Jak pokračuje hnízdění araraun v šumperském paneláku? Rodiče zvládli stěhování budky

Šumperská mláďata arů araraun s rodičiUVNITŘ FOTO A VIDEO – Dva týdny už uplynuly od chvíle, kdy se v budce našich ochočených arů araraun přímo v kleci v obýváku vylíhlo první ze tří mláďat. Jak jsou na tom sourozenci dnes? Rostou jako z vody. Ve věku 9, 11 a 13 dní mají váhu 70, 126 a 206 g. První mládě ostatním dvěma uteklo mílovými kroky dopředu, takže jsem zvědavý, kdy ho doženou a jak veliká budou, až dorostou do konečné podoby. Přichází mi stále mnoho dotazů, zda rodiče krmí mláďata sami, nebo zda je musím přikrmovat. Kromě výjimečné situace s třetím mládětem, které jsem musel krmit necelé čtyři dny po vylíhnutí, což jsem popisoval v minulém článku, rodiče krmí sami a s ničím jim nepomáhám. I třetí mládě po těch čtyřech dnech bez problémů přijali a věnují se mu stejně jako prvním dvěma.

Čistotnější než obvykle

Rodičovský pár krmím třikrát denně podle toho, kolik toho mají sežráno. Co se týká hlasových projevů dospělých ptáků, v podstatě je to stejné jako v průběhu celého roku a mláďata si popiskují jen v době krmení. U rodičů jsem ale zpozoroval jeden zajímavý jev. Naučili se kálet na jediné místo mimo klec. V ní v podstatě potřebu vykonávají jen zřídka kdy. Proč tomu tak je nevím, ale jakmile ráno otevřu dvířka od klece, v níž hnízdí, okamžitě přelezou na sousední klec, kde vykonají potřebu a teprve potom jdou žrát.

K TÉMATU: Trojice mláďat araraun z paneláku je na světě. Rodiče se o ně vzorně starají

Také došlo na menší úpravu hnízdní budky, u které jsem musel o něco navýšit čelní stranu, aby mláďata, která rychle rostou a jsou ještě slepá, náhodou nevypadla na dolní rošt v kleci. Původně jsem čelní stěnu udělal vysokou 20 cm, ale pokud odečteme tři centimetry silné dno, do kterého je čelo zapuštěno, zbývalo 17 cm a i od těch se musí odečíst asi čtyři až pět centimetrů podestýlky z štěpek. Čelní stěna tak byla vysoká jen okolo 12 cm a to bylo málo, proto jsem ji navýšil o pět centimetrů a doufám, že to bude stačit. Po těchto zkušenostech jsem se rozhodl, že po příští hnízdní sezónu vyrobím budku jiných rozměrů a kompletně všechno jinak, abych předešel těmto dodatečným úpravám během samotného hnízdění.

Detail na trojici mláďat araraun, která se vylíhla v paneláku (Foto: Zdeněk Krňávek)
Detail na trojici mláďat araraun, která se vylíhla v paneláku (Foto: Zdeněk Krňávek)
Holá a slepá mláďata se neustále drží při sobě (Foto: Zdeněk Krňávek)
Holá a slepá mláďata se neustále drží při sobě (Foto: Zdeněk Krňávek)

Zdárné stěhování budky během hnízdění

Minulou středu 22. července jsem se nicméně rozhodl, že budku přestavím okamžitě a to nejen rozměrově, ale i jejím umístěním. Vyřezal jsem tedy kompletně horní polovinu bočního drátování klece, kde tím pádem vznikl otvor o výšce 58 cm a délce 68 cm a tam ji vsadil. Původní budku jsem musel upravit jen výškově. Proč jsem to vlastně celé dělal? Protože pokud budou mláďata po delší dobu v budce krmena rodiči, budu je muset každý den vytahovat ven z budky, aby byla zvyklá na lidský kontakt a ochočila se. Mláďata se tak budou chovat stejně, jako kdyby byla ručně dokrmena člověkem, i když po celou dobu zůstanou se svými rodiči, což je pro ně samozřejmě po výživové stránce to nejlepší, ale znova opakuji, že ještě nevím, co a jak bude.

ČTĚTE TAKÉ: V šumperském paneláku se schyluje k líhnutí mláďat arů araraun. Můžete ho sledovat online

Protože je rodičovský pár naučený a zvyklý na volné létání okolo našeho paneláku, neošizuji je o tuto možnost ani během hnízdění. Vylétávají už oba, nejen samec, který se v době inkubace vajec poněkud nudil. V některých dnech je pouštím proletět i třikrát až čtyřikrát za den. Vesměs letí okamžitě za panelák, kde jsou již zralé třešně, kterých se nacpou a potom se vrací zpět (viz video). Krmné dávky u nás doma zůstávají stejné jako dosud, tvoří je tedy směs zrnin od Versele Laga, granule Kaytee (jak suché, tak máčené), vlašské ořechy, buráky, piškoty, kukuřice v mléčné zralosti a běžně dostupné ovoce.

Původní umístění hnízdní budky v kleci, na "parapetu" spí samec (Foto: Zdeněk Krňávek)
Původní umístění hnízdní budky v kleci, na „parapetu“ spí samec (Foto: Zdeněk Krňávek)
Nové umístění budky a úprava její velikosti (Foto: Zdeněk Krňávek)
Nové umístění budky a úprava její velikosti (Foto: Zdeněk Krňávek)

Rodiče jsou agresivní jen na neznámé lidi

Chování rodičovského páru se během hnízdění nijak nezměnilo, neobjevily se u nich žádné projevy zvýšené agresivity ani žádné jiné změny chování vůči mě, coby chovateli, jak je to běžné u voliérových ptáků. Samozřejmě pokud by chtěl do hnízdní klece nahlédnout někdo cizí, začnou budku okamžitě bránit proti „vetřelci“. Zaznamenal jsem to, když k nám přišla návštěva a chtěla přes pletivo nahlédnout do budky na mláďata. Od této návštěvy jsem se také dozvěděl, že online přenos, který neustále sleduje živě dění v hnízdní budce, sleduje velké množství dětí, což mě velice mile potěšilo a je to pro mě určitým zadostiučiněním.

NAPSALI JSME: Hnízdění šumperských araraun v paneláku: všechna vajíčka oplozena, budou trojčata!

Mláďata prospívají, jak mají, pouze to poslední za dvěma staršími zatím ještě velikostně „pokulhává“. Věřím ale, že je časem dožene a všichni tři arové se srovnají do zhruba stejné velikosti. V současné době ve věku 16, 18 a 20 dní váží 200, 330 a 460gramů. Taktéž jsem provedl nakroužování kromě posledního mláděte, kde ještě pár dní počkám, aby mu kroužek nepřejel nad kloub. Shrnuto a podtrženo, vše tedy zatím vychází, jak jsem předpokládal a možná i lépe, protože jsem nevěděl, že budu muset upravovat hnízdní budku a měnit její umístění v kleci přímo v průběhu hnízdění, s čímž se rodiče vypořádali úplně bez problémů.

Aktuální fotka mláďat - už dokáží sama vzpřímeně sedět (Foto: Zdeněk Krňávek)
Aktuální fotka mláďat – už dokáží sama vzpřímeně sedět (Foto: Zdeněk Krňávek)

Tuto sobotu 1. srpna 2015 proběhne víkendové setkání kamarádů a přátel papoušků, ale nejen jich, na přehradě Krásné u Šumperka. Snad vyjde počasí jako loni a i když tam Bára s Endym tentokrát kvůli rodičovským povinnostem nebudou, určitě bude na co koukat.

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 24. až 26. července 2015

Dálší článek

Václav Zouhar: Lákají mě nedostupné druhy papoušků, k amazónkům krátkoocasým chci arary

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější