Evropský parlament schválil nařízení o invazních druzích, v pozměněné podobě od Pavla Poce

Europoslanec Pavel Poc (ČSSD)UVNITŘ VIDEO – Kontroverzní návrh Evropské komise na potírání invazních nepůvodních druhů zvířat a rostlin dnes po mnoha měsících jednání prošel Evropským parlamentem. Oproti původní představě je ale významně pozměněn a obsahuje možnost národních výjimek, kterou Komise odmítala. Komplexní pozměňovací návrh připravil český europoslanec Pavel Poc (ČSSD), který byl zpravodajem návrhu ve výboru pro životní prostředí (ENVI). „Děkuji všem za podporu! Nařízení o Invazních nepůvodních druzích bylo právě schváleno poměrem 606 pro, 36 proti, 4 se zdrželi hlasování,“ oznámil Poc na svém oficiálním profilu na Facebooku.

Seznam invazních druhů nebude omezen na 50

Součástí nařízení má být i seznam druhů, jejichž chov nebo pěstování má být v členských státech omezeno nebo zakázáno. Na něm se musí shodnout zástupci všech členských států. Země, které si nebudou přát na svém území zakazovat některý konkrétní druh, budou moci požádat Evropskou komisi o výjimku. „Jednotná pravidla pro celou EU jsou nezbytná, protože invazní nepůvodní druhy se šíří bez ohledu na hranice mezi státy. Současná národní opatření jsou příliš roztříštěná, a nejsou proto účinná. V jedné zemi mohou přijmout opatření týkající se jednoho druhu, přičemž za hranicemi, v sousedním zemi tomu tak není. Celková snaha tedy může přijít vniveč, často jsou to zbytečně vyhozené peníze,“ vysvětlil Poc důvod vzniku společného nařízení.

K TÉMATU: Europoslanci z výboru životního prostředí schválili národní výjimky v boji proti invazním druhům

„Členské státy budou na základě nové legislativy muset zjišťovat trasy zavlečení a šíření invazivních nepůvodních druhů a vypracovat systémy dohledu a akční plány. Posíleny budou také oficiální kontroly na hranicích EU. Pro rozšířené invazivní druhy budou členské státy povinny vypracovat regulační plány,“ dodal Evropský parlament v oficiální tiskové zprávě. Invazivní druhy, které budou označeny jako „s významem pro Unii“, nebude možné přepravovat, uvádět na trh, držet, chovat, pěstovat či uvolňovat do životního prostředí, uvádí se v textu. Oproti původnímu návrhu nebude počet druhů považovaných za významné pro Unii omezen na padesát.

Finální text má 35 stran, ještě nebyl zveřejněn

„Otevřený seznam by měl upřednostňovat druhy, které představují vznikající problém a které způsobují největší škody. Poslanci také do textu vložili ustanovení, na základě kterých bude možno bojovat s invazivními druhy, které představují problémy pro jednotlivé členské státy. S invazivními druhy, které jsou původní pouze v části EU, bude bojováno prostřednictvím posílené regionální spolupráce mezi členskými státy, kterou bude usnadňovat Evropská komise,“ upřesnilo tiskové oddělení Evropského parlamentu. Členské státy budou muset definovat přiměřené sankce za porušení předpisů. Evropská komise ale bude moci specializovaným zařízením povolit některé komerční aktivity spojené s invazivními druhy.

ČTĚTE TAKÉ: Evropská komise se pře s Evropským parlamentem o zákaz chovu invazních druhů. Odmítá výjimky

Plné znění schváleného dokumentu zatím Evropský parlament nezveřejnil. Na jeho oficiálních internetových stránkách jsou zatím dostupné jen pracovní verze komplexních pozměňovacích návrhů. „Finální text bude mít tak cca 35 stránek,“ uvedl Pavel Poc. Zároveň odmítl kritiku kandidáta do Evropského parlamentu Bohumila Straky (TOP 09), podle něhož Brusel novým nařízením může zakázat chov akvarijních rybiček a papoušků. „Podle původního návrhu Evropské komise se mělo jednat jen o 50 jednoznačně problémových a vyjmenovaných druhů, avšak dle pozměňovacího návrhu zpravodaje Pavla Poce už tento konkrétní druhy nezmiňuje. O zařazení na černou listinu druhů budou rozhodovat úředníci na základě „posouzení rizika“, přičemž pravidla nejsou jasně definována,“ upozornil na svém webu Straka, který je aktivním myslivcem a sokolníkem.

Straka (TOP 09): Chystají se hromadná utrácení

Kandidát TOP 09 dále upozorňuje, že pozměňovací návrh Pavla Poce umožňuje chovatelům držet jedince dotčených druhů pouze 12 měsíců „nebo je humánním způsobem usmrtit, a vyčerpat tak populaci, kterou vlastní“, přičemž nehovoří o náhradách škody. „Nekomerčním vlastníkům, tj. řadovým občanům, kteří nesplní přísné podmínky pro dožití členské státy uvedené jedince odeberou a zajistí, aby byli ušetřeni zbytečné bolesti, úzkosti či utrpení,“ dodává Straka, který přirovnal schválenou verzi nařízení o invazních nepůvodních druzích za „podobně šílený rasistický projekt jako od nacistického likvidátora Dr. Josefa Mengeleho“.

ROZHOVOR: Europoslanec Pavel Poc: směrnice o invazních druzích by mohla zavést registrace chovu jako CITES

Pavel Poc považuje kritiku Bohumila Straky za součást předvolebního boje před květnovými volbami do Evropského parlamentu, v nichž oba kandidují. „Je to jen předvolební akce pana kandidáta za TOP 09. Nic takového samozřejmě nehrozí. Původní návrh Komise se mi podařilo celkem rozumně učesat. Krásné je, že zrovna mám na mailu blahopřejný dopis od sdružení OFI (Ornamental Fish Association) a OATA (Ornamental Aquatic Trade Association) což jsou právě evropské akvaristické organizace. Ostatně s nimi jsem na příprav návrhu a opravách některých nesmyslů Evropské komise spolupracoval,“ upozornil Pavel Poc. Návrh nyní ještě musí formálně schválit Rada EU.

Úvodní foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka

1 komentář

 1. Bohumil Straka napsal:

  Dnes jako sokolník jsem bojoval o život své milované cvičené cizokrajné káně harrisovy, ale i za papoušky. http://www.straka.eu/myslivost/lez-primem-prenosu

  Nachytal jsem při lži duchovního otce EU nařízení o zákazu invazivních nepůvodních druhů europoslance RNDr. Poce v živém přenosu Českého rozhlasu. Pravda, docela ho pomohl přitlačit do kouta i bystrý redaktor.
  V přímém přenosu Českého rozhlasu europoslanec dnes popřel fakta z oficiálních obchodního rejstříků ministerstva spravedlnosti, s tím, že „to je naprostý nesmysl, jakoukoliv svoji aktivní podnikatelskou jsem činnost ukončil v r. 2009“ a že jeho rodina nemá žádné zájmy týkající se bolševníku. Audiozáznam je zde:
  https://prehravac.rozhlas.cz/audio/3103967
  https://www.rozhlas.cz/plus/aktualne/_zprava/eu-stop-nepuvodnim-druhum-zvirat-papousky-lidem-nevezmeme-ujistuje-europoslanec–1340253

  Informace z databáze veřejných zakázek však ukazuje, že v r. 2010, kdy byl RNDr. Poc europoslancem, jeho žena Lenka Pocová, jako vedoucí odboru ŽP MÚ Marianské Lázně, organizovala veřejnou zakázku „Realizace opatření k omezení výskytu bolševníku velkolepého v povodí Kosího potoka v Karlovarském kraji“, která byla zadána (po částech a celkem přes 2 mil.) spol. Zahradní a parková spol. s r.o., jejímž jednatelem byl až do 31.8.2009 pan europoslanec Poc, do 16.12.2011 byl pan europoslanec vlastníkem 25% podílu této společnost.
  https://www.vestnikverejnychzakazek.cz/cs/Form/Display/103774
  Od 27.12.2011 je pak 75 % vlastníkem spol. Zahradní a parková spol. s r.o. firma EUROPEAN UNIVERSAL, SE, kterou řídí rodina Pocových a se sídlem v místě bydliště Pocových.
  https://obchodni-rejstrik.podnikani.cz/pavel-poc/rndr-pavel-poc-426564.htm
  https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-vypis?subjektId=isor%3a253894&typ=full&klic=imon49
  https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-vypis?subjektId=isor%3a700048587&typ=full&klic=j70ywi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..