Nové záchranné centrum CITES pro zabavené papoušky u Kladna? Spíše zbožné přání než realita

Kakadu palmový při kontroleTýraná exotická zvířata, ale i plazi a papoušci, které kvůli nedostatečnému prokázání původu zabaví Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), by mohli napříště končit nejen v zoologických zahradách, ale i v soukromém záchranném centru CITES u Tuchlovic na Kladensku. Alespoň to tak tvrdí agenturní zpráva ČTK, kterou v polovině července převzala řada českých médií. Záchranné centrum má podle agentury vyrůst v prostorách bývalého střediska správy a údržby silnic Středočeského kraje, které provozovateli stanice, základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), pronajme kraj. Jak však zjistil server Ararauna.cz, ve skutečnosti nové záchranné centrum CITES s největší pravděpodobností nevznikne.

Stejná organizace ČSOP totiž založila a dlouhá léta vedla jinonickou záchrannou stanici, kterou provází kontroverzní pověst. V minulosti byla pokutována ČIŽP kvůli špatným podmínkám, v nichž držela zvířata. Zařízení je už delší dobu ve výpovědní lhůtě z prostor, které před časem připadly Lesům ČR. Provozovatelka stanice a předsedkyně zmíněné základní organizace ČSOP Věra Aladzasová Přibylová se proto pokoušela oslovit radnice jednotlivých pražských městských částí s prosbou o pronájem nového pozemku, kam by se stanice mohla přestěhovat. V metropoli ale nepochodila, proto se její snahy upnuly na Středočeský kraj. Tam se jí dařilo o poznání lépe: narazila na volný prostor u Tuchlovic na Kladensku a vyjednala s vedením kraje možnost jeho pronájmu za symbolickou částku na delší časové období.

Pozemek za tisíc korun měsíčně na 20 let

Záměr prošel Radou Středočeského kraje, projednávání v zastupitelstvu se ale zadrhlo. Začátkem loňského prosince, kdy měli krajští zastupitelé pronájem schvalovat, tento bod vypadl z jejich jednání. „Naprosto svévolně prý zasáhla úřednice pražského magistrátu, které se věc nijak netýkala. Naopak byla jednou z těch, kteří tlačili na naše vystěhování ze současného pozemku,“ posteskla si Aladzasová Přibylová v internetovém deníku Parlamentnílisty.cz. Po Novém roce se ale bod týkající se pronájmu prostor pro záchranné centrum CITES na krajské zastupitelstvo vrátil a tentokrát prošel. V červenci tak Aladzasová Přibylová vypustila do světa zprávu o tom, že na Kladensku vznikne obří záchranná stanice, kam se budou svážet zabavená exotická zvířata z celé republiky, od exotických pavouků přes plazy, ptáky až po opice nebo kočkovité šelmy.

K TÉMATU: Brněnská a jihlavská ZOO už nebudou přijímat zabavené papoušky, nechtějí riskovat úhyny

Zpráva zaujala mnoho médií, žádné z nich si ale neověřilo, jakým způsobem vlastně taková záchranná centra CITES vznikají a co musí splňovat, aby se mohla starat o zabavená zvířata. Jasná nebyla ani otázka financování budoucího centra. Středočeský kraj ústy své mluvčí Nicole Mertinové odmítl, že by se na provozu tohoto zařízení jakkoli finančně podílel. „23. února 2015 Zastupitelstvo kraje schválilo uzavření smlouvy na pronájem nemovitosti v katastrálním území obce Tuchlovice za symbolické nájemné 1000,- Kč měsíčně na dobu 20 let s možností dalšího prodloužení. Středočeský kraj se nebude podílet na financování provozu záchranné stanice ani opravách pronajatých prostor, to bude hrazeno z rozpočtu záchranné stanice,“ uvedla mluvčí.

Nové záchranné centrum CITES mělo vyrůst poblíž středočeských Tuchlovic (Zdroj: Mapy.cz)
Nové záchranné centrum CITES mělo vyrůst poblíž středočeských Tuchlovic (Zdroj: Mapy.cz)

Ministerstvo: žádná žádost nám nepřišla

Záchranná stanice se podle Mertinové zavázala, že provoz zahájí nejpozději do jednoho roku od podpisu nájemní smlouvy. „V případě, že tento termín nebude dodržen, má pronajímatel právo od smlouvy odstoupit,“ upozornila mluvčí Středočeského kraje. Věra Aladzasová Přibylová popsala financování stanice pro agenturu ČTK následovně: samotné centrum má být vybudováno z evropských dotací a soukromých darů. Pokud to podmínky dovolí, část areálu by podle ní mohla být zpřístupněna veřejnosti, takže určitý příjem by stanice měla i ze vstupného. „Součástí by mělo být i záchranné centrum pro živočichy zabavené Českou inspekcí životního prostředí pro nezákonné držení (zejména plazy a papoušky), veterinární ordinace a informační centrum pro zájemce o chov různých druhů exotických zvířat,“ tvrdila Aladzasová Přibylová.

ČTĚTE TAKÉ: V jihlavské ZOO uhynul zabavený kakadu palmový

Jenže v tom je háček. Záchranná centra CITES, kam se umisťují zabavená zvířata, akredituje ministerstvo životního prostředí. A to rozhodně nechce slyšet o tom, že by takové zařízení nechalo provozovat organizaci vedenou Věrou Aladzasovou Přibylovou. Ministerstvo životního prostředí o žádném záchranném centru provozovaném podle zákona č. 100/2004 Sb. (CITES) na pozemku u Tuchlovic neví, podle informací serveru Ararauna.cz se na něj ani budoucí provozovatelka neobrátila s žádostí o povolení provozovat záchranné centrum CITES. Pokud by tedy u Tuchlovic záchranná stanice vznikla, šlo by spíše o útulek pro týraná zvířata, který nepotřebuje povolení od ministerstva životního prostředí. V podstatě by to byla stejná stanice, jakou Věra Aladzasová Přibylová provozovala v pražských Jinonicích.

Věra Aladzasová Přibylová ještě jako provozovatelka Záchranné stanice v Praze - Jinonicích (Foto: Česká televize)
Věra Aladzasová Přibylová ještě jako provozovatelka Záchranné stanice v Praze – Jinonicích (Foto: Česká televize)

ČIŽP: Přibylová projevila absolutní neznalost

Velmi rezervovaný přístup k případnému vzniku záchranného centra CITES na Kladensku má mít i Státní veterinární správa, která v těchto případech schvaluje chovná zařízení a provádí jejich kontroly. A jak se podařilo zjistit serveru Ararauna.cz, stejně rezervovaně se k plánu na záchranné centrum CITES na Kladensku staví i inspekce životního prostředí. „Paní Aladzasová Přibylová se už léta snaží různou formou o provozování nejrůznějších útulků a stanic a shání pro své projekty a zařízení podporu, kde se dá. Nebudu komentovat úroveň těchto jejích zařízení, jen dodám, že úmysl je jistě dobrý, realizace a profesionalita však obvykle značně pokulhává,“ řekla Ararauně šéfinspektorka ČIŽP Pavla Říhová. Rázně odmítla, že by chystaná záchranná stanice vznikala pod záštitou ČIŽP.

ROZHOVOR: Zabavení kakaduové palmoví? Část měla PBFD, tvrdí šéfinspektorka životního prostředí

„V článku (na webu Týden.cz, pozn. red.) není zmíněna záštita ČIŽP, autorka pouze uvádí, že by se z útulku mělo stát záchranné centrum pro zvířata zabavená ČIŽP. To je ovšem jen její zbožné přání. O ničem takovém jsme s ní ani s ČSOP nejednali a ani jednat nebudeme a s tímto projektem nemáme nic společného. Záchranná centra CITES jmenuje ministerstvo životního prostředí a mohu říci, že s jejich názorem v tomto případě souhlasím,“ uvedla Říhová. „Nedovedu si představit, že by paní Aladzasová či stanice ČSOP provozovala záchranné centrum pro zabavené exotické exempláře. Natož aby měli spektrum od pavouků až po velké šelmy a opice. Know-how takových chovů naprosto přesahuje znalosti a možnosti těchto osob. A to, že si něco takového troufají vůbec vyslovit a psát o tom do médií, je z našeho pohledu absolutní neznalost,“ dodala.

Stanice nebude, zakladatelka odjede do Thajska

Věra Aladzasová Přibylová před měsícem slibovala, že stanice zahájí částečný provoz do roka, plný pak do tří let. O jejím záměru však nic neví ani Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK), která je vědeckým orgánem CITES v České republice. „Plánovaná záchranná stanice na Kladensku je pro mě novinka, nicméně AOPK smluvně záchranná centra CITES nezajišťuje – to je plně v kompetenci ministerstva životního prostředí, konkrétně Oddělení mezinárodních úmluv,“ říká Silvie Ucová z oddělení Vědeckého orgánu CITES. Celý plán tak velice rychle vzal za své, zvlášť když už koncem července sama Věra Aladzasová Přibylová opět prostřednictvím lobbistického webu Parlamentnílisty.cz oznámila, že novou záchrannou stanici na Kladensku by finančně neutáhla.

ROZHOVOR: Ľubica Nečasová: Nejsme pašeráci, zabavení kakaduové palmoví jsou z Česka

„Přibylová získala pozemek na Kladensku, ale tam by se záchranná stanice prý neuživila. Podobných zařízení tam totiž mají více a šlo by o málo platnou práci,“ napsal web. Zdá se tedy, že z megalomanského projektu nakonec zcela sejde, zvlášť když se Aladzasová Přibylová stejnému webu svěřila, že plánuje na delší dobu vycestovat do Thajska. „Nadace na ochranu divokých zvířat tam má několik projektů. Zabývají se hlavně gibony a opicemi, stanice pro ptáky jim naopak chybí,“ uvedla. Česká republika jí prý zklamala, proto z ní chce odejít. Zajímavé je, že potíže záchranných center, které Aladzasová Přibylová provozuje nebo chtěla provozovat, nastaly poté, co před čtyřmi lety v Praze skončila vláda ODS, jejíž je členkou. Této straně je blízký lobistický web Parlametnílisty.cz, jehož prostřednictvím se snažila svůj projekt na záchranné centrum CITES u Kladna prosadit.

Úvodní foto a videa: Celní správa ČR

Předchozí článek

Hnízdění araraun v paneláku: jak jsme zastavili škubání prachového peří u mláďat

Dálší článek

Neoficiální evropský seznam zakázaných druhů zmiňuje invazní mníšky šedé v Česku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější