Německo, Itálii, Holandsko a Velkou Británii. Kdo do studie dostal informaci o invazních populacích mníšků šedých v České republice (kdysi žila menší uměle vypuštěná populace v Posázaví, ta však byla už před lety pochytána), není jasné. Každopádně to nebylo české ministerstvo životního prostředí.

ROZHOVOR: Papoušků se asi zákaz EU nedotkne, míní Jan Šíma z ministerstva životního prostředí

„Evropská komise zatím – pokud vím – neakceptovala žádný návrh na doplnění z členských států (Česká republika zaslala podklady k bolševníku velkolepému, pajasanu žlaznatému a lupině),“ říká Jan Šíma. Sám předpokládá, že prvotní návrh Evropské komise na celoevropský seznam zakázaných invazních druhů bude velice omezený. „Půjde okolo 30 druhů (rostlin i živočichů) s tím, že řada zjevně invazních (jako bolševník velkolepý, křídlatky nebo norek) tam zatím paradoxně nebudou (spíše z formálních důvodů nedostatečnosti hodnocení rizik, ale v podtextu s ohledem na vnitřní neshody mezi členskými státy a „politickou“ citlivost) a bude se o nich dál jednat,“ míní. Už při loňském schvalování textu nařízení v Evropském parlamentu došlo k dohodě s kožešinářskou lobby, že určité druhy nepůvodních kožešinových zvířat se na seznamu neobjeví, aby nebyl ohrožen byznys farem, jež se živí jejich chovem.

Jan Šíma z ministerstva životního prostředí nepředpokládá, že by se v oficiálním celoevropském seznamu zakázaných druhů zvířat objevili papoušci (Foto pro Ararauna.cz: Aleš Masner)
Jan Šíma z ministerstva životního prostředí nepředpokládá, že by se v oficiálním celoevropském seznamu zakázaných druhů zvířat objevili papoušci (Foto pro Ararauna.cz: Aleš Masner)

MŽP: papoušci na oficiálním seznamu nebudou

„Na seznamu tedy nefigurují (a nejspíš nikdy nebudou – většina států se vyslovila proti jejich zařazení a ani analýza rizik nebyla příliš silná) vámi sledovaní papoušci, přestože v tabulce 5.3 reportu byli uvedeni,“ věří Jan Šíma z ministerstva životního prostředí. U alexandra malého, který je spolu s mníškem jediným druhem papouška na neoficiálním seznamu invazních druhů v Evropské unii, není zmiňován výskyt v České republice. Problémy s alexandry ale podle tohoto dokumentu mají v Rakousku, Belgii, Německu, Dánsku, Řecku, Francii, Itálii, Holandsku, Portugalsku, Estonsku, Slovinsku a Velké Británii. Tedy ve více zemích, než je zmiňováno u mníška šedého. Další invazní papoušci, například agapornisové žijící v jižní Francii a severní Itálii, nebo amazoňané a aratingové obývající velká německá města, se na seznam nedostali.

ROZHOVOR: Europoslanec Pavel Poc: směrnice o invazních druzích by mohla zavést registrace chovu jako CITES

„Z živočichů budou v prvotním návrhu, který Evropská komise na podzim předloží, zařazeni nejspíš (podle toho, co se dá usuzovat z pracovní korespondence s Evropskou komisí) americké druhy raků, krab říční, střevlička východní, skokan volský, vrána domácí, ibis posvátný, kachnice kaštanová, nutrie, mýval, americké veverky, případně burunduk páskovaný a pak nějaké mořské druhy…,“ vyjmenovává Jan Šíma. Chovatelé těchto zvířat by se tedy měli mít na pozoru, i když jednotlivé členské země EU si mohou vymoci výjimku a zákaz chovu neuplatňovat, nebo jej alespoň oddálit. Česká republika navrhovala na seznam doplnit několik druhů invazních rostlin a ministerstvo životního prostředí k nim zasílalo Evropské komisi podklady – analýzy rizik zpracované Botanickým ústavem – ale marně.

Podle europoslance Pavla Poce (ČSSD) přistoupila Evropská komise ke způsobu tvorby seznamu invazních druhů špatně (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Podle europoslance Pavla Poce (ČSSD) přistoupila Evropská komise ke způsobu tvorby seznamu invazních druhů špatně (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Definitivní seznam by měl být v listopadu

„Nic z našich návrhů Evropská komise zatím nepřijala s tím, že je nutné podklady dále dopracovat. Určitá naděje je snad pouze u bolševníku (kde Evropská komise navrhuje zařadit bolševník sosnowského a bylo by nelogické nezahrnout i bolševník velkolepý se zcela stejnými dopady a větším rozšířením). Obdobně nepochodily, pokud jsem vše zaregistroval, i návrhy ostatních států (které mj. zahrnovaly např. doplnění norka amerického – jeho začlenění jsme v rámci jednání podporovali),“ popisuje zkušenost s tvorbou oficiálního celoevropského seznamu invazních druhů Jan Šíma. Nyní podle něj probíhají interní jednání v rámci Evropské komise a také se Světovou obchodní organizací (WTO) kvůli souladu s pravidly mezinárodního obchodu. „Návrh k dalšímu projednání by Evropská komise měla předložit na podzim,“ dodává Jan Šíma s tím, že diskutovaným termínem je listopad.

ČTĚTE TAKÉ: Evropský parlament schválil nařízení o invazních druzích, v pozměněné podobě od Pavla Poce

Oficiální seznam invazních druhů jako příloha nařízení Evropské komise má vzniknout do roka od chvíle, kdy nařízení nabylo účinnosti, tedy nejpozději do 1. ledna 2016. Jednotlivé členské země EU pak budou mít dva roky na to, aby nová pravidla ohledně omezení či zákazu chovu a pěstování zakázaných druhů uvedla do praxe. Nařízení bude mít dopad především na soukromé chovatele, pro zoologické zahrady a záchranné stanice budou platit výjimky. Chov mníška šedého je kromě Španělska zakázán už i v několika státech USA, kde se dokonce nerozpakují zabavovat domácí mazlíčky. Mníšek šedý je totiž považován za velkého zemědělského škůdce a svými stavbami obrovitých hnízd narušuje vedení vysokého napětí v mnoha velkých amerických městech.

Úvodní foto: Teacher-resource.cwahi.net

Předchozí článek

Nové záchranné centrum CITES pro zabavené papoušky u Kladna? Spíše zbožné přání než realita

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 14. až 16. srpna 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější