Hnízdění araraun v paneláku: jak jsme zastavili škubání prachového peří u mláďat

Ara araraunaUVNITŘ FOTO A VIDEO – Ke zdárnému závěru se pomalu chýlí první hnízdění ochočených arů araraun Báry a Endyho v kleci umístěné v obývacím pokoji našeho paneláku. Mláďatům se v necelém jednom měsíci otevřela oči, viditelně rostou a rodiče se o ně nadále vzorně starají. Báru s Endym nadále necháváme třikrát až čtyřikrát denně volně prolétnout okolo domu, na což jsou zvyklí od svého prvního roku života. Pokaždé vyletí na nedaleký strom na třešně, kterými pak krmí mláďata. Rodiče zůstávají venku zhruba čtvrt hodiny a poté se okamžitě vrací. Je na nich vidět, že jsou sehraní a chovají se naprosto přirozeně, protože létají oba současně, tak jako vždycky. Zkrátka to mají v genech a chovají se tak i přesto, že jsou dokrmovaní ručně a odchovaní v zajetí.

Třídenní odluka mláďat zabránila škubání

Ne všechno ale vychází podle našich představ. U nejstaršího mláděte jsem ve věku necelého měsíce zjistil, že má oškubané prachové peří na zádech. Rozhodl jsem se ho intenzivněji sledovat, a pokud by ke škubání docházelo i nadále, odebíral bych ho rodičům a vracel ho do boudy pouze na krmení. Škubání se týkalo nejstaršího mláděte a částečně i druhého v pořadí. Proč se tak dělo, bylo otázkou, vysvětlení se nabízelo několik a jelikož rodičům nevidím do hlavy, rozhodl jsem se mláďata na chvíli odebrat z boudy. Jisté je, že prachové chmíří mláďatům škubala samice Bára. Mláďata jsem tedy odebral a po dobu tří dnů je vracel do budky jen na dobu, aby je rodiče nakrmili.

Přes noc mláďata zůstávala mimo budku, protože jsem logicky nemohl kontrolovat, zda je samice neškube. Po třech dnech těchto manévrů jsem je zkusil nechat v budce a při psaní tohoto článku už ke škubání nedochází, tak snad bude vše v pořádku. Možná by vás zajímalo, jak rodičovský pár i mláďata snáší momentální vedra. Pokud jsem doma, rodiče mají skoro celý den otevřenou klec i okno v obýváku, takže se mohou proletět, kdykoli chtějí. Vesměs tak činí ale jen ráno, kdy je ještě chladno a protože už v okolí našeho domu nejsou žádné třešně, prolétnou se okolo paneláku, sedají na parapet okna, a buď z něj jdou hned dovnitř, nebo prostě posedávají na okně. Prostě dělají to, co je baví.

Samička Bára při krmení mláďat (Foto: Zdeněk Krňávek)
Sameček Endy při krmení mláďat (Foto: Zdeněk Krňávek)
Odpočívající mláďata (Foto: Zdeněk Krňávek)
Odpočívající mláďata (Foto: Zdeněk Krňávek)
Rodiče nakonec krmí i nejmladší mládě, kterého si po vylíhnutí nevšímali (Foto: Zdeněk Krňávek)
Rodiče nakonec krmí i nejmladší mládě, kterého si po vylíhnutí nevšímali (Foto: Zdeněk Krňávek)
Celá rodina pohromadě: vlevo samička Bára, vpravo sameček Endy (Foto: Zdeněk Krňávek)
Celá rodina pohromadě: vlevo sameček Endy, vpravo samička Bára (Foto: Zdeněk Krňávek)

 

Testy DNA odhalily jednu samici a dva samce

Prvnímu mláděti byl rovný měsíc, když jsem provedl kontrolní vážení a byl překvapen, že dosáhlo úctyhodné hmotnosti 830 g. Druhé mládě mělo ve věku 29 dní 730 g a třetí ve věku 26 dní 570 g. Poslední ara byl oproti dvěma prvním mláďatům ve skluzu, ale poslední dny své sourozence velikostně dohnal. Rovněž jsem odebral vzorky krve na rozbory DNA pro určení pohlaví mláďat. Z nich vyšlo, že jedno mládě je samička a dva samci. Největší a nejstarší mládě je samice. Zajímavá je i změna stravovacích návyků rodičů, kteří začali ve velkém žrát nejen syrovou mrkev, které se předtím za celé roky ani nedotkli, ale skoro všechno, na co přijdou. Každé ráno dostávají vajíčko uvařené natvrdo smíchané s nahrubo nastrouhanou mrkví a posypané trochou strouhanky. Kvůli vysokým teplotám dáváme krmení cca 4x denně, aby se nekazilo a nedocházelo ke kvašení v krmných miskách.

Oba dospělí arové dostávají po čtyřech kusech povařených kuřecích krků a jinak mají k dispozici veškeré krmivo, které dostávali dosud. Krmné dávky jsou samozřejmě mnohem větší, protože musí jíst za tři hladové krky navíc. Nechal jsem také udělat koprologický rozbor trusu mláďat, který prokázal, že je vše v pořádku. Ještě než mi přišly výsledky testů na pohlaví mláďat, natočil jsem krátké video, na kterém je opět vidět, jak je možné bez problémů manipulovat s rodiči a zároveň mláďaty, a také jak dospělí krmí mláďata. Sám jsem zvědavý, na jakou váhu se mláďata dostanou, když už od začátku nastartovali růst takový tempem. Rád bych ještě zmínil, že otevřená budka, kterou mají naše ararauny v kleci, je podle mě opravdu ideální, protože z desky, která přepažením tvoří čelo budky, rodiče svoje mláďata krmí. Ne sice vždy, ale dost často a zřejmě je to pro ně takto i výhodnější.

Spící mláďata v budce před odebráním, aby je samice neškubala (Foto: Zdeněk Krňávek)
Spící mláďata v budce před odebráním, aby je samice neškubala (Foto: Zdeněk Krňávek)
A po odebrání, které trvalo tři dny. Poté se situace se škubáním peří neopakovala. (Foto: Zdeněk Krňávek)
A po odebrání, které trvalo tři dny. Poté se situace se škubáním peří neopakovala. (Foto: Zdeněk Krňávek)
Rodiče nejsou při odebírání mláďat nijak agresivní, umožní chovateli brát mladé do ruky i v jejich přítomnosti (Foto: Zdeněk Krňávek)
Rodiče nejsou při odebírání mláďat nijak agresivní, umožní chovateli brát mladé do ruky i v jejich přítomnosti (Foto: Zdeněk Krňávek)

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek

Předchozí článek

Na návštěvě u Zuzany a Martina Černých, slovenských chovatelů vzácných kakaduů a arů

Dálší článek

Nové záchranné centrum CITES pro zabavené papoušky u Kladna? Spíše zbožné přání než realita

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější